WPML_EXPORT - en to ar translation catalogue (664 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ar: مفتاح موقعك الحالي (%s) غير متوافق مع المنتج المحدد (%s).

en: %1$s  is installed, but with incorrect version. You need %1$s %2$s or higher.
ar: %1$s مثبت، ولكن بنسخة خاطئة. تحتاج إلى نسخة %1$s %2$s أو أعلى.

en: %d %s are missing translations.
ar: %d %s تفتقر إلى الترجمات.

en: %d %s is missing translations.
ar: %d %s يفتقر إلى الترجمات.

en: %d %s translation missing.
ar: %d %s ترجمة مفقودة.

en: %d %s translations missing.
ar: %d %s ترجمات مفقودة.

en: %d items
ar: %d عناصر

en: %d products left
ar: %d منتجات باقية

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ar: %s لا يمكنه الوصول إلى %s للتسجيل. حاول مرة أخرى للتحقق مما إذا كانت مشكلة مؤقتة. إذا استمرت المشكلة، تأكد من أن هذا الموقع يمكنه الاتصال بالإنترنت. يمكنك مواصلة استخدام الملحق بدون تسجيل، ولكنك لن تتلقى تحديثات تلقائية.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ar: لا يمكن تحديث %s لأن تسجيل موقعك غير صالح. يُرجى %sالتسجيل %s%s مرة أخرى لهذا الموقع أولاً.

en: %s do not require translation.
ar: %s لا يحتاج لترجمة.

en: %s is either not installed or not active.
ar: %s إما أنه غير مثبت أو غير نشط.

en: %s is installed and active.
ar: %s مثبت ونشط.

en: %s is not active.
ar: %s غير نشط.

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
ar: %s غير مطلوب كي يعمل WooCommerce Multilingual، ولكنه موصى به إذا كنت ترغب في استخدام صور ومعارض منتج مختلفة للغات المختلفة.

en: %s is not set up.
ar: %s لم يتم إعداده.

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ar: %s مسجل على هذا الموقع. ستتلقى تحديثات تلقائية حتى %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ar: %s مسجل على هذا الموقع. حساب مدى الحياة الخاص بك يعطيك تحديثات بلا نهاية.

en: %s is set up.
ar: %s تم إعداده.

en: %s support on wpml.org
ar: دعم %s على wpml.org

en: %s translation
ar: ترجمة %s

en: %sRenew here%s.
ar: %sجدد هنا%s.

en: (embedded)
ar: (مضمّن)

en: (previous value: %s)
ar: (القيمة السابقة: %s)

en: -- Choose a widget area --
ar: -- اختر منطقة الأداة الذكية --

en: --Attribute--
ar: --السمة--

en: --Taxonomy--
ar: --التصنيف--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
ar: 1454.07 &raquo; 1450 عند التعيين إلى 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
ar: 1454.07 &raquo; 1454 عند التعيين إلى 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
ar: 1454.07 &raquo; 1500 عند التعيين إلى 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translations to version <code>%s</code>.
ar: <strong>ترجمة WooCommerce متاح</strong> &#8211; تثبيت أو تحديث ترجمات <code>%s</code> الخاصة بك إلى الإصدار <code>%s</code>.

en: API key (required)
ar: مفتاح API (مطلوب)

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: Action
ar: الإجراء

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ar: فشل الإجراء. برجاء إعادة تحميل الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate after download
ar: التفعيل بعد التنزيل

en: Activating %s
ar: جارٍ تفعيل %s

en: Add
ar: إضافة

en: Add Currencies
ar: إضافة عملات

en: Add a new currency switcher to a widget area
ar: إضافة محوّل عملة جديد إلى منطقة أداة ذكية

en: Add currency
ar: إضافة عملة

en: Add new currency
ar: إضافة عملة جديدة

en: Add separate download files for translations when translating products
ar: إضافة ملفات تنزيل منفصلة للترجمات عند ترجمة منتجات

en: Add separate download files for translations when you translate this product
ar: إضافة ملفات تنزيل منفصلة للترجمات عند ترجمة هذا المنتج

en: Add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Additional CSS
ar: CSS إضافي

en: All %s are translated.
ar: جميع %s مترجمة.

en: All %s have the same %s assignments.
ar: جميع %s لها نفس مهام %s.

en: All categories
ar: كل الفئات

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
ar: جميع محوّلات العملة في موقعك تتأثر بالإعدادات في هذا القسم.

en: All languages
ar: جميع اللغات

en: All statuses
ar: جميع الحالات

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
ar: ينبغي ترجمة جميع صفحات المتجر باللغات التي تم تكوينها على الموقع.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
ar: ستتم إزالة جميع المنتجات من الطلب الحالي كي يتم تغيير العملة

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
ar: ستتم إزالة جميع المنتجات من الطلب الحالي كي يتم تغيير اللغة

en: All translation statuses
ar: كل حالات الترجمة

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
ar: علامات HTML المسموح بها: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Already bought %s?
ar: هل اشتريت بالفعل %s؟

en: Already bought?
ar: هل اشتريته بالفعل؟

en: Are you sure you want to remove this site key?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة مفتاح الموقع هذا؟

en: Are you sure you want to unregister?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إلغاء التسجيل؟

en: At least one currency must be enabled for this language!
ar: ينبغي تمكين عملة واحدة على الأقل لهذه اللغة!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
ar: هناك حقل واحد على الأقل مطلوب من هذه الحقول: العنوان، أو المحتوى، أو الاقتباس

en: Attribute Slug
ar: الارتباط الثابت للسمة

en: Attribute slug: %s
ar: الارتباط الثابت للسمة: %s

en: Attributes
ar: السمات

en: Automatic Exchange Rates
ar: أسعار الصرف التلقائية

en: Autosubtract amount
ar: قيمة الطرح التلقائي

en: Available
ar: متاح

en: Available parameters
ar: المعايير المتاحة

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
ar: لأنّ هذا الموقع يستخدم بنية الرابط الثابت الافتراضي، لا يمكنك استخدام ترجمة الارتباط الثابت للروابط الثابتة للمنتج.

en: Beta
ar: بيتا

en: Blue
ar: أزرق

en: Booking currency
ar: عملة الحجز

en: Bookings
ar: الحجوزات

en: Border
ar: حد

en: Button text
ar: نص الزر

en: Buy %s
ar: شراء %s

en: Calculate costs in other currencies automatically
ar: احتساب التكاليف بعملات أخرى تلقائيًا

en: Calculate prices in other currencies automatically
ar: حساب الأسعار بالعملات الأخرى تلقائيًا

en: Cancel
ar: الغ

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
ar: إلغاء (الاستمرار مع محرر الترجمة)

en: Cancel registration
ar: إلغاء التسجيل

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
ar: لا يمكن الحصول على أسعار الصرف. فشل الاتصال.

en: Cart
ar: سلة الشراء

en: Categories
ar: فئات

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Change default language
ar: تغيير اللغة الافتراضية

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
ar: التغييرات في هذه اللغات سيؤثر على مصطلحات بشكلٍ عام! ( ليس على هذا المنتج فحسب )

en: Cheatin' huh?
ar: أتغش، حقًا؟

en: Check for updates
ar: البحث عن تحديثات

en: Checkout
ar: المعاينة

en: Checkout &rarr; Pay
ar: المعاينة &rarr; الدفع

en: Choose a file
ar: اختر ملف

en: Choose if you need multiple currencies
ar: اختيار ما إذا كنت في حاجة إلى عملات متعددة

en: Choose which attributes to make translatable
ar: اختيار السمات المراد جعلها قابلة للترجمة

en: Choosing if you need multiple currencies
ar: اختيار ما إذا كنت في حاجة إلى عملات متعددة

en: Choosing which attributes to make translatable
ar: اختيار السمات المراد جعلها قابلة للترجمة

en: Clear all colors
ar: محو كل الألوان

en: Clear list
ar: محو القائمة

en: Click to see individual components options.
ar: انقر للتعرف على خيارات المكونات المفردة.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
ar: انقر لاستعراض الأسعار بالعملات الأخرى كما هي معروضة حاليًا على الواجهة الأمامية.

