WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (661 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ja: あなたの現在のサイトキー (%s)は選択された製品(%s)とマッチしません。

en: %1$s  is installed, but with incorrect version. You need %1$s %2$s or higher.
ja: インストールされた%1$s バージョンは正しくありません。 %1$s %2$s 以降が必要です。

en: %d %s are missing translations.
ja: %d %s は翻訳がありません。

en: %d %s is missing translations.
ja: %d %s の翻訳がありません。

en: %d %s translation missing.
ja: %d %s 翻訳がありません。

en: %d %s translations missing.
ja: %d %s翻訳がありません。

en: %d items
ja: %d 項目

en: %d products left
ja: あと%d 製品あります

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ja: %s は登録のために%s にアクセスできません。再度お試しになり、一時的な問題であるかどうかをご確認ください。問題が継続するようでしたら、このサイトにインターネットのアクセスがあることをご確認ください。登録しなくてもプラグインは使用できますが、自動アップデートは受け取りません。

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ja: サイトの登録が有効ではないため%sはアップデートできません。最初にこのサイトを再%s登録 %s%sしてください。

en: %s do not require translation.
ja: %s は翻訳を必要としません。

en: %s is either not installed or not active.
ja: %s がインストールされていないか有効ではありません。

en: %s is installed and active.
ja: %s がインストールされ、有効です。

en: %s is not active.
ja: %s が有効ではありません。

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
ja: WooCommerce Multilingual を実行するために%sは必要ではありませんが、別の製品画像と他の言語でギャラリーを使用するには使用をお薦めします。

en: %s is not set up.
ja: %s が設定されました。

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ja: %s はこのサイトに登録されています。%s まで自動アップデートを受け取ります

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ja: %sはこのサイトに登録されています。永久アカウントのため、アップデートを永久に受け取ります。

en: %s is set up.
ja: %s が設定されました。

en: %s support on wpml.org
ja:  wpml.orgの%s サポート

en: %s translation
ja: %s 翻訳

en: %sRenew here%s.
ja: %sここで更新%s.

en: (embedded)
ja: (組み込み済み)

en: (previous value: %s)
ja: (以前の値: %s)

en: -- Choose a widget area --
ja: -- ウィジェットエリアを選択 --

en: --Attribute--
ja: --属性--

en: --Taxonomy--
ja: --タクゾノミー--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
ja: 10に設定した時、1454.07 &raquo; 1450

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
ja: 1に設定した時、1454.07 &raquo; 1454

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
ja: 100に設定した時、1454.07 &raquo; 1500

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translations to version <code>%s</code>.
ja: <strong>WooCommerce 翻訳があります</strong> &#8211; <code>%s</code> 翻訳を<code>%s</code>バージョンにインストールするか、アップデートしてください。.

en: API key (required)
ja: API key (必要)

en: Account settings
ja: アカウント設定

en: Action
ja: アクション

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ja: 操作に失敗しました。ページを更新し、再試行してください。

en: Actions
ja: 操作

en: Activate
ja: 認証

en: Activate after download
ja: ダウンロード後認証

en: Activating %s
ja: %sを認証中

en: Add
ja: 追加

en: Add Currencies
ja: 通貨を追加

en: Add a new currency switcher to a widget area
ja: ウィジェットエリアに新規の通貨スイッチャーを追加

en: Add currency
ja: 通貨を追加

en: Add new currency
ja: 新しい通貨を追加する

en: Add separate download files for translations when translating products
ja: 製品翻訳の際、別のダウンロードファイルを翻訳用に追加してください

en: Add separate download files for translations when you translate this product
ja: この製品を翻訳する際、別のダウンロードファイルを翻訳用に追加してください

en: Add translation
ja: 翻訳を追加する

en: Additional CSS
ja: 追加のCSS

en: All %s are translated.
ja: すべての%s は翻訳されました。

en: All %s have the same %s assignments.
ja: 全ての %s は同じ %s を指定されています。

en: All categories
ja: 全カテゴリー

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
ja: サイトの全ての通貨スイッチャーはこのセクションの設定により影響されます。

en: All languages
ja: 全言語

en: All statuses
ja: 全てのステータス

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
ja: 全てのストアページをサイトの設定言語に翻訳する必要があります。

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
ja: 通貨を変更するには、現在の注文から全ての製品を取り除いてください

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
ja: 言語を変更するために、現在の順番からすべての製品が取り除かれます

en: All translation statuses
ja: 全翻訳の状況

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
ja: 許可されたHTMLタグ: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Already bought %s?
ja: %sをすでに購入されましたか？

en: Already bought?
ja: すでに購入されましたか？

en: Are you sure you want to remove this site key?
ja: 本当にこのサイトキーを取り除きますか？

en: Are you sure you want to unregister?
ja: 本当に登録を解除しますか？

en: At least one currency must be enabled for this language!
ja: この言語に少なくとも通貨を一つ有効にしてください！

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
ja: 少なくとも3フィールドのうちの1つが必要です：タイトル、コンテンツまたは抜粋

en: Attribute Slug
ja: 属性スラグ

en: Attribute slug: %s
ja: 属性スラグ: %s

en: Attributes
ja: 属性

en: Automatic Exchange Rates
ja: 自動為替レート

en: Autosubtract amount
ja: 自動減算額

en: Available
ja: 利用可能

en: Available parameters
ja: 利用可能なパラメーター

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
ja: サイトがデフォルトのパーマリンク構造を使用するため、製品のパーマリンクにスラグ翻訳を使用できません。

en: Beta
ja: ベータ

en: Blue
ja: ブルー

en: Booking currency
ja: 予約通貨

en: Bookings
ja: 予約

en: Border
ja: ボーダー

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Buy %s
ja: %sを購入する

en: Calculate costs in other currencies automatically
ja: コストが他の通貨で自動的に計算されます

en: Calculate prices in other currencies automatically
ja: 自動的に他の通貨で価格を計算します

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
ja: キャンセル(Translation Editorを続ける)

en: Cancel registration
ja: 登録をキャンセルする

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
ja: 為替レートを得られません。接続できませんでした。

en: Cart
ja: カート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change default language
ja: 初期設定の言語を変更する

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
ja: これらの翻訳への変更は（製品のみならず）、一般的にタームに変更を及ぼします

en: Cheatin' huh?
ja: ズルしてますね？

en: Check for updates
ja: アップデートをチェック

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout &rarr; Pay
ja: チェックアウト &rarr; お支払い

