WPML_EXPORT - en to ru translation catalogue (664 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
ru: Ваш текущий ключ сайта (%s) не соответствует выбранному продукту (%s).

en: %1$s  is installed, but with incorrect version. You need %1$s %2$s or higher.
ru: Установленная версия %1$s неправильная. Требуется %1$s %2$s или выше.

en: %d %s are missing translations.
ru: %d %s не переведены.

en: %d %s is missing translations.
ru: %d %s не переведены.

en: %d %s translation missing.
ru: %d %s перевод отсутствует.

en: %d %s translations missing.
ru: %d %s переводы отсутствуют.

en: %d items
ru: Элементов: %d

en: %d products left
ru: Осталось товаров: %d

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
ru: %s не может получить доступ к %s для регистрации. Повторите попытку, чтобы проверить, что это не временная ошибка. При повторном возникновении ошибки удостоверьтесь, что у сайта есть доступ к Интернету. Можно использовать плагин без регистрации, но вы не будете получать автоматические обновления.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
ru: %s невозможно обновить, поскольку регистрация вашего сайта недействительна. Сперва %sзарегистрируйте %s%s снова для этого сайта.

en: %s do not require translation.
ru: %s не требуют перевода.

en: %s is either not installed or not active.
ru: %s не установлен или не активирован.

en: %s is installed and active.
ru: %s установлено и активировано.

en: %s is not active.
ru: %s не активен.

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
ru: %s не требуется для работы WooCommerce Multilingual, но рекомендуется, если вы хотите использовать различные изображения товаров и галереи для каждого из языков.

en: %s is not set up.
ru: %s не настроено.

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
ru: %s зарегистрировано на этом сайте. Вы будете получать автоматические обновления до %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
ru: %s зарегистрировано на этом сайте. Ваша постоянная учетная запись обеспечивает обновления на неограниченный срок.

en: %s is set up.
ru: %s настроено.

en: %s support on wpml.org
ru: Поддержка %s на wpml.org

en: %s translation
ru: Перевод на %s

en: %sRenew here%s.
ru: %sПродлить здесь%s.

en: (embedded)
ru: (внедренная)

en: (previous value: %s)
ru: (предыдущее значение: %s)

en: -- Choose a widget area --
ru: -- Выбрать область виджетов --

en: --Attribute--
ru: --Атрибут--

en: --Taxonomy--
ru: --Систематика--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
ru: 1454,07 &raquo; 1450 при установке на 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
ru: 1454,07 &raquo; 1454 при установке на 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
ru: 1454,07 &raquo; 1500 при установке на 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translations to version <code>%s</code>.
ru: <strong>Доступен перевод WooCommerce</strong> &#8211; Установите или обновите переводы <code>%s</code> до версии <code>%s</code>.

en: API key (required)
ru: API-ключ (обязательно)

en: Account settings
ru: Настройки учетной записи

en: Action
ru: Действие

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ru: Не удалось выполнить действие. Обновите страницу и повторите попытку.

en: Actions
ru: Действия

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate after download
ru: Активировать после загрузки

en: Activating %s
ru: Активация %s

en: Add
ru: Добавить

en: Add Currencies
ru: Добавить валюты

en: Add a new currency switcher to a widget area
ru: Добавить в зону виджетов новый переключатель валюты

en: Add currency
ru: Добавить валюту

en: Add new currency
ru: Добавить новую валюту

en: Add separate download files for translations when translating products
ru: Добавить при переводе товаров отдельные файлы загрузки для переводов

en: Add separate download files for translations when you translate this product
ru: Добавить при переводе этого товара отдельные файлы загрузки для переводов

en: Add translation
ru: Добавить перевод

en: Additional CSS
ru: Дополнительный CSS

en: All %s are translated.
ru: Все %s переведены.

en: All %s have the same %s assignments.
ru: Всем %s назначены одинаковые %s.

en: All categories
ru: Все категории

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
ru: Настройки в этом разделе влияют на все переключатели валюты на вашем сайте.