en: Close setup
ar: إغلاق الإعداد

en: Collapse
ar: طي

en: Color theme
ar: قالب اللون

en: Commercial
ar: تجاري

en: Composite Products ( Components )
ar: المنتجات المركبة (المكونات)

en: Composite Products ( Scenarios )
ar: المنتجات المركبة (السيناريوهات)

en: Configuration Warnings
ar: تحذيرات تكوين الإعدادات

en: Configure multi-currency for multilingual sites
ar: تكوين إعدادات العملات المتعددة للمواقع متعددة اللغات

en: Configure products slug translation
ar: تهيئة ترجمة الارتباط الثابت للمنتجات

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
ar: تهيئة الخصائص المحددة للمنتج والتي تجب مزامنتها إلى الترجمات.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
ar: فشل الاتصال! يُرجى تحديث الصفحة وإعادة المحاولة. (%s)

en: Content
ar: المحتوى

en: Content / Description
ar: المحتوى/الوصف

en: Content, title, and excerpt are empty.
ar: المحتوى والعنوان والاقتباس فارغون.

en: Continue
ar: استمر

en: Core
ar: الأساسي

en: Create missing translations
ar: إنشاء الترجمات المفقودة

en: Currencies
ar: العملات

en: Currencies order updated
ar: تم تحديث ترتيب العملات

en: Currencies to display for each language
ar: العملات المراد عرضها لكل لغة

en: Currency
ar: العملة

en: Currency - no orders found
ar: العملة - لم يتم العثور على أي طلبات

en: Currency Position
ar: وضع العملة

en: Currency Preview
ar: معاينة العملة

en: Currency switcher
ar: محوّل العملة

en: Currency switcher colors
ar: ألوان محوّل العملة

en: Currency switcher options
ar: خيارات محوّل العملة

en: Currency switcher preview
ar: استعراض محوّل العملة

en: Currency switcher style
ar: نمط محوّل العملة

en: Current
ar: حالي

en: Current currency background color
ar: لون خلفية العملة الحالية

en: Current currency font color
ar: لون خط العملة الحالية

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
ar: حاليًا، هناك %s نوعًا تحتاج للإنشاء.

en: Custom
ar: المخصص

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Custom Product attributes
ar: سمات المنتج المخصصة

en: Custom Taxonomies
ar: التصانيف المخصصة

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ar: تم تغيير تهيئة الحقل المخصص %s من الملف wpml-config.xml!

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ar: تم تغيير تهيئة التصنيف المخصص %s من الملف wpml-config.xml!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ar: تم تغيير تهيئة النوع المخصص %s من الملف wpml-config.xml!

en: Customize the currency switcher
ar: تخصيص محوّل اللغة

en: Daily
ar: يوميًا

en: Date
ar: تاريخ

en: Decimal Separator
ar: فاصل الكسور العشرية

en: Default currency
ar: العملة الافتراضية

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
ar: بعض التصانيف في موقعك مجبرة على ألا تكون قابلة للترجمة. هذا يتسبب في مشكلة عند محاولتك تشغيل موقع WooCommerce متعدد اللغات.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
ar: من المحتمل أن يكون ملحق أو قالب هو السبب في ذلك.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
ar: ما يمكنك فعله:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
ar: 1. عطّل الملحقات مؤقتًا وانظر ما إذا اختفت هذه الرسالة.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
ar: 2. غيّر القالب مؤقتًا وانظر ما إذا اختفت هذه الرسالة.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
ar: من الأفضل التواصل مع %s، وإخباره أنّك تصلك هذه الرسالة واعرض عليه إرسال نسخة الناسخة (Duplicator) لهذا الموقع. سنتعاون مع مؤلف القالب/الملحق ونصلح المشكلة للأبد. في هذه الأثناء، سنمنحك حلاً مؤقتًا، بحيث لا تظل متعثرًا.

en: Default: %name% (%symbol%) - %code%
ar: الافتراضي: %name% (%symbol%) - %code%

en: Delete
ar: حذف

en: Description
ar: وصف

en: Determined automatically based on exchange rate
ar: تحديد تلقائي وفقًا لأسعار الصرف

en: Development
ar: التطوير

en: Disable %s for %s
ar: تعطيل %s لـ %s

en: Disabled
ar: معطل

en: Dismiss
ar: رفض

en: Don't send this information and skip compatibility notes
ar: لا ترسل هذه المعلومات، وتخطى ملاحظات التوافق

en: Done!
ar: تم!

en: Down
ar: أسفل

en: Download
ar: تنزيل

en: Download Files
ar: ملفات التنزيل

en: Download Files for Variation #%s
ar: ملفات التنزيل للمتغير #%s

en: Download WooCommerce
ar: تحميل WooCommerce

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ar: فشل التنزيل!\n\nانقر على 'موافق' لإعادة التحقق من صحة اشتراكك أو 'إلغاء' لإعادة المحاولة.

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
ar: فشل التنزيل!\n\nيُرجى تحديث الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Downloading
ar: جارٍ التنزيل

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ar: التنزيل غير متاح لأن WordPress لا يمكنه الكتابة في مجلد الملحقات. %sكيفية إصلاح المشكلة%s.

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
ar: التنزيل غير ممكن. لا يمكن لـ WordPress إنشاء المجلدات المطلوبة بحد\n 256 رمزًا لبيئة نظام ويندوز الحالية.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
ar: جارٍ تنزيل الترجمات... برجاء عدم إغلاق هذه الصفحة.

en: Draft
ar: مسودة

en: Drag and drop the currencies to change their order
ar: اسحب وأسقط العملات لتغيير ترتيبها

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
ar: تكرار المصطلحات (برجاء تحديد سمة):

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit %s Currency Switcher
ar: تحرير محوّل العملة %s

en: Edit My Address
ar: تعديل عنواني

en: Edit Product Currency Switcher
ar: تحرير محوّل عملة المنتج

en: Edit currency switcher
ar: تحرير محوّل العملة

en: Edit this item
ar: تحرير هذا العنصر

en: Edit this item inline
ar: تحرير هذا العنصر بشكلٍ مضمن

en: Edit this product translation
ar: تحرير ترجمة المنتج هذه

en: Edit translation
ar: تحرير الترجمة

en: Enable %s for %s
ar: تمكين %s لـ %s

en: Enable Multiple Currencies
ar: تمكين وضع العملات المتعددة

en: Enable automatic exchange rates
ar: تمكين أسعار الصرف التلقائية

en: Enable the multi-currency mode
ar: تمكين وضع العملات المتعددة

en: Enable this if you want to translate attribute values with Woocommerce Multilingual
ar: قم بتمكين هذا إذا كنت ترغب في ترجمة قيم السمة باستخدام Woocommerce متعدد اللغات

en: Enable/disable
ar: تمكين/تعطيل

en: Endpoint: %s
ar: نقطة النهاية: %s

en: Enter API key
ar: إدخال مفتاح API

en: Enter prices in other currencies
ar: إدخال الأسعار بالعملات الأخرى

en: Enter site key
ar: أدخل مفتاح الموقع

en: Excerpt
ar: اقتباس

en: Exchange Rate
ar: أسعار صرف العملات

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
ar: سعر الصرف = %s سعر الصرف x (1 + رسم المعاملة / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
ar: تم تحديث سعر الصرف تلقائيًا من %s

en: Exchange rates source
ar: مصدر أسعار الصرف

en: Exchange rates updated successfully
ar: تم تحديث أسعار الصرف بنجاح

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
ar: سيتم حذف الترجمات والمتغيرات الحالية ذات الصلة.

en: External Product
ar: المنتج الخارجي

en: File URL
ar: مسار الملف

en: Filter
ar: تصفية

en: Finish translating
ar: إنهاء الترجمة

en: Finished! You can visit the %sstrings translation%s screen to translate the strings now.
ar: تم الإنجاز! يمكنك زيارة شاشة %sترجمة المتسلسلات%s لترجمة المتسلسلات الآن.

en: Fix product_type taxonomy terms
ar: إصلاح مصطلحات التصنيف product_type

en: Fixer.io API key
ar: مفتاح واجهة برمجة Fixer.io

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
ar: بالنسبة لـ 1454.07، عندما تكون الإضافة للتقريب لأقرب عدد صحيح 100 ومبلغ الطرح التلقائي 1، فإن المبلغ الناتج يكون 1499.