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose if you need multiple currencies
ja: 複数通貨が必要な場合選択してください

en: Choose which attributes to make translatable
ja: 翻訳可能にする属性を選んでください

en: Choosing if you need multiple currencies
ja: 複数通貨が必要かどうかを選択してください

en: Choosing which attributes to make translatable
ja: どの属性を翻訳可能にするか選択してください

en: Clear all colors
ja: 全てのカラーをクリア

en: Clear list
ja: リストをクリア

en: Click to see individual components options.
ja: 個々のコンポーネントオプションはここをクリックしてください。

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
ja: フロントエンドで表示されている他通貨での価格を見るにはクリックしてください。

en: Close setup
ja: 設定を閉じる

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Color theme
ja: カラーテーマ

en: Commercial
ja: 商用

en: Composite Products ( Components )
ja: 合成製品 ( コンポーネント)

en: Composite Products ( Scenarios )
ja: 合成製品 ( シナリオ )

en: Configuration Warnings
ja: 設定警告

en: Configure multi-currency for multilingual sites
ja: 多言語サイトで複数通貨を設定

en: Configure products slug translation
ja: 製品スラグ翻訳を設定する

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
ja: 翻訳に同期される製品のプロパティを設定する

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
ja: 接続に失敗しました。ページをリフレッシュして再度お試しください。(%s)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content / Description
ja: コンテンツ / 内容

en: Content, title, and excerpt are empty.
ja: コンテンツ、タイトル、抜粋が空白です。

en: Continue
ja: 続ける

en: Core
ja: コア

en: Create missing translations
ja: 必要な翻訳を作成

en: Currencies
ja: 通貨

en: Currencies order updated
ja: 通貨の順番が更新されました

en: Currencies to display for each language
ja: 各言語で表示する通貨

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency - no orders found
ja: 通貨 - 順番がありません

en: Currency Position
ja: 通貨ポジション

en: Currency Preview
ja: 通貨プレビュー

en: Currency switcher
ja: 通貨スイッチャー

en: Currency switcher colors
ja: 通貨スイッチャーカラー

en: Currency switcher options
ja: 通貨スイッチャーオプション

en: Currency switcher preview
ja: 通貨スイッチャープレビュー

en: Currency switcher style
ja: 通貨スイッチャースタイル

en: Current
ja: 現在

en: Current currency background color
ja: 現在の通貨の背景カラー

en: Current currency font color
ja: 現在の通貨フォントカラー

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
ja: 現在、 %s バリエーションを作成する必要があります。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Product attributes
ja: カスタム製品属性

en: Custom Taxonomies
ja: カスタムタクソノミー

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムフィールド%s 設定は変更されました！

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムタクゾノミー%s 設定は変更されました！

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムタイプ%s 設定は変更されました！

en: Customize the currency switcher
ja: 通貨スイッチャーをカスタマイズする

en: Daily
ja: 毎日

en: Date
ja: 日付

en: Decimal Separator
ja: 小数点区切り

en: Default currency
ja: 初期設定通貨

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
ja: あなたのサイトのタクゾノミーの幾つかが強制的に翻訳不可になっています。このため、多言語WooCommerceサイトの実行中に問題が発生します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
ja: プラグインまたはテーマがこれを起こしています。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
ja: 可能なこと：

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
ja: 1.一時的にプラグインを無効にしてメッセージが消えるか確認します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
ja: 2. 一時的にテーマを切り替えて、メッセージが消えるか確認します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
ja: %sに連絡し、メッセージについて説明し、サイトの複製コピーを送信することをお薦めします。私たちは問題の恒久的な修正のためにテーマ／プラグインの作者と取り組みます。その間、暫定ソリューションが提供されるため、立ち往生することはありません。

en: Default: %name% (%symbol%) - %code%
ja: 初期設定: %name% (%symbol%) - %code%

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 内容

en: Determined automatically based on exchange rate
ja: 為替レートにより自動的に決定する

en: Development
ja: 開発

en: Disable %s for %s
ja: %sを%s用に無効にする

en: Disabled
ja: 無効済み

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Don't send this information and skip compatibility notes
ja: 情報を送らず、互換性ノートをスキップする

en: Done!
ja: 完了！

en: Down
ja: 下

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Files
ja: ファイルダウンロード

en: Download Files for Variation #%s
ja: バリエーション用ダウンロードファイル #%s

en: Download WooCommerce
ja: WooCommerceをダウンロード

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ja: ダウンロードに失敗しました！\n\nサブスクリプションを再認証するにはOK、再試行するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
ja: ダウンロードに失敗しました！\n\nページをリフレッシュして、再度お試しください。

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ja: WordPressがプラグインフォルダに書き込めないためにダウンロードできません。%s修正方法%s。

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
ja: ダウンロードが不可能です。現在のWindows環境では256文字制限があるために\nWordPressが必要なフォルダを作成できません。

en: Downloading translations... Please don't close this page.
ja: 翻訳をダウンロード中です...このページを閉じないでください。

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag and drop the currencies to change their order
ja: 順序を変更するには通貨をドラッグ&ドロップしてください

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
ja: タームを複製する( 属性を選択してください ):

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s Currency Switcher
ja: %s Currency Switcherを編集

en: Edit My Address
ja: 私のアドレスを編集

en: Edit Product Currency Switcher
ja: Product Currency Switcherを編集

en: Edit currency switcher
ja: 通貨スイッチャーの編集

en: Edit this item
ja: このアイテムを編集する

en: Edit this item inline
ja: このアイテムインラインを編集する

en: Edit this product translation
ja: この製品翻訳を編集する

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: Enable %s for %s
ja: %sを%s用に有効にする

en: Enable Multiple Currencies
ja: 複数通貨を有効にする

en: Enable automatic exchange rates
ja: 自動為替レートを有効にする

en: Enable the multi-currency mode
ja: 複数通貨モードを有効にする

en: Enable this if you want to translate attribute values with Woocommerce Multilingual
ja: Woocommerce Multilingualで属性値を翻訳するには、これを有効にしてください

en: Enable/disable
ja: 有効／無効にする

en: Endpoint: %s
ja: 終点: %s

en: Enter API key
ja: API keyを入力してください

en: Enter prices in other currencies
ja: 他の通貨で価格を入力する

en: Enter site key
ja: サイトキーを入力してください

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Exchange Rate
ja: 為替率

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
ja: 為替レート = %s 為替レート x (1 + リフティングチャージ / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
ja: 為替レートが%sから自動的に更新されます

en: Exchange rates source
ja: 為替レートソース

en: Exchange rates updated successfully
ja: 為替レートの更新に成功しました

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
ja: 既存の翻訳と関連バリエーションが削除されます。

en: External Product
ja: 外部製品

en: File URL
ja: ファイル URL

en: Filter
ja: フィルター

en: Finish translating
ja: 翻訳を終了する

en: Finished! You can visit the %sstrings translation%s screen to translate the strings now.
ja: 完了！%sストリング翻訳%s画面に移動し、ストリング翻訳を開始できます。

en: Fix product_type taxonomy terms
ja: product_type タクゾノミータームを修正

en: Fixer.io API key
ja: Fixer.io API キー

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
ja: 一番近い整数の増分が100で自動減算値が1の場合、1454.07の結果は1499になります。