en: All languages
ru: Все языки

en: All statuses
ru: Все состояния

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
ru: Все страницы магазина следует перевести на языки, установленные на сайте.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
ru: Для изменения валюты будут удалены все товары из текущего порядка представления

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
ru: Для изменения языка будут удалены все товары из текущего порядка представления

en: All translation statuses
ru: Состояние всех переводов

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
ru: Разрешенные HTML-теги: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Already bought %s?
ru: Уже купили %s?

en: Already bought?
ru: Уже купили?

en: Are you sure you want to remove this site key?
ru: Удалить этот ключ сайта?

en: Are you sure you want to unregister?
ru: Действительно отменить регистрацию?

en: At least one currency must be enabled for this language!
ru: Для этого языка должна быть включена хотя бы одна валюта!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
ru: Требуется заполнить хотя бы одно из этих полей: название, контент или выдержка

en: Attribute Slug
ru: Краткий заголовок атрибута

en: Attribute slug: %s
ru: Краткий заголовок атрибута: %s

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Automatic Exchange Rates
ru: Автоматические обменные курсы

en: Autosubtract amount
ru: Сумма автовычитания

en: Available
ru: Доступно

en: Available parameters
ru: Доступные параметры

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
ru: Поскольку этот сайт использует структуру постоянных ссылок по умолчанию, перевод кратких заголовков для постоянных ссылок товара использовать нельзя.

en: Beta
ru: Бета

en: Blue
ru: Голубой

en: Booking currency
ru: Валюта заказа

en: Bookings
ru: Резервирование

en: Border
ru: Рамка

en: Button text
ru: Текст кнопки

en: Buy %s
ru: Купить %s

en: Calculate costs in other currencies automatically
ru: Автоматически рассчитывать стоимость в другой валюте

en: Calculate prices in other currencies automatically
ru: Рассчитывать цены в другой валюте автоматически

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
ru: Отменить (использовать Редактор перевода)

en: Cancel registration
ru: Отменить регистрацию

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
ru: Не удалось получить обменные курсы. Не удалось установить соединение.

en: Cart
ru: Корзина

en: Categories
ru: Рубрики

en: Change Password
ru: Сменить пароль

en: Change default language
ru: Изменить язык по умолчанию

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
ru: Изменения в этих переводах повлияют на термины в общем! (Не только этого товара)

en: Cheatin' huh?
ru: Жульничаете?

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

en: Checkout
ru: Оформить заказ

en: Checkout &rarr; Pay
ru: Оформить и оплатить

en: Choose a file
ru: Выбрать файл

en: Choose if you need multiple currencies
ru: Выбрать несколько валют при необходимости

en: Choose which attributes to make translatable
ru: Выбрать атрибуты на перевод

en: Choosing if you need multiple currencies
ru: Выбор нескольких валют при необходимости

en: Choosing which attributes to make translatable
ru: Выбор атрибутов на перевод

en: Clear all colors
ru: Очистить все цвета

en: Clear list
ru: Очистить список

en: Click to see individual components options.
ru: Нажмите для просмотра параметров отдельных компонентов.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
ru: Нажмите для просмотра цен в другой валюте, как они сейчас видны посетителям.

en: Close setup
ru: Закрыть программу установки

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Color theme
ru: Цветовая тема

en: Commercial
ru: Коммерческий

en: Composite Products ( Components )
ru: Составные товары (компоненты)

en: Composite Products ( Scenarios )
ru: Составные товары (сценарии)

en: Configuration Warnings
ru: Предупреждения конфигурации

en: Configure multi-currency for multilingual sites
ru: Настроить мультивалютный режим для многоязычных сайтов

en: Configure products slug translation
ru: Настроить перевод кратких заголовков товаров

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
ru: Настройте свойства товаров, которые должны синхронизироваться с переводами.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
ru: Ошибка подключения. Обновите страницу и повторите попытку. (%s)

en: Content
ru: Контент

en: Content / Description
ru: Контент / Описание

en: Content, title, and excerpt are empty.
ru: Контент, название и выдержка пусты.