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %sStatus%s tab.
ar: لراحتك، لقد ميّزنا العناصر التي تتطلب انتباهك مع أيقونة إشعار. يمكنك رؤية قائمة بكل شيء ينبغي عليك إتمامه في علامة التبويب %sالحالة%s.

en: From&hellip;
ar: من&hellip;

en: Get WPML
ar: احصل على WPML

en: Get WPML Media
ar: احصل على WPML Media

en: Get WPML String Translation
ar: احصل على WPML String Translation

en: Get WPML Translation Management
ar: احصل على إدارة ترجمة WPML

en: Get your site-key for %1$s. If you already have a key, get it from %2$s. Otherwise, %3$s
ar: احصل على مفتاح موقعك مقابل %1$s. إذا كان لديك مفتاح بالفعل، احصل عليه من %2$s. وإلا، %3$s

en: Global Attributes
ar: السمات الشاملة

en: Go to the first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to the last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to the next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Go to the previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Gray
ar: رمادي

en: Heading
ar: رأس الصفحة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide This Message
ar: إخفاء هذه الرسالة

en: Hide prices in other currencies
ar: إخفاء الأسعار بالعملات الأخرى

en: Hover
ar: مؤشر

en: How to translate attributes
ar: كيفية ترجمة السمات

en: How to translate product categories
ar: كيفية ترجمة فئات المنتج

en: How to translate this?
ar: كيف يمكن ترجمة هذا؟

en: I'll do the setup later
ar: سأنفذ الإعداد لاحقًا

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
ar: إذا كنت تستخدم أداة لإنشاء الصفحات لتصميم منتجات WooCommerce، ينبغي عليك فقط استخدام محرر الترجمة الخاص بـ WPML.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
ar: إذا كنت تستخدم منتجات قابلة للتنزيل، يمكنك اختيار مزامنة\n مساراتهم، أو فصلها لكل لغة.

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
ar: إذا كنت بالفعل قد اشتريت اشتراكًا جديدًا أو جددت اشتراكك الحالي وما زلت ترى هذه الرسالة، يُرجى إعادة اعتماد اشتراكك

en: If you want different slugs for shop pages (%s/%s), you need to disable the shop prefix for products in <a href="%s">WooCommerce Settings</a>
ar: إذا كنت ترغب في ارتباطات ثابتة مختلفة لصفحات السوق (%s/%s)، فأنت في حاجة لتعطيل بادئة السوق للمنتجات في <a href="%s">إعدادات WooCommerce</a>

en: Image
ar: صورة

en: Images
ar: الصور

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
ar: كي يمكنك تحرير السمات المخصصة فأنت في حاجة إلى استخدام <a href="%s">المحرر المخصص لترجمة المنتجات</a>

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ar: للتعرف على معلومات المنتج، برجاء تشغيل %sالتحقق اليدوي من التحديثات%s لبدء قائمة المنتج أو إزالة الكود أعلاه (مؤقتًا).

en: Incorrect setup
ar: إعداد غير صحيح

en: Increment for nearest integer
ar: الإضافة حتى أقرب عدد صحيح

en: Individual components
ar: مكونات مفردة

en: Insert your key and activate automatic updates:
ar: أدخل مفتاحك مع تفعيل التحديثات التلقائية:

en: Install WooCommerce Pages
ar: تثبيت صفحات WooCommerce

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
ar: تثبيت صفحات WooCommerce المفقودة وإنشاء الترجمات.

en: Installed
ar: مُثبت

en: Installer
ar: المثبّت

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ar: لا يمكن لمعالج التثبيت الاتصال بخادم تحديثاتنا للحصول على المعلومات الخاصة بالمنتجات المتاحة وللتحقق من الإصدارات الجديدة. إذا كنت ترى هذه الرسالة للمرة الأولى، يمكنك تجاهلها، حيث أنها قد تكون مشكلة اتصال مؤقتة. إذا استمرت المشكلة وما زال مدير WordPress بطيء، يمكنك تعطيل خاصية التحقق التلقائي من الإصدارات الجديدة. أضف السطر التالي إلى ملف wp-config.php الخاص بك:

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ar: لا يمكن لمعالج التثبيت عرض معلومات المنتجات لأنه قد تم تعطيل التحديث التلقائي لـ %s بشكلٍ واضح مع التكوين أدناه (عادة في ملف wp-config.php):

en: Installing %s
ar: جارٍ تثبيت %s

en: Introduction
ar: مقدمة

en: Invalid currency parameter: "%s"
ar: معيار عملة غير صالح: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
ar: معيار لغة غير صالح: "%s"

en: Invalid language parameter: %s
ar: معيار لغة غير صالح: %s

en: Invalid nonce
ar: nonce غير صالح

en: Invalid product
ar: منتج غير صالح

en: Invalid site key for the current site.
ar: مفتاح موقع غير صالح للموقع الحالي.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
ar: مفتاح موقع غير صالح للموقع الحالي. إذا استمر الخطأ، جرّب إلغاء التسجيل أولاً، ثم التسجيل مرة أخرى باستخدام نفس مفتاح الموقع.

en: Invalid taxonomy %s
ar: تصنيف غير صالح %s

en: Keep
ar: ثبات القيمة

en: Keep %s
ar: الاحتفاظ بـ %s

en: Keep using %s
ar: متابعة استخدام %s

en: Label
ar: علامة

en: Language
ar: لغة

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Last updated: %s
ar: آخر تحديث: %s

en: Later
ar: لاحقًا

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
ar: تعرف على كيفية تحويل موقع التجارة الإلكترونية الخاص بك إلى متعدد اللغات

en: Learn more
ar: تعلم المزيد

en: Left
ar: يسار

en: Left with space
ar: يسار مع مسافة

en: Let's continue
ar: لنتابع

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
ar: هيا بنا نحوّل متجر WooCommerce الخاص بك إلى متعدد اللغات

en: Lifting charge
ar: رسم المعاملة

en: Loading ...
ar: قيد التحميل...

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual. Would you like to automatically create translated variations and images?
ar: يبدو أنك في مرحلة الترقية من نسخة قديمة لـ WooCommerce متعدد اللغات. هل ترغب في القيام تلقائيًا بإنشاء أنواع وصور مترجمة؟

en: Lost Password
ar: كلمة المرور مفقودة

en: Manually
ar: يدويًا

en: Media
ar: الوسائط

en: Monthly on the
ar: شهريًا في

en: Monthly on the %s
ar: شهريًا في %s

en: More details
ar: المزيد من التفاصيل

en: Multi-currency
ar: العملات المتعددة

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %sAdd secondary currency%s.
ar: تم تمكين وضع العملات المتعددة، ولكن لم يتم تعيين عملات ثانوية. %sإضافة عملة ثانوية%s.

en: Multi-currency is not enabled.
ar: وضع العملات المتعددة غير ممكّن.