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %sStatus%s tab.
ja: ご参考までに、注意が必要なところを通知アイコンでマークしました。 %sステータス%sタブで完了すべき項目リストをすべて見ることができます。

en: Get WPML
ja: WPMLを入手

en: Get WPML Media
ja: WPML メディアを入手

en: Get WPML String Translation
ja: WPML ストリング翻訳を入手

en: Get WPML Translation Management
ja: WPML 翻訳管理を入手

en: Get your site-key for %1$s. If you already have a key, get it from %2$s. Otherwise, %3$s
ja: %1$sのサイトキーを取得してください。すでにキーをお持ちなら、%2$sから取得してください。それ以外は%3$s

en: Global Attributes
ja: グローバル属性

en: Go to the first page
ja: 最初のページに移動

en: Go to the last page
ja: 最後のページに移動

en: Go to the next page
ja: 次のページに移動

en: Go to the previous page
ja: 前のページに移動

en: Gray
ja: グレィ

en: Heading
ja: 見出し

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide This Message
ja: このメッセージを非表示にする

en: Hide prices in other currencies
ja: 他通貨の価格を非表示にする

en: Hover
ja: マウスを上に置く

en: How to translate attributes
ja: 属性の翻訳方法

en: How to translate product categories
ja: 製品カテゴリーの翻訳方法

en: How to translate this?
ja: これはどのように翻訳しますか？

en: I'll do the setup later
ja: 設定は後にします

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
ja: 製品をデザインするためにページビルダーをご使用の場合、WPMLの Translation Editorのみをご使用ください。

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
ja: ダウンロード可能な製品をご使用なら、これらのパスを\n同期する、または言語別に分離することを選択できます。

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
ja: サブスクリプションの購入、または更新後にこのメッセージが表示される場合、サブスクリプションを再認証してください。

en: If you want different slugs for shop pages (%s/%s), you need to disable the shop prefix for products in <a href="%s">WooCommerce Settings</a>
ja: ショップページ(%s/%s)に他のスラグを希望する場合、<a href="%s">WooCommerce Settings</a>ページで製品のショッププリフィックスを無効にする必要があります。

en: Image
ja: 画像

en: Images
ja: 画像

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
ja: カスタム属性を編集するには、 <a href="%s">カスタム製品翻訳エディター</a>をご使用ください。

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ja: 製品情報を表示するには、製品リストの初期化するために%s手動のアップデートチェック%sを実行するか、または（一時的に）上記のコードを取り除いてください。

en: Incorrect setup
ja: 間違った設定

en: Increment for nearest integer
ja: 一番近い整数に増加する

en: Individual components
ja: 個々のコンポーネント

en: Insert your key and activate automatic updates:
ja: キーを入力し、自動アップデートをアクティベートしてください：

en: Install WooCommerce Pages
ja: WooCommerce ページをインストール

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
ja: 紛失しているWooCommerce ページをインストールし、翻訳を作成。

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installer
ja: インストーラー

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ja: インストーラーは利用可能な製品情報の取得と新バージョンのチェックのためにアップデートサーバーに接続できません。このメッセージを初めてみる場合、一時的な通信問題の可能性があるため無視できます。問題が継続し、WordPress管理の速度が遅くなる場合、自動バージョンのチェックを無効にすることができます。以下のラインをwp-config.phpファイルに追加してください。

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ja: %s の自動アップデートは以下の設定を明示的に無効にするため(通常 wp-config.phpの中で)、インストーラーは製品情報を表示できません:

en: Installing %s
ja: %sをインストール中

en: Introduction
ja: はじめに

en: Invalid currency parameter: "%s"
ja: 無効な通貨パラメーター： "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
ja: 無効な言語パラメーター： "%s"

en: Invalid language parameter: %s
ja: 無効な言語パラメーター: %s

en: Invalid nonce
ja: 無効なnonce

en: Invalid product
ja: 無効な製品

en: Invalid site key for the current site.
ja: 現在のサイトの無効なサイトキー。

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
ja: 現在のサイトの無効なサイトキー。エラーが継続するようでしたら、まず登録を解除し、同じサイトキーを使用して再登録してください。

en: Invalid taxonomy %s
ja: 無効なタクゾノミー %s

en: Keep
ja: 保存

en: Keep %s
ja: %sを維持

en: Keep using %s
ja: %sを使用し続けてください

en: Label
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Last Modified
ja: 最後の変更

en: Last updated: %s
ja: 最後の更新日: %s

en: Later
ja: 後で

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
ja: Eコマースサイトを多言語にする方法を学ぶ

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Left
ja: 左

en: Left with space
ja: 余白付き左側

en: Let's continue
ja: さあ続けましょう

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
ja: あなたのWooCommerceストアを多言語にしましょう

en: Lifting charge
ja: リフティング・チャージ\n\n

en: Loading ...
ja: 読み込み中です...