en: Continue
ru: Продолжить

en: Core
ru: Ядро

en: Create missing translations
ru: Создать отсутствующие переводы

en: Currencies
ru: Валюта

en: Currencies order updated
ru: Порядок валют обновлен

en: Currencies to display for each language
ru: Валюты, которые будут отображаться на каждом языке

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency - no orders found
ru: Валюта – заказы не найдены

en: Currency Position
ru: Положение валюты

en: Currency Preview
ru: Просмотр валюты

en: Currency switcher
ru: Переключатель валюты

en: Currency switcher colors
ru: Цвета переключателя валюты

en: Currency switcher options
ru: Параметры переключателя валют

en: Currency switcher preview
ru: Предварительный просмотр переключателя валюты

en: Currency switcher style
ru: Стиль переключателя валюты

en: Current
ru: Текущая

en: Current currency background color
ru: Цвет фона текущей валюты

en: Current currency font color
ru: Цвет шрифта текущей валюты

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
ru: В настоящее время требуется создать разновидности %s.

en: Custom
ru: Свой

en: Custom Fields
ru: Индивидуальные поля

en: Custom Product attributes
ru: Пользовательские атрибуты продукта

en: Custom Taxonomies
ru: Индивидуальные систематики

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ru: Конфигурация пользовательского поля %s в файле wpml-config.xml была изменена!

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ru: Конфигурация настраиваемой таксономии %s в файле wpml-config.xml была изменена!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ru: Конфигурация пользовательского типа %s в файле wpml-config.xml была изменена!

en: Customize the currency switcher
ru: Настроить переключатель валюты

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Date
ru: Дата

en: Decimal Separator
ru: Десятичный разделитель

en: Default currency
ru: Валюта по умолчанию

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
ru: Отдельные систематики на вашем сайте принудительно непереводима. Это приводит к ошибке при использовании многоязычного сайта WooCommerce.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
ru: Возможно, виной этому плагин или тема.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
ru: Что можно сделать:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
ru: 1. Временно отключите плагины и посмотрите, будет ли дальше появляться сообщение.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
ru: 2. Временно отключите тему и посмотрите, будет ли дальше появляться сообщение.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
ru: Лучше всего обратиться к %s, рассказать о том, что у вас появляется это сообщение, и попросить отправить копию сайта из Duplicator. Совместно с автором темы/плагина мы устраним проблему навсегда. А между тем мы обеспечим вам временное решение, чтобы не задерживать вас.

en: Default: %name% (%symbol%) - %code%
ru: По умолчанию: %name% (%symbol%) - %code%

en: Delete
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Determined automatically based on exchange rate
ru: Определяется автоматически на основании обменного курса

en: Development
ru: Разработка

en: Disable %s for %s
ru: Отключить %s для %s

en: Disabled
ru: Отключен

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Don't send this information and skip compatibility notes
ru: Не отправлять эти сведения и пропустить заметки о совместимости

en: Done!
ru: Готово!

en: Down
ru: Вниз

en: Download
ru: Загрузить

en: Download Files
ru: Загрузить файлы

en: Download Files for Variation #%s
ru: Загрузить файлы для разновидности #%s

en: Download WooCommerce
ru: Загрузить WooCommerce

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
ru: Сбой загрузки!\n\nДля подтверждения подписки нажмите «ОК». Для повторной попытки нажмите «ОТМЕНИТЬ».

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
ru: Сбой загрузки!\n\nОбновите страницу и повторите попытку.

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
ru: Загрузка невозможна, поскольку WordPress не удается осуществить запись в папку плагинов. %sКак исправить%s.