en: Multilingual Content Setup
ar: إعداد محتوى متعدد اللغات

en: Multiple Currencies
ar: عملات متعددة

en: My Account
ar: حسابي

en: Name
ar: الاسم

en: Native WooCommerce product editing screen
ar: شاشة تحرير منتج WooCommerce الأصلية

en: Nearest
ar: الأقرب

en: Needs updating
ar: يحتاج للتحديث

en: New Widget Area Currency Switcher
ar: منطقة أداة ذكية جديدة لمحوّل العملة

en: No - dismiss
ar: لا - تجاهل

en: No - only display products on other languages once they are translated
ar: لا - فقط عرض المنتجات بلغات أخرى ما أن تتم ترجمتهم

en: No products found
ar: لم يتم العثور على منتجات

en: No repositories defined.
ar: لم يتم تحديد مستودعات.

en: Normal
ar: عادي

en: Normally, you first create products in the site's default language and then you translate them. If products are not translated, do you want to show them on other languages?
ar: في العادة، تقوم أنت أولاً بإنشاء المنتجات باللغة الافتراضية للموقع، ثم تقوم أنت بترجمتهم. إذا لم تتم ترجمة المنتجات، هل ترغب في عرضهم بلغات أخرى؟

en: Not sure which option to choose? Read about %spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%s.
ar: ألست متأكدًا من الخيار الذي ينبغي عليك اختياره؟ اقرأ عن %sالمشاكل المحتملة عند تبديل اللغات والعملات بينما هناك عناصر في سلة الشراء%s.

en: Not translated or needs updating
ar: لم تُترجم أو تحتاج إلى تحديث

en: Note, to change this later, go to %sWPML &raquo; Settings &raquo; Post Types Translation.%s
ar: ملاحظة: لتغيير هذا الإعداد لاحقًا، اذهب إلى %sWPML &raquo; الإعدادات &raquo; ترجمة أنواع المقال.%s

en: Number of Decimals
ar: عدد الكسور العشرية

en: OK
ar: موافق

en: OK (translate with the WordPress editor)
ar: موافق (الترجمة باستخدام محرر WordPress)

en: One or more WooCommerce pages have not been created
ar: لم يتم إنشاء صفحة أو عدة صفحات من WooCommerce

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
ar: لم يتم إنشاء صفحة WooCommerce أو أكثر.

en: One-off cost for the booking as a whole.
ar: تكلفة إجمالية تدفعها لمرة واحدة مقابل الحجز بأكمله.

en: Only numeric
ar: رقمي فقط

en: Operation complete!
ar: اكتملت العملية!

en: Options
ar: خيارات

en: Order Received
ar: تم استلام طلب الشراء

en: Order currency:
ar: عملة الطلب:

en: Order language:
ar: لغة الطلب:

en: Order of currencies
ar: ترتيب العملات

en: Original
ar: الأصل

en: Original Slug
ar: الارتباط الثابت الأصلي

en: Original language
ar: اللغة الأصلية

en: Other currency background color
ar: لون خلفية العملة الأخرى

en: Other currency font color
ar: لون خط العملة الأخرى

en: Parent product: %s
ar: المنتج الرئيسي: %s

en: Pending
ar: معلّق

en: Permalink settings
ar: إعدادات الرابط الثابت

en: Person Type Name
ar: اسم نوع الشخص

en: Person Types
ar: أنواع الشخص

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
ar: يُرجى اختيار بنية رابط ثابت مختلف أو تعطيل ترجمة الارتباط الثابت.

en: Please enter a valid number
ar: يُرجى إدخال عدد صالح

en: Please enter in a value less than the regular price
ar: برجاء إدخال قيمة أقل من السعر المعتاد

en: Please go to the %s and fill in your %s.
ar: يُرجى التوجه إلى %s وتعبئة %s الخاص بك.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
ar: برجاء عمل نسخة احتياطية من قاعدة البيانات الخاصة بك قبل بدء المزامنة

en: Please note that the site key is case sensitive.
ar: يُرجى ملاحظة أن مفتاح الموقع حساس لحالة الأحرف.

en: Plugin
ar: الملحق

en: Plugins Status
ar: حالة الملحقات

en: Plugins will be updated to their most advanced version in the channel that you selected.
ar: سيتم تحديث الملحقات إلى أحدث إصدار متقدم منها في القناة التي حددتها.

en: Position
ar: مركز

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
ar: تحضير متجر WooCommerce الخاص بك كي يصبح متعدد اللغات!

en: Preview
ar: استعراض

en: Privacy and data usage policy
ar: سياسة الخصوصية واستخدام البيانات

en: Private
ar: خاص

en: Proceed
ar: تابع

en: Product
ar: المنتج

en: Product Add-ons Group "%s"
ar: مجموعة إضافات المنتج "%s"

en: Product Attribute Base
ar: قاعدة سمة المنتج

en: Product Base
ar: قاعدة المنتج

en: Product Bundles
ar: حزم المنتج

en: Product Category Base
ar: قاعدة فئة المنتج

en: Product Shop Base
ar: قاعدة متجر المنتج

en: Product Tag Base
ar: قاعدة علامة المنتج

en: Product Translation Interface
ar: واجهة ترجمة المنتج

en: Product attribute base
ar: قاعدة سمة المنتج

en: Product base
ar: قاعدة المنتج

en: Product category base
ar: قاعدة فئة المنتج

en: Product not found: %d
ar: المنتج غير موجود: %d

en: Product page Currency Switcher
ar: محوّل العملة بصفحة المنتج

en: Product tabs
ar: علامات تبويب المنتج

en: Product tag base
ar: قاعدة علامة المنتج

en: Product url
ar: رابط الإنترنت للمنتج

en: Production
ar: الإنتاج

en: Products
ar: المنتجات

en: Products Download Files
ar: ملفات تنزيل المنتجات

en: Products Missing Translations
ar: المنتجات المفتقدة للترجمات

en: Products Synchronization
ar: مزامنة المنتجات

en: Products before cart reset
ar: المنتجات قبل إعادة تعيين سلة الشراء

en: Products removed after switching to %s:
ar: المنتجات التي تمت إزالتها بعد التبديل إلى %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
ar: طلب تأكيد وإعادة تعيين سلة الشراء

en: Published
ar: نُشر

en: Purchase note
ar: ملاحظة الشراء

en: Quick Edit
ar: التحرير السريع

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %s for editing products translations. %s
ar: التحرير السريع معطل لترجمات المنتج. من الموصى به استخدام %s لتحرير ترجمات المنتجات. %s

en: Rate
ar: السعر

en: Ready!
ar: مستعد!

en: Register
ar: تسجيل

en: Register %s
ar: تسجيل %s

en: Registered
ar: مُسجّل

en: Regular Price
ar: السعر العادي

en: Release notes
ar: ملاحظات الإصدار

en: Released
ar: تم إطلاقه

en: Remember my preference.
ar: تذكر تفضيلاتي.

en: Remove current site key (%s)
ar: إزالة مفتاح الموقع الحالي (%s)

en: Renew %s
ar: تجديد %s

en: Report to
ar: إبلاغ

en: Reporting to
ar: جارٍ إبلاغ

en: Required plugins
ar: الملحقات المطلوبة

en: Reset
ar: إعادة ضبط

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
ar: بسبب بعض العناصر في إعدادات موقعك، عند قيام المستخدمين بتغيير العملة أو اللغة على الواجهة الأمامية قد لا تتم مزامنة محتويات سلة الشراء بشكل صحيح.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
ar: من الموصى به أن تقوم بـ %s مع خيار إعادة تعيين سلة الشراء في موقف كهذا.

en: Resources
ar: الموارد

en: Resources Label
ar: علامة الموارد

en: Resources label
ar: ملصق الموارد

en: Return to the plugins page
ar: العودة إلى صفحة الملحقات

en: Return to the updates page
ar: العودة إلى صفحة التحديثات

en: Revalidate subscription
ar: إعادة اعتماد الاشتراك

en: Right
ar: يمين

en: Right now, there are no products needing translation.
ar: في الوقت الحالي، لا توجد منتجات تحتاج إلى الترجمة.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
ar: حاليًا، لا توجد مصطلحات تصنيف في حاجة للترجمة.