en: Logout
ja: ログアウト

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual. Would you like to automatically create translated variations and images?
ja: 以前のWooCommerce Multilingual が更新されたようです。翻訳されたバリエーションと画像を自動的に作成しますか？

en: Lost Password
ja: 紛失したパスワード

en: Manually
ja: 手動

en: Media
ja: メディア

en: Monthly on the
ja: 毎月

en: Monthly on the %s
ja: 毎月%s日

en: More details
ja: 詳細

en: Multi-currency
ja: 複数通貨

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %sAdd secondary currency%s.
ja: 複数通貨が有効ですが、第2通貨が設定されていません。%s第2通貨を追加%s。

en: Multi-currency is not enabled.
ja: 複数通貨が有効ではありません。

en: Multilingual Content Setup
ja: マルチ言語コンテンツ設定

en: Multiple Currencies
ja: 複数通貨

en: My Account
ja: 私のアカウント

en: Name
ja: 名前

en: Native WooCommerce product editing screen
ja: ネイティブ WooCommerce 製品編集画面

en: Nearest
ja: 最も近い

en: Needs updating
ja: 更新が必要

en: New Widget Area Currency Switcher
ja: 新規のWidget Area Currency Switcher

en: No - dismiss
ja: いいえ- 無視します

en: No - only display products on other languages once they are translated
ja: いいえ - 翻訳後、その言語のみで表示する

en: No products found
ja: 製品がありません

en: No repositories defined.
ja: 定義されたレポジトリがありません。

en: Normal
ja: 普通

en: Normally, you first create products in the site's default language and then you translate them. If products are not translated, do you want to show them on other languages?
ja: 通常、サイトのデフォルト言語で製品を作成し、これを翻訳します。製品が翻訳されない場合、他の言語でこれを表示しますか？

en: Not sure which option to choose? Read about %spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%s.
ja: どちらのオプションを選択すべきか分りませんか？ %sカートにアイテムが存在する時の言語および通貨切替えで発生するおそれのある問題%sをお読みください。

en: Not translated or needs updating
ja: 翻訳されていません、または更新の必要がありません

en: Note, to change this later, go to %sWPML &raquo; Settings &raquo; Post Types Translation.%s
ja: これを後に変更するには、%sWPML &raquo; 設定 &raquo;  投稿タイプ翻訳%sを開いてください。

en: Number of Decimals
ja: 少数桁

en: OK (translate with the WordPress editor)
ja: OK (WordPressエディターで翻訳)

en: One or more WooCommerce pages have not been created
ja: 1以上の WooCommerce ページが作成されていません

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
ja: 1つかそれ以上のWooCommerce ページが作成されていません。

en: One-off cost for the booking as a whole.
ja: １度のお支払いだけで全てご予約。

en: Only numeric
ja: 数値のみ

en: Operation complete!
ja: 操作が完了しました！

en: Options
ja: オプション

en: Order Received
ja: 注文を受け取りました

en: Order currency:
ja: 通貨を順番に並べる:

en: Order language:
ja: 注文言語：

en: Order of currencies
ja: 通貨の順序

en: Original
ja: オリジナル

en: Original Slug
ja: オリジナルスラグ

en: Original language
ja: 原語

en: Other currency background color
ja: 他の通貨の背景カラー

en: Other currency font color
ja: 他の通貨フォントカラー

en: Parent product: %s
ja: 親製品: %s

en: Pending
ja: 保留中

en: Permalink settings
ja: パーマリンク設定

en: Person Type Name
ja: 人タイプ名前

en: Person Types
ja: 人タイプ

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
ja: スラグ翻訳を無効にするために他のパーマリンク構造を選択してください。

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数を入力してください

en: Please enter in a value less than the regular price
ja: 通常価格以下の値を入力してください

en: Please go to the %s and fill in your %s.
ja: %sへ移動し、%sに入力してください。

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
ja: 同期を開始する前にデータバースのバックアップを作成してください。

en: Please note that the site key is case sensitive.
ja: サイトキーは大文字／小文字を区別します。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugins Status
ja: プラグイン状況

en: Plugins will be updated to their most advanced version in the channel that you selected.
ja: プラグインは選択されたチャンネル内で最新バージョンにアップデートされます。

en: Position
ja: ポジション

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
ja: WooCommerceストアで他言語を運用するために準備しましょう！

en: Preview
ja: プレビュー

en: Privacy and data usage policy
ja: プライバシーとデータ使用ポリシー

en: Private
ja: プライベート

en: Proceed
ja: 進む

en: Product
ja: 製品

en: Product Add-ons Group "%s"
ja: 製品アドオングループ "%s"

en: Product Attribute Base
ja: 製品属性ベース

en: Product Base
ja: 製品ベース

en: Product Bundles
ja: 製品バンドル

en: Product Category Base
ja: 製品カテゴリーベース

en: Product Shop Base
ja: 製品ストアベース

en: Product Tag Base
ja: 製品タグベース

en: Product Translation Interface
ja: 製品翻訳インターフェース

en: Product attribute base
ja: 製品属性ベース

en: Product base
ja: 製品ベース

en: Product category base
ja: 製品カテゴリーベース

en: Product not found: %d
ja: 製品が見つかりません：%d

en: Product page Currency Switcher
ja: 製品ページ Currency Switcher

en: Product tabs
ja: 製品タブ

en: Product tag base
ja: 製品タグベース

en: Product url
ja: 製品 url

en: Production
ja: プロダクション

en: Products
ja: 製品

en: Products Download Files
ja: 製品ダウンロードファイル

en: Products Missing Translations
ja: 翻訳のない製品

en: Products Synchronization
ja: 製品同期

en: Products before cart reset
ja: カートリセット前の製品

en: Products removed after switching to %s:
ja: %sに切替後、取り除かれた製品：

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
ja: 確認を促し、カートをリセットする

en: Published
ja: 公開済み

en: Purchase note
ja: 購入ノート

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %s for editing products translations. %s
ja: 製品翻訳にはクイック編集が無効です。製品の翻訳の編集には %sを使用することをお薦めします。 %s

en: Rate
ja: レート

en: Ready!
ja: 用意！

en: Register
ja: 登録

en: Register %s
ja: %sを登録

en: Registered
ja: 登録済み

en: Regular Price
ja: 通常価格

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Released
ja: リリース済み

en: Remember my preference.
ja: 私の設定を保存する。

en: Remove current site key (%s)
ja: 現在のサイトキー (%s)を取り除く

en: Renew %s
ja: %sを更新

en: Report to
ja: レポート先

en: Reporting to
ja: レポート先

en: Required plugins
ja: 必要なプラグイン

en: Reset
ja: リセット

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
ja: サイト設定の要素のため、ユーザーが通貨または言語をフロントエンドで切り替えると、カートコンテンツが正しく同期されないかもしれません。

