Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (310 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
tr: Web sitenizi inşa etmenizi basitleştiren sürükle bırak ve duyarlı bir sayfa yapıcı.

en: Auto Play Video
tr: Videoyu otomatik oynat

en: An image that displays before the video starts playing.
tr: Video oynamaya başlamadan önce gösterilen görsel.

en: Poster URL
tr: Poster bağlantısı

en: Video URL
tr: Video bağlantısı

en: A self hosted video player.
tr: Barındırılan video oynatıcı.

en: Self Hosted Video (PB)
tr: Barındırılan video

en: Embeds a video.
tr: Bir video gömer.

en: Embedded Video (PB)
tr: Gömülü video

en: Displays a simple image.
tr: Basit bir görsel görüntüler.

en: Image (PB)
tr: Görsel

en: File
tr: Dosya

en: Attachment Page
tr: Ek dosya sayfası

en: Link To
tr: Bağlantı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Gallery Type
tr: Galeri türü

en: Full
tr: Tam

en: Thumbnail
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Image Size
tr: Görsel boyutu

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
tr: Virgül ile ayrılmış ek dosya noları. Sayfanın tüm ekleri varsayılan.

en: edit gallery
tr: galeriyi düzenle

en: Gallery Images
tr: Galeri görselleri

en: Displays a gallery.
tr: Bir galeri görüntüler.

en: Gallery (PB)
tr: Galeri

en: Additional Arguments
tr: İlave parametreler

en: %s Style
tr: %s stil

en: Style
tr: Stil

en: Image
tr: Görsel

en: Location
tr: Konum

en: Displays a bullet list of points
tr: Puanların işaretli bir listesini görüntüler

en: Testimonial (PB)
tr: Referans

en: Feature List
tr: Özellik listesi

en: Features Text
tr: Özellikler metni

en: Information Text
tr: Bilgi metni

en: Per
tr: Her biri için

en: Price
tr: Fiyat

en: Price Box (PB)
tr: Fiyat kutusu

en: Start each new point with an asterisk (*)
tr: Her yeni satıra yıldız işareti (*) ile başla

en: Displays a bullet list of elements
tr: Ögelerin madde işaretli bir listesini göster

en: List (PB)
tr: Liste

en: Button
tr: Düğme

en: Button URL
tr: Düğme adresi

en: Button Text
tr: Tuş metni

en: Sub Title
tr: Alt başlık

en: A Call to Action block
tr: Bir eylem çağrısı bloğu

en: Call To Action (PB)
tr: Eylem çağrısı

en: Justify
tr: İki yana yasla

en: Center
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: Left
tr: Sol

en: Button Alignment
tr: Düğme hizası

en: Open In New Window
tr: Yeni pencerede aç

en: Destination URL
tr: Hedef URL

en: Text
tr: Metin

en: Button (PB)
tr: Düğme

en: Slide Right
tr: Sağa kaydır

en: Slide Left
tr: Sola kaydır

en: Slide Down
tr: Aşağı kaydır

en: Slide Up
tr: Yukarı kaydır

en: Fade In
tr: Yavaşça göster

en: Animation
tr: Animasyon

en: Image URL
tr: Görsel URL

en: An image that animates in when it enters the screen.
tr: Ekrana girdiğinde hareket eden bir imaj.

en: Animated Image (PB)
tr: Animasyonlu görsel

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
tr: İlave sorgu parametreleri. 1{query_posts} bağlantısına bakın.