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
ru: Загрузка невозможна. WordPress не может создать необходимые папки из-за\nограничения текущей среды Windows в 256 знаков.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
ru: Загрузка переводов... Не закрывайте эту страницу.

en: Draft
ru: Черновик

en: Drag and drop the currencies to change their order
ru: Для изменения порядка валют перетащите их

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
ru: Дублировать термины (выберите атрибут):

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit %s Currency Switcher
ru: Редактировать переключатель валюты %s

en: Edit My Address
ru: Изменить мой адрес

en: Edit Product Currency Switcher
ru: Редактировать переключатель валюты товара

en: Edit currency switcher
ru: Редактировать переключатель валюты

en: Edit this item
ru: Редактировать этот элемент

en: Edit this item inline
ru: Редактировать этот элемент в строке

en: Edit this product translation
ru: Редактировать перевод этого товара

en: Edit translation
ru: Редактировать перевод

en: Enable %s for %s
ru: Включить %s для %s

en: Enable Multiple Currencies
ru: Активация нескольких валют

en: Enable automatic exchange rates
ru: Включить автоматические обменные курсы

en: Enable the multi-currency mode
ru: Включить мультивалютный режим

en: Enable this if you want to translate attribute values with Woocommerce Multilingual
ru: Выберите этот параметр, если вы хотите перевести значения атрибутов с помощью Многоязычного WooCommerce

en: Enable/disable
ru: Включить/выключить

en: Endpoint: %s
ru: Конечная точка: %s

en: Enter API key
ru: Введите API-ключ

en: Enter prices in other currencies
ru: Ввести цены в другой валюте

en: Enter site key
ru: Ввести ключ сайта

en: Excerpt
ru: Выдержка

en: Exchange Rate
ru: Валютный курс

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
ru: Обменный курс = валютный курс %s x (1 + доплата за расходы / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
ru: Обменные курсы обновлены автоматически с %s

en: Exchange rates source
ru: Источник обменных курсов

en: Exchange rates updated successfully
ru: Обменные курсы обновлены

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
ru: Имеющиеся связанные переводы и разновидности будут удалены.

en: External Product
ru: Внешний товар

en: File URL
ru: URL-адрес файла

en: Filter
ru: Фильтр

en: Finish translating
ru: Закончить перевод

en: Finished! You can visit the %sstrings translation%s screen to translate the strings now.
ru: Готово! Для немедленного перевода строк можно перейти на экран %sперевода строк%s.

en: Fix product_type taxonomy terms
ru: Исправить термины систематики product_type

en: Fixer.io API key
ru: API-ключ Fixer.io

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
ru: В случае 1454.07 при 100 в качестве прибавляемой величины к ближайшему целому числу и 1 в качестве автоматически вычитаемой суммы получившаяся в результате цена будет равна 1499.

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %sStatus%s tab.
ru: Для вашего удобства мы пометили элементы, требующие вашего внимания, значком уведомления. Список всего, что необходимо завершить, размещен во вкладке %sСостояние%s.

en: From&hellip;
ru: От&hellip;

en: Get WPML
ru: Загрузить WPML

en: Get WPML Media
ru: Загрузить WPML Media

en: Get WPML String Translation
ru: Загрузить String Translation

en: Get WPML Translation Management
ru: Загрузить WPML Translation Management

en: Get your site-key for %1$s. If you already have a key, get it from %2$s. Otherwise, %3$s
ru: Получите свой ключ сайта для %1$s. Если он у вас уже есть, обратитесь за ним к %2$s. В противном случае %3$s

en: Global Attributes
ru: Глобальные атрибуты

en: Go to the first page
ru: На первую страницу

en: Go to the last page
ru: На последнюю страницу

en: Go to the next page
ru: На следующую страницу

en: Go to the previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Gray
ru: Серый

en: Heading
ru: Заголовок

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide This Message
ru: Скрыть это сообщение

en: Hide prices in other currencies
ru: Скрыть цены в другой валюте

en: Hover
ru: Навести

en: How to translate attributes
ru: Как переводить атрибуты

en: How to translate product categories
ru: Как переводить категории товаров

en: How to translate this?
ru: Как это перевести?

en: I'll do the setup later
ru: Я выполню настройку позже

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
ru: Если вы используете построитель страниц для формирования товаров WooCommerce, используйте исключительно Редактор перевода WPML.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
ru: При использовании загружаемых товаров можно задать синхронизацию\n их путей или указать их отдельно в зависимости от языка.