en: Right with space
ar: يمين مع مسافة

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
ar: قرّب السعر المحوّل إلى أقرب عدد صحيح. %sمثلاً 15.78 يصبح 16.00

en: Rounding to the nearest integer
ar: التقريب حتى أقرب عدد صحيح

en: Running WooCommerce multilingual with default language other than English.
ar: جارٍ تشغيل WooCommerce متعدد اللغات بلغة افتراضية غير اللغة الإنجليزية.

en: Sale Price
ar: سعر البيع

en: Same as default currency
ar: مثل العملة الافتراضية

en: Save
ar: حفظ

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Schedule
ar: جدول الأعمال

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Search
ar: بحث

en: Secondary currencies: %s
ar: العملات الثانوية: %s

en: Select Page
ar: حدد الصفحة

en: Select Translatable Attributes
ar: تحديد السمات القابلة للترجمة

en: Select a preset
ar: حدد ضبطًا مسبقًا

en: Select currency
ar: حدد العملة

en: Select the attribute to translate:
ar: حدد السمة المراد ترجمتها:

en: Select the taxonomy to translate:
ar: حدد التصنيف المراد ترجمته:

en: Send theme and plugins info, in order to get faster support and compatibility alerts
ar: أرسل معلومات القالب والملحقات، وذلك كي تحصل على دعم أسرع وتنبيهات بخصوص التوافق

en: Set costs in other currencies manually
ar: تعيين التكاليف بعملات أخرى يدويًا

en: Set dates
ar: ضبط التواريخ

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual URLs translations page
ar: تعيين ارتباطات ثابتة مختلفة بلغات مختلفة لـ %s على صفحة ترجمات مسارات الإنترنت الخاصة بـ WooCommerce Multilingual

en: Set on %s
ar: ضبط على %s

en: Set prices in other currencies manually
ar: ضبط الأسعار بالعملات الأخرى يدويًا

en: Settings
ar: إعدادات

en: Setup Complete
ar: اكتمل الإعداد

en: Shipping Classes
ar: أصناف الشحن

en: Shop
ar: السوق

en: Shop page
ar: صفحة المتجر

en: Show
ar: عرض

en: Show a currency selector on the product page template
ar: عرض محدد العملة على قالب صفحة المنتج

en: Show all currencies
ar: عرض جميع العملات

en: Show only products with custom prices in secondary currencies
ar: عرض المنتجات المصحوبة بأسعار مخصصة فقط في العملات الفرعية

en: Show only reviews in %s (%s)
ar: عرض التعليقات بـ %s (%s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
ar: عرض التعليقات بجميع اللغات (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
ar: يعرض قائمة بالمنتجات الموجودة في سلة الشراء قبل إعادة تعيين سلة الشراء على الواجهة الأمامية بعد تبديل اللغة أو العملة. سيتم إخفاؤها عند عدم وجود منتجات لعرضها.

en: Sign-up Fee
ar: رسم التسجيل

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
ar: تم تعيين مفتاح الموقع بواسطة %s، غالبًا في wp-config.php. برجاء إزالة الثابت قبل محاولة التسجيل.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
ar: تم تعيين مفتاح الموقع بواسطة %s، غالبًا في wp-config.php. برجاء إزالة الثابت قبل محاولة إلغاء التسجيل.

en: Skip
ar: تخطي

en: Slug
ar: الرابط اللطيف

en: Slug type
ar: نوع الارتباط الثابت

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual wpml-config.xml file have been overwritten.
ar: تم استبدال بعض الإعدادات من ملف wpml-config.xml الخاص بـ WooCommerce متعدد اللغات.

en: Some translated %s have different %s assignments.
ar: بعض %s المترجمة بها مهام %s مختلفة.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
ar: حدث خطأ ما ولم يمكننا تثبيت جميع التحديثات من قناة %s. انقر هنا %sلإعادة المحاولة%s. إذا استمرت المشاكل، يُرجى الرجوع إلى قناة الإنتاج والاتصال بدعم %s%s %s.

en: Source product id not found: %s
ar: لم يتم العثور على معرف هوية المنتج الأساسي: %s

en: Start
ar: بداية

en: Start the Setup Wizard
ar: بدء معالج الإعداد

en: Status
ar: الحالة

en: Store Pages
ar: صفحات المتجر

en: Store URLs
ar: مسارات المتجر

en: Subscription Price
ar: سعر الاشتراك

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
ar: انتهت صلاحية الاشتراك. ينبغي عليك إما شراء اشتراك جديد أو الترقية إن كانت متاحة.

en: Subscription is expired.
ar: انتهت صلاحية الاشتراك.

en: Successfully updated %s for all translated %s.
ar: تم تحديث %s بنجاح لجميع %s المترجمة.

en: Switch
ar: تبديل

en: Switch back to %s
ar: العودة إلى %s

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
ar: حوّل إلى هذه العملة عند تغيير اللغة في الواجهة الأمامية

en: Switching currencies when there are items in the cart
ar: تبديل العملات عند وجود عناصر في سلة الشراء

en: Switching currency?
ar: تبديل العملة؟

en: Switching language?
ar: تبديل اللغة؟

en: Switching languages when there are items in the cart
ar: تبديل اللغات عند وجود عناصر في سلة الشراء

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
ar: مزامنة كمية وحالة مخزون المنتج (مزامنة الحد الأدنى للمخزون بين الترجمات)

en: Sync products "gallery images":
ar: مزامنة "صور معرض" المنتجات:

en: Sync products and product taxonomies order.
ar: مزامنة ترتيب المنتجات وتصانيف المنتج.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
ar: مزامنة فئات المنتج (عرض النوع، صورة مصغرة):

en: Sync products variations:
ar: مزامنة أنواع المنتجات:

en: Sync publishing date for translated products.
ar: مزامنة تاريخ النشر للمنتجات المترجمة.

en: Sync variables products
ar: مزامنة منتجات المتغيرات

en: Synchronization complete!
ar: اكتملت المزامنة!

en: Synchronize %s assignment in content
ar: مزامنة مهمة %s في المحتوى

en: Synchronize attributes and update product variations
ar: مزامنة السمات وتحديث أنواع المنتج

en: Synchronize cart content when switching currencies
ar: مزامنة محتوى سلة الشراء عند تبديل العملات

en: Synchronize cart content when switching languages
ar: مزامنة محتوى سلة الشراء عند تبديل اللغات

en: Tags
ar: روابط ذكية

en: Take this and edit
ar: قبول هذا والتحرير

en: Taxonomies Missing Translations
ar: التصانيف المفتقدة للترجمات

en: Template for currency switcher
ar: نموذج لمحوّل العملة

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
ar: شكرًا لك على اختيار WooCommerce Multilingual. نحتاج إلى تنفيذ بعض الترقيات على موقعك، بحيث يكون به كل شيء مطلوب لتحويله إلى متعدد اللغات.

en: Thank you for using %sWooCommerce Multilingual%s! You can express your love and\n                                    support by %s rating our plugin and saying that %sit works%s for you.
ar: شكرًا لاستخدامك %sملحق WooCommerce متعدد اللغات %s! يمكنك التعبير عن حبك\n ودعمك عن طريق %sتقييم ملحقاتنا والتعبير عن %sعملها%s معك.

en: The WordPress Multilingual Plugin
ar: ملحق WordPress متعدد اللغات

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ar: ستفقد التغييرات التي أجريتها إذا غادرت هذه الصفحة.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
ar: يتم عرض التكلفة للمستخدم على الواجهة الأمامية. اترك الحقل فارغًا كي يتم احتسابها لك. إذا كان هناك حجز له تكاليف مختلفة، فسيتم وضع كلمة "بدءًا من:" أمامه.

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %sMulti-currency%s configuration.
ar: لقد تغيرت العملة الافتراضية. لعرض الأسعار الدقيقة بجميع العملات، فأنت في حاجة إلى تحدث أسعار الصرف في قائمة التكوين %sالعملات المتعددة%s.