en: Additional
tr: İlave

en: Only Sticky
tr: Sadece yapışkan yazı

en: Exclude Sticky
tr: Yapışkan yazıyı hariç tut

en: Ignore Sticky
tr: Yapışkan yazıyı yoksay

en: Default
tr: Varsayılan

en: Sticky Posts
tr: Yapışkan yazılar

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Order
tr: Sıra

en: Post In Order
tr: Sıralı yazı

en: Menu Order
tr: Menü sırası

en: Comment Count
tr: Yorum sayısı

en: Random
tr: Rastgele

en: Parent
tr: Ebeveyn

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Date
tr: Tarih

en: Name
tr: İsim

en: Author
tr: Yazar

en: Post ID
tr: Yazı no

en: Order By
tr: Sırala

en: Posts Per Page
tr: Sayfa başına yazı

en: Post Type
tr: Yazı tipi

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
tr: Eğer şablon desteklerse yazıyı keser ve daha fazla bağlantısını gösterir.

en: More Link
tr: Daha fazla bağlantısı

en: Template
tr: Şablon

en: Your theme doesn't have any post loops.
tr: Temanızda hiç bir yazı döngüsü yok.

en: Displays a post loop.
tr: Yazı döngüsünü görüntüler.

en: Post Loop
tr: Yazı döngüsü

en: Display Content
tr: İçeriği görüntüle

en: Featured Image
tr: Öne çıkan görsel

en: Title
tr: Başlık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Displays content from the current post.
tr: Şuan ki yazıdan özellik gösterir.

en: Post Content
tr: Yazı içeriği

en: Open Builder
tr: Yapıcıyı aç

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
tr: Bileşen olarak tam bir SiteOrigin sayfa yapıcı.

note: TRANSLATORS: This is the name of a widget
en: Layout Builder
tr: Yerleşim yapıcı

en: Inline CSS
tr: Satır içi CSS

en: Cell Side Margins
tr: Hücre kenar boşlukları

en: Should the layout collapse for mobile devices.
tr: Mobil cihazlar için yerleşim kapanmalı mı?

en: Display
tr: Görüntüle

en: Include the bundled widgets.
tr: Paketlenmiş bileşenleri dahil et.

en: Bundled Widgets
tr: Paketlenmiş bileşenler

en: Disable animations for improved performance.
tr: İyileştirilmiş performans için animasyonları iptal et.

en: Animations
tr: Animasyonlar

en: Copy content from Page Builder into the standard content editor.
tr: Sayfa Yapıcıdan standart içerik düzenleyicisinin içine içeriği kopyala.

en: No Results
tr: Sonuç yok

en: Close Live Editor
tr: Canlı düzenleyiciyi kapat

en: Restore Version
tr: Sürümü geri yükle

en: Page Builder Change History
tr: Sayfa Yapıcı değişiklik geçmişi

en: Download Layout
tr: Yerleşimi indirin

en: Select Import File
tr: İçeri aktarılacak dosyayı seçin

en: Or
tr: veya

en: Drop import file here
tr: İçe aktarım dosyasını buraya bırakın

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Your search didn't return any results
tr: Aramanız herhangi bir sonuç döndermedi

en: Newest Layouts
tr: En yeni yerleşimler

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
tr: Ön tanımlı yerleşim dizinini görüntülemek ister misiniz?

en: Clone: %s
tr: Kopya: %s

en: Import/Export
tr: İçe aktar / Dışa aktar

en: Layouts Directory
tr: Yerleşim dizini

en: Theme Defined
tr: Tema tanımlı

en: Search
tr: Ara

en: Prebuilt Layouts
tr: Ön tanımlı yerleşimler

en: Save
tr: Kaydet

en: Insert
tr: Ekle

en: Set
tr: Ayarla

en: Right to Left
tr: Sağdan sola

en: Left to Right
tr: Soldan sağa

en: Add New Row
tr: Yeni satır ekle

en: Close
tr: Kapat

en: Add New Widget %s
tr: Yeni bileşen ekle %s

en: Done
tr: Bitti

en: Delete
tr: Sil

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete Row
tr: Satırı sil

en: Duplicate Row
tr: Satırı kopyala

en: Edit Row
tr: Satırı düzenle

note: TRANSLATORS: This message gives suggestions of next steps for the user x{...} is used to insert links
en: Add a 1{widget}, 2{row} or 3{prebuilt layout} to get started. Read our 4{documentation} if you need help.
tr: Başlamak için bir 1{widget}, 2{row} veya 3{prebuilt layout} ekleyin. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, 4{documentation} okuyabilirsiniz.