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
ja: このような状況ではカードをリセットするために、このオプションで%s することをお薦めします。

en: Resources
ja: リソース

en: Resources Label
ja: リソースラベル

en: Resources label
ja: リソースラベル

en: Return to the plugins page
ja: プラグインページに戻る

en: Return to the updates page
ja: アップデートページに戻ってください

en: Revalidate subscription
ja: サブスクリプションの再認証

en: Right
ja: 右

en: Right now, there are no products needing translation.
ja: 現在、翻訳が必要な製品はありません。

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
ja: 現在翻訳が必要なタクゾノミーのタームがありません

en: Right with space
ja: 余白付き右側

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
ja: 換算した価格を一番近い整数に四捨五入します。%s例、15.78は16.00になります。

en: Rounding to the nearest integer
ja: 一番近い整数に丸める

en: Running WooCommerce multilingual with default language other than English.
ja: 英語ではないデフォルト言語でWooCommerce multilingualを実行中。

en: Sale Price
ja: セールス価格

en: Same as default currency
ja: 初期設定通貨と同じ

en: Save
ja: 保存

en: Save changes
ja: 変更を保存する

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Search
ja: 検索

en: Secondary currencies: %s
ja: 第2通貨: %s

en: Select Page
ja: ページ選択

en: Select Translatable Attributes
ja: 翻訳可能な属性を設定してください

en: Select a preset
ja: プリセットを選択してください

en: Select currency
ja: 通貨を選択する

en: Select the attribute to translate:
ja: 翻訳する属性を選択してください：

en: Select the taxonomy to translate:
ja: 翻訳するタクゾノミーを選択してください：

en: Send theme and plugins info, in order to get faster support and compatibility alerts
ja: 迅速なサポートと互換性アラートを受け取るには、テーマとプラグイン情報を送ってください

en: Set costs in other currencies manually
ja: 手動で他の通貨のコストを設定する

en: Set dates
ja: 日付を設定

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual URLs translations page
ja: %sの WooCommerce Multilingual URL翻訳ページで異なる言語に異なるスラグを設定する

en: Set on %s
ja: %sに設定

en: Set prices in other currencies manually
ja: 手動で他の通貨の価格を設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Setup Complete
ja: 設定が完了しました

en: Shipping Classes
ja: 配送クラス

en: Shop
ja: ショップ

en: Shop page
ja: ストアページ

en: Show
ja: 表示

en: Show a currency selector on the product page template
ja: 製品ページテンプレートで通貨セレクターを表示する

en: Show all currencies
ja: 全ての通貨を表示する

en: Show only products with custom prices in secondary currencies
ja: 第2通貨でカスタム価格を表示する製品だけ表示

en: Show only reviews in %s (%s)
ja: 以下のみにレビューを表示する%s (%s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
ja: 全ての言語でレビューを表示する  (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
ja: 言語または通貨切替後、フロントエンドでカートがリセットされる前にカート内に存在する製品リストを表示します。表示する製品がない場合、表示されません。\n

en: Sign-up Fee
ja: 登録料

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
ja: サイトキーはおそらくwp-config.php内で%sにより設定されています。登録する前に定数を取り除いてください。

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
ja: サイトキーはおそらくwp-config.php内で%sにより設定されています。登録を解除する前に定数を取り除いてください。

en: Skip
ja: スキップ

en: Slug
ja: スラグ

en: Slug type
ja: スラグタイプ

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual wpml-config.xml file have been overwritten.
ja: WooCommerce Multilingual wpml-config.xml ファイルの設定が幾つか上書きされました。

en: Some translated %s have different %s assignments.
ja: 幾つかの翻訳された %s は違う %s を指定されています。

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
ja: 問題が発生したため、%sチャンネルから全てのアップデートをインストールできませんでした。ここをクリックし、%s再度お試しください%s。問題が継続するようなら、プロダクションチャンネルに切り替えて%s%s サポート%sにお問い合わせください。

en: Source product id not found: %s
ja: ソース製品IDが見つかりません: %s

en: Start
ja: スタート

en: Start the Setup Wizard
ja: 設定ウィザードを開始する

en: Status
ja: 状況

en: Store Pages
ja: ストアページ

en: Store URLs
ja: ストアURL

en: Subscription Price
ja: サブスクリプション価格

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
ja: サブスクリプションの期限が終了しました。新しいサブスクリプションを購入するか、可能な場合、アップグレードする必要があります。

en: Subscription is expired.
ja: サブスクリプションの期限が終了しました。

en: Successfully updated %s for all translated %s.
ja: 全ての翻訳が終了した %s用に%sが無事アップデートされました。

en: Switch
ja: 切替え

en: Switch back to %s
ja: %sに戻す

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
ja: 表示言語に切り替える時、通貨も切り替える

en: Switching currencies when there are items in the cart
ja: カート内にアイテムがある時の通貨の切替え

en: Switching currency?
ja: 通貨を切り替えますか？

en: Switching language?
ja: 言語を切り替えますか?

en: Switching languages when there are items in the cart
ja: カート内にアイテムがある時の言語切替え

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
ja: 製品の在庫数量とステータスを同期 ( 翻訳間で最小在庫数量を同期中 )

en: Sync products "gallery images":
ja: "gallery images"製品を同期:

en: Sync products and product taxonomies order.
ja: 製品と製品タクゾノミー順を同期する。

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
ja: 製品カテゴリーを同期する（表示タイプ、サムネイル）:

en: Sync products variations:
ja: 製品バリエーションを同期する

en: Sync publishing date for translated products.
ja: 翻訳された製品の公開日を同期する。

en: Sync variables products
ja: 製品変数を同期する

en: Synchronization complete!
ja: 同期完了！

en: Synchronize %s assignment in content
ja: コンテンツ内の %s 指定を同期

en: Synchronize attributes and update product variations
ja: 属性を同期し、製品バリエーションを更新する

en: Synchronize cart content when switching currencies
ja: 通貨切替時にカートコンテンツを同期する

en: Synchronize cart content when switching languages
ja: 言語切替時、カートコンテンツを同期する

en: Tags
ja: タグ

en: Take this and edit
ja: 引き受けて編集する

en: Taxonomies Missing Translations
ja: 翻訳のないタクゾノミー

en: Template for currency switcher
ja: 通貨スイッチャー用のテンプレート

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
ja: WooCommerce Multilingualを選んでいただき、ありがとうございます。すべてを多言語で運用するには、サイトに少々アップグレードが必要です。

en: Thank you for using %sWooCommerce Multilingual%s! You can express your love and\n                                    support by %s rating our plugin and saying that %sit works%s for you.
ja: %sWooCommerce Multilingual%sをご利用いただき、ありがとうございます! 当社のプラグインに\n%s評価と%s順調に動作する%sというコメントでご支援いただければ幸いです。

en: The WordPress Multilingual Plugin
ja: WordPress 多言語プラグイン

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: このページから移動すると、変更が失われます。

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
ja: コストはユーザー閲覧用にフロントエンドに表示されます。自動計算するには空白にしてください。予約にコスト範囲があれば、 "from:"というワードでプリフィックスされます。