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
ar: يقوم رسم المعاملة بتعديل سعر الصرف المقدم من الخدمة المحددة قبل حفظه. أسعار الصرف المعروضة في الجدول أعلاه شاملة رسم المعاملة.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %sWooCommerce settings%s page and select the default currency for your store.
ar: لا يمكن تمكين وضع العملات المتعددة حيث أنه لم يتم تعيين عملة معينة. اذهب إلى صفحة %sإعدادات WooCommerce%s وحدد العملة الافتراضية لمتجرك.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
ar: الطريقة الموصى بها هي استخدام محرر WPML للترجمة. فهو انسيابي لجعل عملية الترجمة أكثر سهولة، بالإضافة إلى توفير تكامل أفضل بكثير مع امتدادات WooCommerce المتعددة.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the\n                             %sWooCommerce Multilingual products translation%s page.\n                             Please use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual products translation table.
ar: الطريقة الموصى بها لترجمة منتجات WooCommerce تكون باستخدم صفحة\n %sترجمة منتجات WooCommerce متعدد اللغات%s.\n برجاء استخدام هذه الصفحة فقط لترجمة العناصر غير المتاحة في جدول ترجمة منتجات WooCommerce متعدد اللغات.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
ar: السعر الناتج سيصبح إضافة لهذه القيمة بعد التقريب الأولي.%sمثلاً:

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
ar: القيمة المزمع طرحها من المبلغ الذي تم الحصول عليه مسبقًا.

en: There are no attributes defined
ar: لم يتم تعيين سمات

en: There are no translatable product attributes defined
ar: لا توجد سمات منتج قابلة للترجمة تم تحديدها

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
ar: لا توجد تصانيف مخصصة للمنتج القابل للترجمة تم تحديدها

en: There are some settings that require careful attention.
ar: هناك بعض الإعدادات التي تحتاج إلى انتباه تام.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
ar: حدثت مشكلة في التحويل إلى قناة %s. يمكنك %sإعادة المحاولة%s. إذا استمرت المشكلة، يُرجى %sتنزيل %s%s وتثبيته مرة أخرى يدويًا

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
ar: هذه الصفحات يتم ترجمتها حاليًا بواسطة مترجمين عبر WPML:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different  languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
ar: يسمح لك هذا الإجراء بتطبيق تصنيف %s تلقائيًا إلى محتوياتك في لغاتك المختلفة. سيقوم بعمل استكشاف للمحتوى الأصلي وتطبيق نفس التصنيف إلى المحتوى المترجم.

en: This feature was disabled. Please enable %sWPML cookies%s to continue.
ar: تم تعطيل هذه الخاصية. يُرجى تمكين %sWPML cookies%s للمتابعة.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ar: هذا الحقل ممنوع من التحرير لأن WPML سيقوم بنسخ قيمته من اللغة الأصلية.

en: This is a translation of %s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %s for translating products.
ar: هذه ترجمة لـ %s. بعض الحقول غير قابلة للتحرير. من الموصى به استخدام %s لترجمة المنتجات.

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
ar: هذه هي التكلفة لكل كتلة محجوزة. تتم إضافة جميع التكاليف الأخرى (للموارد والأشخاص) إلى هذه.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
ar: قد يتسبب هذا في مشاكل مع المسارات بلغات مختلفة.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
ar: تسمح لك هذه الصفحة بترجمة جميع النصوص التي تستخدم بواسطة WooCommerce في بناء الأنواع المختلفة من المسارات. ترجمتهم ستجعلك تمتلك مسارات مترجمة بالكامل تتوافق مع لغة الصفحات.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ar: تتيح لك هذه الصفحة تثبيت وتحديث الملحقات الحالية. لإزالة أي ملحق من هذه الملحقات، اذهب إلى صفحة %sالملحقات%s، وإذا كان لديك إذن بإزالة الملحقات، فسيمكنك فعل ذلك.

en: This taxonomy does not require translation.
ar: هذا التصنيف لا يحتاج لترجمة.

en: This taxonomy requires translation.
ar: هذا التصنيف يحتاج لترجمة.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
ar: لن يتم تعيين مهمة الترجمة هذه إليك بعد الآن. سيكون بمقدور المترجمين الآخرين التقدم لها ومتابعة الترجمة.

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
ar: سيسمح لك ذلك بتعيين الأسعار للمنتجات بعملات مختلفة. يمكن تحديد الأسعار بحسب سعر الصرف المدخل أو المحدد بوضوح لمنتجات بعينها.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
ar: سيقوم هذا تلقائيًا بإنشاء متغيرات للمنتجات المترجمة المتوافقة مع السمات المترجمة مؤخرًا.

en: Thousand Separator
ar: فاصل الآلاف

en: Title
ar: عنوان

en: To configure how the %sWooCommerce products%s are translated, visit the WooCommerce Multiligual %ssettings%s page.
ar: لتكوين طريقة ترجمة %sمنتجات WooCommerce%s، قم بزيارة صفحة %sإعدادات%s WooCommerce متعدد اللغات.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %sMultilingual Content Setup%s
ar: لتكوين إعدادات تصانيف أو سمات المنتج كقابلة للترجمة أو غير قابلة للترجمة، اذهب إلى %sإعداد المحتوى متعدد اللغات%s

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
ar: للحصول على التحديثات التلقائية، فأنت في حاجة إلى تسجيل %s لهذا الموقع. %sتسجيل %s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ar: لتثبيت وتحديث %s، يُرجى %sتسجيل%s %s لهذا الموقع.

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %ssetup wizard%s.
ar: لترجمة هذا وصفحات متجر WooCommerce الأخرى بسرعة، برجاء بدء تشغيل %sمعالج الإعداد%s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
ar: لتشغيل موقع مترجم بالكامل، يجب عليك ترجمة جميع مصطلحات التصنيف. تعتمد بعض عناصر المتجر مثل أنواع المنتج على ترجمة التصنيف.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
ar: لتشغيل موقع تجارة إلكترونية متعدد اللغات، فأنت في حاجة إلى ترجمة صفحات متجر WooCommerce إلى جميع لغات الموقع. ما أن يتم تثبيت جميع الصفحات، يمكنك إضافة الترجمات لهم من هذه القائمة.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
ar: لتحديد قنوات تحديث مختلفة (بيتا، قيد التطوير)، يجب عليك تحديث منتجاتك الحالية إلى أحدث إصدارات ثابتة منها.

en: To translate %s please use the %s translation%s page, inside the %sWooCommerce Multilingual admin%s.
ar: لترجمة %s برجاء استخدام صفحة %s الترجمة%s، داخل %sلوحة مدير WooCommerce متعددة اللغات%s.

en: To translate Extra Options strings please save %s and go to the <b><a href="%s">String Translation interface</a></b>
ar: لترجمة نصوص الخيارات الإضافية، يُرجى حفظ %s والذهاب إلى <b><a href="%s">واجهة ترجمة النصوص</a></b>

en: To&hellip;
ar: إلى&hellip;

en: Tour Data
ar: بيانات الجولة

en: Translatable?
ar: قابل للترجمة؟

en: Translate %s
ar: ترجم %s

en: Translate Products
ar: ترجمة المنتجات

en: Translate Store Pages
ar: ترجمة صفحات المتجر

en: Translate URLs
ar: ترجمة المسارات

en: Translate WooCommerce products
ar: ترجمة منتجات WooCommerce

en: Translate endpoints
ar: ترجمة نقاط النهاية

en: Translate shipping classes
ar: ترجمة فئات الشحن

en: Translate the 'store' pages
ar: ترجم صفحات 'المتجر'

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
ar: هل تقوم بترجمة %s؟ استخدم الجدول %s لعملية ترجمة أسهل.