en: Switch to Editor
tr: Düzenleyiciye geç

en: Live Editor
tr: Canlı düzenleyici

en: History
tr: Geçmiş

en: Prebuilt
tr: Önceden hazırlanmış

en: Add Widget
tr: Bileşen ekle

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
tr: 1{full documentation} SiteOrigin üzerinden okuyun. Yardıma ihtiyacınız varsa 2{support forum} üzerinden bize soru sorabilirsiniz ve 3{our newsletter} kayıt olarak gelecek geliştirmelerden haberdar olabilirsiniz.

en: This interface requires Javascript
tr: Bu ara yüz javascript gerektirir.

en: Save Home Page
tr: Ana sayfayı kaydet

en: Home page updated. 1{View page}.
tr: Ana sayfa güncellendin. 1{View page}.

en: Custom Home Page
tr: Özel ana sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Newsletter
tr: Haber bülteni

en: Support Forum
tr: Destek,forumu

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
tr: 1{%1$s} bileşeni mevcut değil. Lütfen kayıp eklentinin yerini tespit edin. Yardıma ihtiyacınız varsa 2{support forums} mesaj gönderin.

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
tr: Bileşeni yükledikten sonra kullanmak için bu sayfayı kaydedin ve yenileyin.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
tr: 2{%2$s} bileşenini kullanmak için 1{%1$s} yüklemelisiniz.

en: Edit Home Page
tr: Ana sayfayı düzenle

en: Read More
tr: Devamını oku

en: Untitled Widget
tr: Başlıksız bileşen

en: Error uploading or importing file.
tr: Dosya yüklemede veya içe aktarmada hata.

en: Page Builder layouts
tr: Sayfa yapıcı yerleşimleri

en: Column
tr: Sütun

en: Add Row
tr: Satır ekle

en: Search Widgets
tr: Bileşenleri ara

en: Add Widget to Cell
tr: Hücreye bileşen ekle

en: Add Widget Below
tr: Alta bileşen ekle

en: Search Results For:
tr: Arama sonuçları:

note: TRANSLATORS: A standard confirmation message
en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

note: TRANSLATORS: This is the title for a widget called "Layout Builder"
en: Layout Builder Widget
tr: Yerleşim yapıcı bileşen

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
tr: Sayfa yapıcı içeriğinizi silip standart görsel düzenleyiciyi kullanmak ister misiniz?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
tr: Bu düzenleyicinin mevcut içeriğini sayfa yapıcıya kopyalamak ister misiniz?

en: Loading prebuilt layout
tr: Ön tanımlı yerleşim yükleniyor

en: Are you sure you want to overwrite your current content? This can be undone in the builder history.
tr: Mevcut içeriğinizin üstüne yazmak istediğinize emin misiniz? Bu yapıcı geçmişinden de geri alınamaz.

en: Prebuilt layout loaded
tr: Ön tanımlı yerleşim yüklendi

en: Cell resized
tr: Hücre yeniden boyutlandırıldı

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is duplicated
en: Row duplicated
tr: Satır kopyalandı

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row position is changed
en: Row moved
tr: Satır taşındı

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is edited
en: Row edited
tr: Satır düzenlendi

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is added
en: Row added
tr: Satır eklendi

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is deleted
en: Row deleted
tr: Satır silindi

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget position is changed
en: Widget moved
tr: Bileşen taşındı

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is duplicated
en: Widget duplicated
tr: Bileşen koplayalandı

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is edited
en: Widget edited
tr: Bileşen düzenlendi

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is added
en: Widget added
tr: Bileşen eklendi