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %sMulti-currency%s configuration.
ja: デフォルト通貨が変更されました。全ての通貨に正確な価格を表示するには、%s複数通貨%s 設定で為替レートを更新する必要があります。

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
ja: リフティング・チャージは選択されたサービスが提示する為替レートを保存する前に調整します。上の表に表示される為替レートはリフティング・チャージを含みます。\n

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %sWooCommerce settings%s page and select the default currency for your store.
ja: 特定通貨が設定されていないため、複数通貨モードを有効にすることができません。%sWooCommerce settings%sページに移動し、ストアのデフォルト通貨を選択してください。

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
ja: おすすめの方法はWPML翻訳エディターを使用することです。翻訳プロセスがとても簡単になり、さまざまなWooCommerce拡張機能に良好に統合します。

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the\n                             %sWooCommerce Multilingual products translation%s page.\n                             Please use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual products translation table.
ja: WooCommerce製品のおすすめの翻訳方法は\n                             %sWooCommerce Multilingual 製品翻訳%s ページを使用することです。\n このページはWooCommerce Multilingual 製品翻訳表にない要素の翻訳にのみご使用ください。

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
ja: その結果、価格は四捨五入後の値の増分になります。%s例：

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
ja: 以前得られた金額から減算される値。

en: There are no attributes defined
ja: 定義された属性がありません

en: There are no translatable product attributes defined
ja: 翻訳できる製品属性定義がありません

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
ja: 定義された翻訳可能な製品カスタムタクゾノミーはありません

en: There are some settings that require careful attention.
ja: 幾つかの設定に注意が必要です。

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
ja: %s チャンネルへの切り替えに問題がありました。%s再試行%sできます。問題が続くようなら%sダウンロード %s%s して手動で再インストールしてください

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
ja: これらのページは現在WPMLを通して翻訳者によって翻訳されています:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different  languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
ja: このアクションはあなたのコンテンツの色々な言語に%sタクゾノミーを自動的に適用します。元コンテンツをスキャンし、同じタクゾノミーを翻訳コンテンツに適用します。

en: This feature was disabled. Please enable %sWPML cookies%s to continue.
ja: この機能は無効です。続けるには%sWPML クッキー%sを有効にしてください。

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

en: This is a translation of %s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %s for translating products.
ja: これは%sの翻訳です。フィールドの幾つかは編集不可能です。製品の翻訳には%s を使用することをお薦めします。

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
ja: これは1ブロック予約当たりのコストです。他のコスト（リソースと人件費など）はこれに加算されます。

en: This may cause problems with URLs in different languages.
ja: これは他言語のURLに問題を起こすかもしれません。

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
ja: このページを使用して異なるタイプのURLが作成されたWooCommerceの全てのストリングを翻訳できます。これらを翻訳することで、ページ言語にマッチするURLを完全にローカライズできます。

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ja: このページはプラグインをインストールし、既存のプラグインをアップデートします。これらのプラグインを取り除くには、 %sプラグイン%s ページを開き、許可をお持ちならプラグインを取り除けます。

en: This taxonomy does not require translation.
ja: このタクゾノミーは翻訳を必要としません。

en: This taxonomy requires translation.
ja: このタクゾノミーは翻訳を必要とします。

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
ja: あなたは現在この翻訳ジョブに指名されていません。他のトランスレーターが引き受け、翻訳を続けることができます。

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
ja: これにより通貨別に製品価格を設定することができます。価格は所定の為替率または特定の製品に基づいて決定します。

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
ja: 最近翻訳された属性に対し、翻訳された製品バリエーションを自動的に発生します。

en: Thousand Separator
ja: 千区切り

en: Title
ja: タイトル

en: To configure how the %sWooCommerce products%s are translated, visit the WooCommerce Multiligual %ssettings%s page.
ja: %sWooCommerce 製品%sの翻訳方法を設定するには、WooCommerce Multiligual %s設定%s ページをご覧ください。

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %sMultilingual Content Setup%s
ja: 製品タクゾノミーまたは属性を翻訳可能／不能に設定するには、%s多言語コンテンツ設定%sに移動してください

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
ja: 自動アップデートを得るには、このサイトに%s を登録する必要があります。%s登録%s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ja: %s をインストールおよびアップデートするには、このサイトに%sを%sご登録%sください。
    \n	
    \n
    \n

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %ssetup wizard%s.
ja: これと他のWooCommerceストアページを迅速に翻訳するには、%ssetup wizard%sを実行してください。

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
ja: 完全に翻訳されたサイトを運営するには、全てのタクゾノミーのタームを翻訳すべきです。バリエーションなど、特定のストア要素はタクゾノミー翻訳で翻訳されます。

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
ja: 多言語Eコマースサイトを実行するには全てのサイト言語でWooCommerceストアページを翻訳する必要があります。全ての言語のインストール後、このメニューから翻訳を追加できます。

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
ja: 他のアップデートチャンネル（ベータ、開発）を選択するには、既存の製品を安定した最近のバージョンにアップデートする必要があります。

en: To translate %s please use the %s translation%s page, inside the %sWooCommerce Multilingual admin%s.
ja: %s を翻訳するには、%sWooCommerce Multilingual admin%s内の %s翻訳%s ページを使用してください。

en: To translate Extra Options strings please save %s and go to the <b><a href="%s">String Translation interface</a></b>
ja: ストリングを翻訳するには、%s を保存して <b><a href="%s">String Translation インターフェースに移動してください</a></b>

en: Tour Data
ja: ツアーデータ

en: Translatable?
ja: 翻訳可能?