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
ru: Если вы уже купили или продлили подписку, а это сообщение не пропадает, проверьте подписку еще раз

en: If you want different slugs for shop pages (%s/%s), you need to disable the shop prefix for products in <a href="%s">WooCommerce Settings</a>
ru: Если нужны разные краткие заголовки страниц товаров (%s/%s), необходимо отключить префикс магазина товаров в <a href="%s">настройках WooCommerce</a>

en: Image
ru: Изображение

en: Images
ru: Изображения

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
ru: Для редактирования настраиваемых атрибутов требуется использовать <a href="%s">редактор перевода пользовательских товаров</a>

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
ru: Для просмотра данных о продукте выполните %sручную проверку обновлений%s, чтобы инициализировать список продуктов или (временно) удалите код вверху.

en: Incorrect setup
ru: Неправильная настройка

en: Increment for nearest integer
ru: Приращение до ближайшего целого числа

en: Individual components
ru: Отдельные компоненты

en: Insert your key and activate automatic updates:
ru: Вставьте свой ключ и активируйте автоматические обновления:

en: Install WooCommerce Pages
ru: Установить страницы WooCommerce

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
ru: Установите отсутствующие страницы WooCommerce и создайте их переводы.

en: Installed
ru: Установленная

en: Installer
ru: Установщик

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
ru: Установщик не может подключиться к нашему серверу обновлений для получения сведений о доступных продуктах и проверки наличия новых версий. Если это сообщение появилось впервые, на него можно не обращать внимания, поскольку оно может быть вызвано временной ошибкой связи. В случае повторного возникновения ошибки и замедленной работы консоли администратора WordPress можно отключить автоматическую проверку обновлений. Добавьте эту строку в свой файл wp-config.php:

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
ru: Установщик не может отобразить сведения о продукте, так как автоматическое обновление для %s было явно отключено с помощью указанной ниже конфигурации (обычно в wp-config.php):

en: Installing %s
ru: Установка %s

en: Introduction
ru: Введение

en: Invalid currency parameter: "%s"
ru: Неправильный параметр валюты: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
ru: Неправильный параметр языка: "%s"

en: Invalid language parameter: %s
ru: Неправильный параметр языка: %s

en: Invalid nonce
ru: Неверный nonce

en: Invalid product
ru: Недопустимый продукт

en: Invalid site key for the current site.
ru: Недопустимый ключ для текущего сайта.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
ru: Недопустимый ключ для текущего сайта. Если ошибка повторяется, сначала попробуйте удалить регистрацию, а затем повторите ее, используя тот же ключ сайта.

en: Invalid taxonomy %s
ru: Неверная таксономия %s

en: Keep
ru: Не изменять

en: Keep %s
ru: Оставить %s

en: Keep using %s
ru: Использовать %s дальше

en: Label
ru: Метка

en: Language
ru: Язык

en: Last Modified
ru: Дата изменения

en: Last updated: %s
ru: Последнее обновление: %s

en: Later
ru: Позже

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
ru: Узнайте, как сделать многоязычным свой сайт электронной коммерции

en: Learn more
ru: Подробнее

en: Left
ru: Левый

en: Left with space
ru: Слева с пробелом

en: Let's continue
ru: Продолжим

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
ru: Давайте сделаем ваш магазин на базе WooCommerce многоязычным

en: Lifting charge
ru: Доплата за расходы

en: Loading ...
ru: Загрузка…

en: Logout
ru: Выход

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual. Would you like to automatically create translated variations and images?
ru: Вероятно, вы обновляетесь с предыдущей версии WooCommerce Multilingual. Создать переведенные разновидности и изображения автоматически?