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is deleted
en: Widget deleted
tr: Bileşen silindi

en: Converted to editor
tr: Düzenleyiciye dönüştürüldü

en: Version restored
tr: Geri yüklenen sürüm

en: Original
tr: Orijinal

en: Current
tr: Mevcut

en: Now
tr: Şuan

note: TRANSLATORS: Time ago - eg. "1 minute before".
en: %s before
tr: %s önce

note: TRANSLATORS: A single hour since
en: %d hour
tr: %d saat

note: TRANSLATORS: A single minute since
en: %d minute
tr: %d dakika

note: TRANSLATORS: A single second since
en: %d second
tr: %d saniye

note: TRANSLATORS: Number of hours since
en: %d hours
tr: %d saat

note: TRANSLATORS: Number of minutes since
en: %d minutes
tr: %d dakika

note: TRANSLATORS: Number of seconds since
en: %d seconds
tr: %d saniye

en: Page Builder doesn't know about this widget.
tr: Sayfa yapıcı bu bileşen hakkında birşey bilmiyor.

en: Missing Widget
tr: Kayıp bileşen

en: All Widgets
tr: Tüm bileşenler

note: TRANSLATORS: This is the default name given to a user's home page
en: Home Page
tr: Ana Sayfa

en: Custom Home Page Builder
tr: Özel ana sayfa yapıcı

en: Save Settings
tr: Ayarları kaydet

en: Settings Saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Search Settings
tr: Ayarları ara

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
tr: Yardım için lütfen sayfa yapıcı belgelendirmesinin 1{settings guide} kısmını okuyun.

en: Copy content from Page Builder to post content.
tr: Sayfa yapıcıdan yazıya içeriği kopyala.

en: Copy Content
tr: İçeriği kopyala

en: Content
tr: İçerik

en: The container used for the full width layout.
tr: Tam genişlikteki yerleşim için kullanılan kapsayıcı.

en: Full Width Container
tr: Tam genişlikteki kapsayıcı

en: Default spacing between columns in each row.
tr: Her satırda sütunlar arasındaki varsayılan boşluk.

en: Row Gutter
tr: Satırlar arasındaki boşluk

en: Default margin below rows.
tr: Satırların altındaki varsayılan boşluk.

en: Row Bottom Margin
tr: Satır alt boşluğu

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view .
tr: Piksel olarak mobil görünüme geçilecek olan cihaz genişliği.

en: Mobile Width
tr: Mobil genişliği

en: Collapse widgets, rows and columns on mobile devices.
tr: Mobil cihazlarda bileşenleri, satırları ve sütunları kapat.

en: Responsive Layout
tr: Duyarlı düzen

en: Display recommend widgets in Page Builder add widget dialog.
tr: Sayfa yapıcı yeni bileşen ekleme penceresinde tavsiye edilen bileşenleri görüntüle.

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
tr: Sayfa yapıcıdan eski bileşenleri yükle.

en: Legacy Bundled Widgets
tr: Eski paketlenmiş bileşenler

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
tr: Bileşen başlıkları için kullanılan HTML. {{title}} bileşen başlığı içe değiştirilecek.

en: Widget Title HTML
tr: Bileşen başlığı HTML

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: The post types to use Page Builder on.
tr: Sayfa yapıcının kullanılacağı yazı tipleri.

en: Post Types
tr: Yazı tipleri

en: General
tr: Genel

en: Page Builder Settings
tr: Sayfa yapıcı ayarları

en: Page Builder
tr: Sayfa yapıcı

en: SiteOrigin Page Builder
tr: SiteOrigin site yapıcı

en: Recommended Widgets
tr: Tavsiye edilen bileşenler

note: TRANSLATORS: The name of WordPress plugin
en: BBPress
tr: bbPress

en: WordPress Widgets
tr: WordPress bileşenleri

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
tr: 1{Page Builder settings} içinden eski bileşenleri etkinleştirebilirsiniz.

en: Page Builder Widgets
tr: Sayfa yapıcı bileşenleri

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
tr: İlave bileşenleri almak için 1{Widgets Bundle} yükleyin.