en: Translate %s
ja: %sを翻訳

en: Translate Products
ja: 製品を翻訳する

en: Translate Store Pages
ja: ストアページを翻訳する

en: Translate URLs
ja: URLを翻訳する

en: Translate WooCommerce products
ja: WooCommerce 製品を翻訳する

en: Translate endpoints
ja: エンドポイントの翻訳

en: Translate shipping classes
ja: 配送クラスを翻訳

en: Translate the 'store' pages
ja: 'store' ページを翻訳

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
ja: %sを翻訳中ですか? より容易な翻訳にはこの%s表をご使用ください。

en: Translating the 'store' pages
ja: 'ストア' ページの翻訳

en: Translation Options
ja: 翻訳オプション

en: Translation complete
ja: 翻訳完了

en: Translation in progress
ja: 翻訳進行中

en: Translation of
ja: 次の翻訳

en: Translation to
ja: 次言語への翻訳

en: Translations
ja: 翻訳

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Type
ja: タイプ

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Unknown repository
ja: 不明のリポジトリ

en: Unregister %s from this site
ja: このサイトから%sの登録を解除する

en: Up
ja: 上

en: Update %s for all translated %s
ja: %sを更新-全ての翻訳された %s 用

en: Update Plugin
ja: プラグインをアップデート

en: Update Translation
ja: 翻訳をアップデートする

en: Update WPML
ja: WPMLを更新する

en: Update currency
ja: 通貨を更新する

en: Update frequency
ja: 更新頻度

en: Update manually now
ja: 今から手動で更新する

en: Update products count:
ja: 製品カウントを更新する

en: Update settings for %s
ja: %sの設定を更新する

en: Update translation
ja: 翻訳をアップデート

en: Updates channel:
ja: チャンネルをアップデート：

en: Updating %s
ja: %sをアップデート中

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
ja: あなたのサイトのプラグインをアップデートしてください。このページを閉じたり、去らないでください。

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade WPML
ja: WPMLをアップグレードする

en: Uploads
ja: アップロード

en: Use custom settings for translations download files
ja: 翻訳ダウンロードファイルにカスタム設定を使用する

en: Use the same files for translations
ja: 翻訳に同じファイルを使用する

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
ja: "translation_of" を使用するには "lang" パラメーターが必要です

en: Value(s)
ja: 値

en: Variations data
ja: バリエーションデータ

en: View
ja: 表示

en: View "%s"
ja: "%s"を表示

en: View Cart
ja: カート表示

en: View Order
ja: 注文を閲覧

en: Visit website
ja: ウェブサイトを閲覧する

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
ja: 警告！マイナー制限は1か月に1000リクエストの制限があり、無料アカウントを使用するお客様の通貨ベースはユーロのみです。1か月に1000以上のリクエストが必要、または170種類のベース通貨をすべて使用する場合、1か月10ドルから始まる優良プランをお選びください。

en: WPML Translation Editor
ja: WPML 翻訳エディター

en: WPML support
ja: WPML サポート

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %sproduct_type%s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %sMultilingual Content Setup page%s.
ja: WPML設定に問題があります：%sproduct_type%sタクゾノミーが翻訳可能に設定され、これが翻訳された製品に問題を起こしています。%sMultilingual Content Setup ページ%s内でこれを修正できます。
    \n

en: We detected that the %sproduct_type%s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual %stroubleshooting page%s.
ja: %sproduct_type%sフィールドが幾つかの製品翻訳に誤って設定されています。これはproduct_typeタクゾノミーが翻訳されたことにより起こります。この問題はWooCommerce Multilingual %stroubleshooting ページ%sで修正できます。

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
ja: WooCommerce ストアを他言語にするために幾つかのステップがあります。以下のステップを含みます。

en: We'll help you:
ja: ご支援します：

en: Weekly on
ja: 毎週

en: Weekly on %s
ja: 毎週%s

en: When this option is on, when you switch to a secondary currency on the front end, only the products with custom prices in that currency are being displayed. Products with prices determined based on the exchange rate are hidden.
ja: このオプションがオンの時、フロントエンドで第2通貨に切替えられ、表示通貨におけるカスタム価格を持つ製品だけが表示されます。為替レートに基づいて価格が決定される製品は表示されません。

en: White
ja: ホワイト

en: Widget Currency Switcher
ja: Currency Switcher ウィジェット

en: Widget area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget title
ja: ウィジェットタイトル

en: WooCommerce Multilingual depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
ja: WooCommerce Multilingual は幾つかのプラグインにより作動します。必要なプラグインがない場合、インストールし、認証する必要があります。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML String Translation</a> versions prior %s.
ja: WooCommerce Multilingual が有効ですが、効果的ではありません。 <a href="%s">WPML String Translation</a> %s以前のバージョンと互換性がありません。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML Translation Management</a> versions prior %s.
ja: WooCommerce Multilingual が有効ですが、効果的ではありません。 <a href="%s">WPML Translation Management</a>%s以前のバージョンと互換性がありません。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior %s.
ja: WooCommerce Multilingualが有効ですが、効果的ではありあせん。 <a href="%s">WPML</a>%s以前のバージョンと互換性がありません。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
ja: WooCommerce Multilingualが有効ですが、効果的ではありません。<a href="%s">WPML</a>2.0.5.以前のバージョンと互換性がありません。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">Woocommerce</a> versions prior %s.
ja: WooCommerce Multilingual が有効ですが、効果的ではありません。<a href="%s">Woocommerce</a> %s以前のバージョンと互換性がありません。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
ja: WooCommerce Multilingualが有効ですが、作動していません。作動するには%sが必要です。

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ja: WooCommerce Multilingualが有効ですが、効果的ではありません。まずWPMLをインストールしてください。

en: WooCommerce Multilingual products editor
ja: WooCommerce Multilingual 製品エディター

en: WooCommerce Multilingual products translator
ja: WooCommerce Multilingual 製品トランスレーター

en: WooCommerce Multilingual will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
ja: WooCommerce Multilingualは、顧客の注文言語と通貨およびWooCommerceにより作成されるレポートの通貨を特定するためにクッキーを使用します。WooCommerce Multilingualは、通貨情報を追加することで、これらのレポートを作成します。

en: WooCommerce Multilingual will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
ja: WooCommerce Multilingualは、ドメインで言語を使用する時、またドメイン間でデータを転送する時、バスケットを理解するためにクッキーを使用します。

en: WooCommerce Multilingual › Setup Wizard
ja: WooCommerce Multilingual › 設定ウィザード

en: WooCommerce Store Pages
ja: WooCommerce ストアページ

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
ja: WooCommerce ストアページは全てのサイト言語に翻訳されています。