en: Translating the 'store' pages
ar: ترجمة صفحات 'المتجر'

en: Translation Options
ar: خيارات الترجمة

en: Translation complete
ar: الترجمة اكتملت

en: Translation in progress
ar: الترجمة قيد التنفيذ

en: Translation of
ar: ترجمة

en: Translation to
ar: الترجمة إلى

en: Translations
ar: ترجمات

en: Troubleshooting
ar: حل المشكلات

en: Type
ar: نوع

en: Uncategorized
ar: غير محدد الفئة

en: Unknown repository
ar: مستودع غير معروف

en: Unregister %s from this site
ar: إلغاء تسجيل %s من هذا الموقع

en: Up
ar: أعلى

en: Update %s for all translated %s
ar: تحديث %s لجميع %s المترجمة

en: Update Plugin
ar: تحديث الملحق

en: Update Translation
ar: تحديث الترجمة

en: Update WPML
ar: تحديث WPML

en: Update currency
ar: تحديث العملة

en: Update frequency
ar: معدل مرات التحديث

en: Update manually now
ar: التحديث يدويًا الآن

en: Update products count:
ar: تحديث عدد المنتجات:

en: Update settings for %s
ar: تحديث الإعدادات لـ %s

en: Update translation
ar: تحديث الترجمة

en: Updates channel:
ar: قناة التحديثات:

en: Updating %s
ar: جارٍ تحديث %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
ar: جارٍ تحديث الملحقات الموجودة بموقعك. يُرجى عدم إغلاق هذه الصفحة أو الانتقال إلى صفحة أخرى.

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Upgrade WPML
ar: ترقية WPML

en: Uploads
ar: التحميلات

en: Use custom settings for translations download files
ar: استخدام الإعدادات المخصصة لملفات تنزيل الترجمات

en: Use the same files for translations
ar: استخدم نفس الملفات للترجمات

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
ar: استخدام "translation_of" يتطلب تقديم معيار "lang" أيضًا

en: Value(s)
ar: القيمة (القيم)

en: Variations data
ar: بيانات المتغيرات

en: View
ar: استعرض

en: View "%s"
ar: عرض "%s"

en: View Cart
ar: عرض سلة الشراء

en: View Order
ar: عرض طلب الشراء

en: Visit website
ar: زيارة الموقع الإلكتروني

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
ar: تحذير! تشتمل التقييدات الطفيفة على تحديد 1000 طلب/الشهر، وأن يكون اليورو هو العملة الأساسية الوحيدة المتاحة للعملاء الذين يستخدمون حسابًا مجانيًا. إذا احتجت لأكثر من 1000 طلب في الشهر أو أردت استخدام جميع العملات الأساسية المتاحة البالغ عددها 170 عملة، ستحتاج إلى اختر أحد خطط الاشتراك المدفوعة التي تبدأ أسعارها عند 10 دولار أمريكي فقط في الشهر.

en: WPML Translation Editor
ar: محرر WPML للترجمة

en: WPML support
ar: دعم WPML

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %sproduct_type%s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %sMultilingual Content Setup page%s.
ar: لقد اكتشفنا مشكلة في تكوين إعدادات WPML الخاصة بك: التصنيف %sproduct_type%s مضبوط كقابل للترجمة، وهذا قد يتسبب في مشاكل مع المنتجات المترجمة. يمكنك إصلاح هذا في %sصفحة إعداد المحتوى متعدد اللغات%s.

en: We detected that the %sproduct_type%s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual %stroubleshooting page%s.
ar: لقد اكتشفنا أن الحقل %sproduct_type%s غير مضبوط بشكلٍ صحيح لبعض ترجمات المنتج. هذا حدث لأنّ التصنيف product_type كان مترجمًا. يمكنك إصلاح هذا في %sصفحة استكشاف الأخطاء وإصلاحها%s لـ WooCommerce Multilingual.

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
ar: نود مساعدتك مع بعض الخطوات لتحويل متجر WooCommerce الخاص بك إلى متعدد اللغات. من بين هذه الخطوات:

en: We'll help you:
ar: سنساعدك:

en: Weekly on
ar: أسبوعيًا في

en: Weekly on %s
ar: أسبوعيًا في %s

en: When this option is on, when you switch to a secondary currency on the front end, only the products with custom prices in that currency are being displayed. Products with prices determined based on the exchange rate are hidden.
ar: عند تفعيل هذا الخيار، فعند تحويلك إلى عملة فرعية على الواجهة الأمامية، فلن يتم عرض سوى المنتجات المصحوبة بأسعار مخصصة في تلك العملة. يتم إخفاء المنتجات المصحوبة بأسعار محددة وفقًا لسعر الصرف.

en: White
ar: أبيض

en: Widget Currency Switcher
ar: الأداة الذكية لمحوّل اللغة

en: Widget area
ar: منطقة الأداة الذكية

en: Widget title
ar: عنوان الأداة الذكية

en: WooCommerce Multilingual
ar: WooCommerce متعدد اللغات

en: WooCommerce Multilingual depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
ar: يعتمد WooCommerce متعدد اللغات على العديد من الملحقات لكي يعمل. إذا كان أحد هذه الملحقات غير موجود، فيجب عليك تثبيته وتفعيله.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML String Translation</a> versions prior %s.
ar: WooCommerce Multilingual ممكّن ولكنه غير مفعّل. غير متوافق مع إصدارات <a href="%s">WPML String Translation</a> التي تسبق الإصدار %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML Translation Management</a> versions prior %s.
ar: WooCommerce Multilingual ممكّن ولكنه غير مفعّل. غير متوافق مع إصدارات  <a href="%s">WPML Translation Management</a> التي تسبق الإصدار %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior %s.
ar: WooCommerce Multilingual ممكّن ولكنه غير مفعّل. غير متوافق مع إصدارات  <a href="%s">WPML</a> التي تسبق الإصدار %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
ar: ممكّن ولكنه غير مفعّل. غير متوافق مع إصدارات  <a href="%s">WPML</a> التي تسبق الإصدار 2.0.5.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">Woocommerce</a> versions prior %s.
ar: WooCommerce Multilingual ممكّن ولكنه غير مفعّل. غير متوافق مع إصدارات  <a href="%s">Woocommerce</a> التي تسبق الإصدار %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
ar: WooCommerce Multilingual ممكّن ولكن غير فعّال. يحتاج إلى %s ليعمل.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ar: WooCommerce Multilingual ممكّن ولكنه غير مفعّل. يُرجى إكمال تثبيت WPML أولاً.

en: WooCommerce Multilingual products editor
ar: محرر منتجات WooCommerce متعدد اللغات

en: WooCommerce Multilingual products translator
ar: مترجم منتجات WooCommerce متعدد اللغات

en: WooCommerce Multilingual will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
ar: كما سيستخدم WooCommerce Multilingual ملفات تعريف الارتباط (كوكيز) لتحديد اللغة والعملة لكل طلب عميل، وكذا عملة التقارير التي تم إنشاؤها بواسطة WooCommerce. يقوم WooCommerce Multilingual بتوسعة هذه التقارير عن طريق إضافة معلومات العملة.

en: WooCommerce Multilingual will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
ar: سيقوم WooCommerce Multilingual باستخدام ملفات تعريف الارتباط (كوكيز) لفهم معلومات السلة عند استخدام اللغات في النطاقات ولنقل البيانات بين النطاقات.

en: WooCommerce Multilingual › Setup Wizard
ar: WooCommerce Multilingual › معالج الإعداد

en: WooCommerce Store Pages
ar: صفحات متجر WooCommerce

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
ar: صفحات متجر WooCommerce مترجمة لجميع لغات الموقع.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
ar: صفحات متجر WooCommerce غير موجودة لهذه اللغات:

en: Yes - show products even if they are not yet translated (%smore on how this will work%s)
ar: نعم - عرض المنتجات حتى إذا لم تتم ترجمتهم بعد (%sالمزيد حول كيفية تنفيذ ذلك%s)

en: Yes, go to the troubleshooting page
ar: نعم، اذهب إلى صفحة استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: You are using WooCommerce Multilingual %s. This version includes an important UI redesign for the configuration screens and it requires <a href="%s">WPML %s</a> or higher. Everything still works on the front end now but, in order to configure options for WooCommerce Multilingual, you need to upgrade WPML.
ar: أنت تستخدم WooCommerce Multilingual %s. هذه الإصدار يشتمل على إعادة تصميم هامة لواجهة المستخدم لشاشات التكوين، وهو ما يتطلب الإصدار <a href="%s">WPML %s</a> أو أعلى. كل شيء ما زال يعمل على الواجهة الأمامية الآن، ولكن لتكوين الخيارات لـ WooCommerce متعدد اللغات، فأنت في حاجة إلى ترقية WPML.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
ar: أنت تستخدم قناة يُحتمل أنّها أقل ثباتًا لـ %s. إن لم تكن قد مكّنت هذا لغرض ما، ينبغي عليك التحويل إلى قناة 'الإنتاج'.