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
tr: 1{Widgets Bundle settings} içinden daha fazla bileşeni etkinleştir.

en: Widgets Bundle
tr: Bileşenler paketi

en: Display site features as a collection of icons.
tr: Site özelliklerini ikon koleksiyonu olarak göster.

en: SiteOrigin Features
tr: SiteOrigin özellikleri

en: A basic slider widget.
tr: Basit bir slayt gösterici bileşen.

en: SiteOrigin Slider
tr: SiteOrigin slayt göstericisi

en: Choose images from your media library.
tr: Ortam kütüphanenizden görsel seçin.

en: SiteOrigin Image
tr: SiteOrigin görseli

en: A simple button
tr: Basit bir düğme

en: SiteOrigin Button
tr: SiteOrigin düğmesi

en: SiteOrigin Widgets Bundle
tr: SiteOrigin bileşenleri paketi

en: A rich text editor
tr: Zengin metin düzenleyici

en: SiteOrigin Editor
tr: SiteOrigin düzenleyicisi

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Remove
tr: Kaldır

en: Select Image
tr: Görsel seç

en: Theme
tr: Tema

en: Design
tr: Tasarım

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Widget Styles
tr: Bileşen stilleri

en: Row Styles
tr: Satır stilleri

en: Page Builder Content
tr: Sayfa yapıcı içeriği

en: Installing %s
tr: %s yükleniyor

en: Install Page Builder Plugin
tr: Sayfa yapıcı eklentisini yükle

en: Color of text inside this widget.
tr: Bu bileşen içindeki metnin rengi.

en: Font Color
tr: Font rengi

en: Border color of the widget.
tr: Bileşenin kenarlık rengi.

en: Background image of the widget.
tr: Bileşenin arka plan görseli.

en: Background color of the widget.
tr: Bileşenin arka plan rengi.

en: Padding around the entire widget.
tr: Tüm bileşen etrafındaki dolgu.

en: Widget Class
tr: Bileşen sınıfı

en: Border color of the row.
tr: Satırın kenarlık rengi

en: Border Color
tr: Kenarlık rengi

en: How the background image is displayed.
tr: Arka plan görüntüsü nasıl görüntülenir.

en: Centered, with original size
tr: Orijinal boyutla ortalanmış

en: Cover
tr: Kapla

en: Tiled Image
tr: Döşenmiş görsel

en: Background Image Display
tr: Arka plan görsel gösterimi

en: Background image of the row.
tr: Satırın arka plan görseli

en: Background Image
tr: Arka plan görseli

en: Background color of the row.
tr: Satırın arka plan rengi

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Full Width Stretched
tr: Uzatılmış tam genişlik

en: Full Width
tr: Tam genişlik

en: Standard
tr: Standart

en: Row Layout
tr: Satır yerleşimi

en: Padding around the entire row.
tr: Tüm satır çevresindeki dolgu.

en: Padding
tr: Dolgu

en: Amount of space between columns.
tr: Sütunlar arasındaki boş alan.

en: Gutter
tr: Kolon arası

en: Space below the row.
tr: Satır altındaki boş alan.

en: Bottom Margin
tr: Alt kenar boşluğu

en: CSS Styles, given as one per row.
tr: Her bir satır için verilen CSS biçimleri.

en: CSS Styles
tr: CSS stilleri

en: Class added to all cells in this row.
tr: Bu satırdaki tüm hücrelere eklenen sınıf.

en: Cell Class
tr: Hücre sınıfı

en: A CSS class
tr: Bir CSS sınıfı

en: Row Class
tr: Satır sınıfı

en: Clone
tr: Kopyala

en: You can still clone existing pages though.
tr: Yine de var olan sayfaları kopyalayabilirsiniz.

en: Your theme doesn't have any prebuilt layouts.
tr: Temanızda hiçbir ön tanımlı yerleşim yok.

en: No description
tr: Açıklama yok