en: Lost Password
ru: Утерян пароль

en: Manually
ru: Вручную

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Monthly on the
ru: Ежемесячно в

en: Monthly on the %s
ru: Ежемесячно в %s

en: More details
ru: Подробнее

en: Multi-currency
ru: Несколько валют

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %sAdd secondary currency%s.
ru: Поддержка нескольких валют включена, но не заданы дополнительные валюты. %sДобавьте дополнительную валюту%s.

en: Multi-currency is not enabled.
ru: Мультивалютный режим выключен.

en: Multilingual Content Setup
ru: Настройка многоязычного контента

en: Multiple Currencies
ru: Несколько валют

en: My Account
ru: Моя учетная запись

en: Name
ru: Имя

en: Native WooCommerce product editing screen
ru: Родной экран редактирования товаров WooCommerce

en: Nearest
ru: До ближайшего

en: Needs updating
ru: Требуется обновление

en: New Widget Area Currency Switcher
ru: Новый переключатель валюты в области виджетов

en: No - dismiss
ru: Нет, закрыть

en: No - only display products on other languages once they are translated
ru: Нет – показывать только товары на других языках после их перевода

en: No products found
ru: Товары не найдены

en: No repositories defined.
ru: Хранилища не определены.

en: Normal
ru: Обычная

en: Normally, you first create products in the site's default language and then you translate them. If products are not translated, do you want to show them on other languages?
ru: Обычно сначала создается товар на языке по умолчанию, а затем его переводят. Если товары не переведены, хотите показывать их на других языках?

en: Not sure which option to choose? Read about %spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%s.
ru: Не можете определиться? Почитайте о %sпотенциальных проблемах при смене языка и валюты, когда в корзине есть товары%s.

en: Not translated or needs updating
ru: Не переведено или требует обновления

en: Note, to change this later, go to %sWPML &raquo; Settings &raquo; Post Types Translation.%s
ru: Обратите внимание, чтобы изменить это позже, перейдите в %sWPML &raquo; Настройки &raquo; Перевод типов записей.%s

en: Number of Decimals
ru: Число десятичных знаков

en: OK (translate with the WordPress editor)
ru: OK (перевести при помощи редактора WordPress)

en: One or more WooCommerce pages have not been created
ru: Не была создана одна или несколько страниц WooCommerce

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
ru: Не создана одна или несколько страниц WooCommerce.

en: One-off cost for the booking as a whole.
ru: Единовременная плата за заказ в целом.

en: Only numeric
ru: Только числа

en: Operation complete!
ru: Операция завершена!

en: Options
ru: Параметры

en: Order Received
ru: Заказ получен

en: Order currency:
ru: Валюта заказа:

en: Order language:
ru: Язык заказа:

en: Order of currencies
ru: Порядок валют

en: Original
ru: Исходные

en: Original Slug
ru: Исходный краткий заголовок

en: Original language
ru: Исходный язык

en: Other currency background color
ru: Цвет фона другой валюты

en: Other currency font color
ru: Цвет шрифта другой валюты

en: Parent product: %s
ru: Родительский товар: %s

en: Pending
ru: В ожидании

en: Permalink settings
ru: Настройки постоянных ссылок

en: Person Type Name
ru: Название типа личности

en: Person Types
ru: Типы личности

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
ru: Выберите другую структуру постоянных ссылок или отключите перевод кратких заголовков.

en: Please enter a valid number
ru: Введите допустимый номер

en: Please enter in a value less than the regular price
ru: Введите значение меньше обычной цены

en: Please go to the %s and fill in your %s.
ru: Перейдите в %s и заполните %s.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
ru: Прежде чем начать синхронизацию, создайте резервную копию базы данных

en: Please note that the site key is case sensitive.
ru: Обратите внимание: в ключе сайта учитывается регистр.