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
ja: WooCommerce ストアページがこれらの言語に存在しません：

en: Yes - show products even if they are not yet translated (%smore on how this will work%s)
ja: はい - 翻訳されていなくても製品を表示する (%sこの作業に関する詳細%s)

en: Yes, go to the troubleshooting page
ja: はい、トラブルシューティングページへ移動します

en: You are using WooCommerce Multilingual %s. This version includes an important UI redesign for the configuration screens and it requires <a href="%s">WPML %s</a> or higher. Everything still works on the front end now but, in order to configure options for WooCommerce Multilingual, you need to upgrade WPML.
ja: WooCommerce Multilingual %sをご使用中です。このバージョンは設定スクリーン用に再設計された重要なUIを含み、<a href="%s">WPML %s</a> 以降が必要です。フロントエンドではすべてが作動しますが、WooCommerce Multilingualにオプションを設定するにはWPMLのアップグレードが必要です。

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
ja: %sに不安定なチャンネルを使用している可能性があります。これを故意に有効にしていない場合、「プロダクション」チャンネルに切り替えるべきです。

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).\n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
ja: コンスタント%sと定義された無効のサイトキーをご使用中です（おそらくwp-config.phpの中で）。\n 正しく登録するには、これを取り除くか正しい値を使用してください。

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
ja: 通常のカテゴリーベースと同じ値を使用しています。これにより競合が起こり、URLが適切に作動しなくなります。

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
ja: 言語または通貨を変更する時、カートまたは支払いページで問題があれば、カートコンテンツをクリアすることができます

en: You can enter or edit your default values on the %sPermalinks settings%s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %sAccount settings%s page.
ja: デフォルト値は%sパーマリンク設定%s ページ上で入力／編集できます。またエンドポイントはWooCommerce %sアカウント設定%s ページ上で入力／編集できます。

en: You can make these updates now, or later from the %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s menu.
ja: これらの更新は今行うか、後で%sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%sメニューから行えます。

en: You can translate strings related to global add-ons on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
ja: %sWPML String Translationページ%sでグローバルアドオンに関するストリングを翻訳できます。ストリングを発見するにはそのページの一番上で検索をご使用ください。

en: You can translate strings related to subscription products on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
ja: %sWPML String Translation ページ%sでサブスクリプション製品に関連するストリングを翻訳できます。ストリングを発見するには、そのページの一番上で検索をご使用ください。

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %sWooCommerce product translation page%s
ja: %sWooCommerce 製品翻訳ページ%sで製品アドオンのGroup Name、 Group Description および全てのOption Label を翻訳できます。\n

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %sWooCommerce product translation page%s
ja: %sWooCommerce 製品翻訳ページ%sでPerson Type NameとDescriptionを翻訳できます。\n

en: You can translate the labels of your table rates on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
ja: %sWPML String Translationページ%sで料金表のラベルを翻訳できます。ラベルストリングを発見するにはそのページの一番上で検索をご使用ください。

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %sWooCommerce product translation page%s
ja: %sWooCommerce 製品翻訳ページ%sでカスタムResources のタイトルを翻訳できます。\n

en: You can translate this method title on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
ja: %sWPML String Translation ページ%s上でこの方法のタイトルを翻訳できます。方法タイトルストリングを発見するにはそのページの一番上で検索をご使用ください。

en: You can translate your custom product tabs on the %sWooCommerce product translation page%s
ja: %sWooCommerce 製品翻訳ページ%sでカスタム製品タブを翻訳できます。

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
ja: カートにもう一つの&quot;%s&quot; を追加できません。

en: You have entered an incorrect API Access Key
ja: 間違ったAPI Access Key を入力しました

en: You have to save all settings before updating exchange rates
ja: 為替レートを更新する前に全ての設定を保存する必要があります

en: You have untranslated terms!
ja: 未翻訳のタームがあります！

en: You haven't added any secondary currencies.
ja: 第2通貨が追加されていません。

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
ja: このプラグインのアップグレードまたはサポートを受け取るには、有効なサブスクリプションが必要です。%sサブスクリプションを購入するか、既存のサイトキーを入力してください%s。

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
ja: 他のプラグインまたは%sセクションのマニュアル設定により追加されたWPML設定ファイルをお調べください。

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ja: アップデートとサポートを受け取り続けるには、サブスクリプションを更新してください。

en: You've successfully installed %sWooCommerce Multilingual%s. Would you like to see a quick overview?
ja: %sWooCommerce Multilingual%sのインストールに成功しました。クイックサマリーを閲覧しますか？

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
ja: 言語を切替えましたが、カートにアイテムが残っています。%s 言語を維持する場合、カートを空にしてからカートにアイテムを再度追加する必要があります。

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
ja: カートが空ではありません！通貨切替後、カート内に存在する全てのアイテムを取り除いてから再度追加する必要があります。

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s admin and do the final setup.
ja: 多言語ショップの準備がもうすぐ完了します。次に%sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s管理の幾つかのタブに移動し、最終設定を行います。

en: Your product permalink base is not translated to:
ja: 製品パーマリンクベースが次の言語に翻訳されていません：

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Your site uses %s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %s effective June 1st, 2018.
ja: あなたのサイトは第2通貨で価格を自動計算する%s を使用します。これは2018年6月1日付けで有効な%sがあります。

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ja: サブスクリプションが無効なようです。有効なサイトキーを使用して再度登録してください。

en: Your subscription expires in %d day.
ja: サブスクリプションは%d 日以内に期限が終了します。

en: Your subscription expires in %d days.
ja: サブスクリプションは%d 日以内に期限が終了します。

en: activated
ja: 認証済み

en: activating
ja: 認証中

en: and
ja: と

en: configure WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce Multilingualを設定

en: default
ja: 初期設定

[ctx: default-slug]
en: product
ja: 製品

en: downloaded
ja: ダウンロード済み

en: downloading...
ja: ダウンロード中...

en: failed!
ja: 失敗しました！

en: important change about this service
ja: このサービスに関する重要な変更

en: installed
ja: インストール済み

en: installing...
ja: インストール中...

en: left
ja: 残量

en: multi-currency settings page
ja: 他通貨設定ページ

en: never
ja: 一度もない

en: none
ja: なし

en: of
ja: の

en: permalinks settings
ja: パーマリンク設定

en: products with variations
ja: 製品バリエーション

[ctx: slug]
en: product-category
ja: 製品-カテゴリー

[ctx: slug]
en: product-tag
ja: 製品-タグ

en: translations
ja: 翻訳

en: updated
ja: アップデート済み

en: updating...
ja: アップデート中...

en: which theme and plugins you are using.
ja: どのテーマとプラグインを使用していますか？

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual folder.
ja: WooCommerce Multilingual フォルダからwpml-config.xml ファイルが紛失しています

en: your account
ja: あなたのアカウント