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).\n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
ar: أنت تستخدم مفتاح موقع غير صالح تم تحديد كالثابت %s (غالبًا في wp-config.php).\n يُرجى إزالته أو استخدام القيمة الصحيحة كي يمكنك التسجيل بشكلٍ صحيح.

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
ar: أنت تستخدم نفس القيمة التي تستخدمها لقاعدة الفئة العادية. هذا معروف لإنشاء التعارضات الناتجة في المسارات التي لا تعمل كما ينبغي.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
ar: يمكنك اختيار محو محتويات سلة الشراء عند تغييرك للغة أو العملة في حال واجهتك مشاكل في صفحة سلة الشراء أو مراجعة الطلب

en: You can enter or edit your default values on the %sPermalinks settings%s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %sAccount settings%s page.
ar: يمكنك إدخال أو تحرير قيمك الافتراضية في صفحة %sإعدادات الروابط الثابتة%s، أو بالنسبة لنقاط النهاية في صفحة %sإعدادات حساب%s WooCommerce.

en: You can make these updates now, or later from the %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s menu.
ar: يمكنك تنفيذ هذه التحديثات الآن، أو لاحقًا من القائمة %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
ar: يمكنك ترجمة النصوص المتعلقة بالإضافات العامة في %sصفحة ترجمة نصوص WPML%s. استخدم مربع البحث أعلى تلك الصفحة للعثور على النصوص.

en: You can translate strings related to subscription products on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
ar: يمكنك ترجمة النصوص المتعلقة بمنتجات الاشتراك في %sصفحة ترجمة نصوص WPML%s. استخدم مربع البحث في أعلى تلك الصفحة للبحث عن النصوص.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %sWooCommerce product translation page%s
ar: يمكنك ترجمة اسم المجموعة، ووصف المجموعة، وكل علامة خيار لإضافة منتجك في %sصفحة ترجمة منتج WooCommerce%s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %sWooCommerce product translation page%s
ar: يمكنك ترجمة اسم نوع الشخص والوصف في %sصفحة ترجمة منتج WooCommerce%s

en: You can translate the labels of your table rates on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
ar: يمكنك ترجمة علامات جدول أسعارك في %sصفحة ترجمة نصوص WPML%s. استخدم مربع البحث أعلى تلك الصفحة للبحث عن نصوص العلامات.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %sWooCommerce product translation page%s
ar: يمكنك ترجمة عناوين مواردك المخصصة في %sصفحة ترجمة منتج WooCommerce%s

en: You can translate this method title on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
ar: يمكنك ترجمة عنوان الطريقة هذا في %sصفحة ترجمة نصوص WPML%s. استخدم مربع البحث أعلى تلك الصفحة للبحث عن نص عنوان الطريقة.

en: You can translate your custom product tabs on the %sWooCommerce product translation page%s
ar: يمكنك ترجمة علامات تبويب المنتج المخصص في %sصفحة ترجمة منتج WooCommerce%s

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
ar: لا يمكنك إضافة &quot;%s&quot; آخر إلى سلة شرائك.

en: You have entered an incorrect API Access Key
ar: لقد أدخلت مفتاح API Access غير صحيح

en: You have to save all settings before updating exchange rates
ar: ينبغي عليك حفظ جميع الإعدادات قبل تحديث أسعار الصرف

en: You have untranslated terms!
ar: لديك مصطلحات غير مترجمة!

en: You haven't added any secondary currencies.
ar: لم تقم بإضافة أي عملات ثانوية.

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
ar: ينبغي أن يكون لديك اشتراك صالح كي تحصل على الترقيات أو الدعم لهذا الملحق. %sاشتر اشتراكًا أو أدخل مفتاح موقع حالي%s.

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
ar: ينبغي عليك التحقق من ملفات تكوين WPML المضافة بواسطة الملحقات الأخرى أو الإعدادات اليدوية في قسم %s.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ar: ستحتاج إلى تحديث اشتراكك كي يمكنك مواصلة الحصول على التحديثات والدعم.

en: You've successfully installed %sWooCommerce Multilingual%s. Would you like to see a quick overview?
ar: لقد قمت بتثبيت %sWooCommerce Multilingual%s بنجاح. هل ترغب في مشاهدة معاينة سريعة؟

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
ar: لقد قمت بتبديل اللغة وهناك عناصر في سلة الشراء. إذا استمررت باللغة %s، سيتم تفريغ سلة الشراء وستحتاج إلى إضافة العناصر مرة أخرى إلى السلة.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
ar: سلة شرائك ليست فارغة! بعد تبديلك للغة، ستتم إزالة جميع العناصر من سلة الشراء وستحتاج إلى إضافتهم مرة أخرى.

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s admin and do the final setup.
ar: متجرك متعدد اللغات جاهز تقريبًا. بعد ذلك، ينبغي عليك الذهاب إلى علامات التبويب المختلفة في مدير %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s وتنفيذ الإعداد النهائي.

en: Your product permalink base is not translated to:
ar: قاعدة الارتباط الثابت لمنتجك غير مترجمة إلى:

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Your site uses %s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %s effective June 1st, 2018.
ar: موقعك يستخدم %s كي يحتسب تلقائيًا الأسعار بالعملة الثانوية. هناك %s ساري المفعول بدءًا من 1 يونيو 2018.

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ar: يبدو أن اشتراكك لم يعد صالحًا بعد الآن. يُرجى محاولة التسجيل مرة أخرى باستخدام مفتاح موقع صالح.

en: Your subscription expires in %d day.
ar: سينتهي اشتراكك خلال %d يومًا.

en: Your subscription expires in %d days.
ar: سينتهي اشتراكك خلال %d أيام.

en: activated
ar: تم التفعيل

en: activating
ar: جارٍ التفعيل

en: and
ar: و

en: configure WooCommerce Multilingual
ar: تهيئة WooCommerce Multilingual

en: default
ar: افتراضي

[ctx: default-slug]
en: product
ar: منتج

en: downloaded
ar: تم التنزيل

en: downloading...
ar: جارٍ التنزيل...

en: failed!
ar: فشلت العملية!

en: important change about this service
ar: تغيير هام في هذه الخدمة

en: installed
ar: مُثبت

en: installing...
ar: جارٍ التثبيت...

en: left
ar: باقٍ

en: multi-currency settings page
ar: صفحة إعدادات العملات المتعددة

en: never
ar: ابداً

en: none
ar: لا

en: of
ar: من

en: permalinks settings
ar: إعدادات الارتباطات الثابتة

en: products with variations
ar: منتجات ذات أنواع

en: translations
ar: ترجمات

en: updated
ar: تم التحديث

en: updating...
ar: جارٍ التحديث...

en: which theme and plugins you are using.
ar: أي القوالب والملحقات تستخدمها.

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual folder.
ar: ملف wpml-config.xml مفقود من مجلد WooCommerce متعدد اللغات.

en: your account
ar: حسابك