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugins Status
ru: Состояние плагинов

en: Plugins will be updated to their most advanced version in the channel that you selected.
ru: Плагины будут обновлены до самой последней версии в выбранном вами канале.

en: Position
ru: Положение

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
ru: Подготовьте свой магазин WooCommerce к работе в многоязычной среде!

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Privacy and data usage policy
ru: Конфиденциальность и политика использования данных

en: Private
ru: Частная

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Product
ru: Товар

en: Product Add-ons Group "%s"
ru: Группа дополнений товаров "%s"

en: Product Attribute Base
ru: База атрибутов товаров

en: Product Base
ru: База товаров

en: Product Bundles
ru: Пакеты продукта

en: Product Category Base
ru: База рубрик товаров

en: Product Shop Base
ru: База магазина товаров

en: Product Tag Base
ru: База тегов товаров

en: Product Translation Interface
ru: Интерфейс перевода товара

en: Product attribute base
ru: База атрибутов товаров

en: Product base
ru: База товаров

en: Product category base
ru: База рубрик товаров

en: Product not found: %d
ru: Товар не найден: %d

en: Product page Currency Switcher
ru: Переключатель валюты на странице товара

en: Product tabs
ru: Вкладки товаров

en: Product tag base
ru: База тегов товаров

en: Product url
ru: URL-адрес товара

en: Production
ru: Производство

en: Products
ru: Товары

en: Products Download Files
ru: Загружаемые файлы товаров

en: Products Missing Translations
ru: Товары без перевода

en: Products Synchronization
ru: Синхронизация товаров

en: Products before cart reset
ru: Товары до сброса корзины

en: Products removed after switching to %s:
ru: Товары, удаленные после переключения на %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
ru: Вывести запрос на подтверждение и сбросить корзину

en: Published
ru: Опубликовано

en: Purchase note
ru: Заметка к покупке

en: Quick Edit
ru: Быстрое редактирование

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %s for editing products translations. %s
ru: Быстрое редактирование отключено для перевода товаров. Рекомендуется использовать %s для редактирования переводов товаров. %s

en: Rate
ru: Курс

en: Ready!
ru: Готово!

en: Register
ru: Регистрация

en: Register %s
ru: Зарегистрировать %s

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Regular Price
ru: Обычная цена

en: Release notes
ru: Заметки о выпуске

en: Released
ru: Выпущенная

en: Remember my preference.
ru: Запомнить мой выбор.

en: Remove current site key (%s)
ru: Удалить текущий ключ сайта (%s)

en: Renew %s
ru: Продлить %s

en: Report to
ru: Сообщить

en: Reporting to
ru: Отправка отчета в

en: Required plugins
ru: Необходимые плагины

en: Reset
ru: Сбросить

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
ru: Из-за некоторых элементов конфигурации вашего сайта содержимое корзины может синхронизироваться некорректно, когда пользователи меняют валюту или язык во внешнем интерфейсе.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
ru: В подобной ситуации рекомендуется %s с возможностью сброса корзины.

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Resources Label
ru: Метка ресурсов

en: Resources label
ru: Метка ресурсов

en: Return to the plugins page
ru: Вернуться на страницу плагинов

en: Return to the updates page
ru: Вернуться на страницу обновления

en: Revalidate subscription
ru: Проверить подписку повторно

en: Right
ru: Правый

en: Right now, there are no products needing translation.
ru: В данный момент нет товаров, требующих перевода.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
ru: В данный момент нет терминов таксономии, требующих перевода.

en: Right with space
ru: Справа с пробелом

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
ru: Округлить конвертированные цены к ближайшему целому числу. %sНапр., 15,78 становится 16,00

en: Rounding to the nearest integer
ru: Округление до ближайшего целого числа

en: Running WooCommerce multilingual with default language other than English.
ru: Пользование Многоязычным WooCommerce, если английский не является языком по умолчанию.

en: Sale Price
ru: Цена со скидкой

en: Same as default currency
ru: Как валюта по умолчанию

en: Save
ru: Сохранить

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Schedule
ru: График

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Search
ru: Поиск

en: Secondary currencies: %s
ru: Вторичные валюты: %s

en: Select Page
ru: Выделить страницу

en: Select Translatable Attributes
ru: Выбор атрибутов для перевода

en: Select a preset
ru: Выберите заготовку

en: Select currency
ru: Выбрать валюту

en: Select the attribute to translate:
ru: Выберите атрибут на перевод:

en: Select the taxonomy to translate:
ru: Выберите таксономию на перевод:

en: Send theme and plugins info, in order to get faster support and compatibility alerts
ru: Отправить тему и сведения о плагинах, чтобы получить более быструю поддержку и оповещения о совместимости

en: Set costs in other currencies manually
ru: Задавать стоимость в другой валюте вручную

en: Set dates
ru: Задать даты

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual URLs translations page
ru: Задайте для %s разные краткие заголовки на разных языках на странице переводов URL-адресов WooCommerce Multilingual

en: Set on %s
ru: Задано %s

en: Set prices in other currencies manually
ru: Устанавливать цены в другой валюте вручную

en: Settings
ru: Настройки

en: Setup Complete
ru: Установка звершена

en: Shipping Classes
ru: Варианты доставки

en: Shop
ru: Магазин

en: Shop page
ru: Страница магазина

en: Show
ru: Отобразить

en: Show a currency selector on the product page template
ru: Показывать переключатель валюты в шаблоне страницы товара

en: Show all currencies
ru: Показать все валюты

en: Show only products with custom prices in secondary currencies
ru: Показывать только товары с рассчитываемыми ценами во вторичных валютах

en: Show only reviews in %s (%s)
ru: Показывать отзывы только на %s (%s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
ru: Показывать отзывы на всех языках (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
ru: Показывает список товаров, которые были в корзине перед ее сбросом во внешнем интерфейсе после смены языка или валюты. Будет скрыто, если нет отображаемых товаров.

en: Sign-up Fee
ru: Стоимость регистрации

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
ru: Ключ сайта задан %s, скорее всего в wp-config.php. Сначала удалите константу, а затем попытайтесь зарегистрироваться.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
ru: Ключ сайта задан %s, скорее всего в wp-config.php. Сначала удалите константу, а затем попытайтесь отменить регистрацию.

en: Skip
ru: Пропустить

en: Slug
ru: Краткий заголовок

en: Slug type
ru: Тип краткого заголовка

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual wpml-config.xml file have been overwritten.
ru: Некоторые настройки файла wpml-config.xml WooCommerce Multilingual перезаписаны.

en: Some translated %s have different %s assignments.
ru: Некоторым переведенным %s назначен другой %s.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
ru: Произошел сбой. Не удалось установить все обновления из канала %s. Щелкните здесь, чтобы %sповторить попытку%s. Если ошибки повторяются, перейдите в канал «Производство» и обратитесь в %sслужбу поддержки %s%s.

en: Source product id not found: %s
ru: Код исходного товара не найден: %s

en: Start
ru: Начать

en: Start the Setup Wizard
ru: Запустить мастер установки

en: Status
ru: Состояние

en: Store Pages
ru: Страницы магазина

en: Store URLs
ru: URL-адреса магазина

en: Subscription Price
ru: Стоимость подписки

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
ru: Подписка истекла. Необходимо или оформить новую подписку, или обновить ее.

en: Subscription is expired.
ru: Подписка истекла.

en: Successfully updated %s for all translated %s.
ru: %s всех переведенных %s успешно обновлены.

en: Switch
ru: Переключить

en: Switch back to %s
ru: Вернуться к %s

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
ru: Перейти к этой валюте при переключении языка посетителем

en: Switching currencies when there are items in the cart
ru: Смена валюты, когда в корзине остались товары

en: Switching currency?
ru: Меняете валюту?

en: Switching language?
ru: Меняете язык?

en: Switching languages when there are items in the cart
ru: Смена языка, когда в корзине остались товары

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
ru: Синхронизировать объем запаса и состояние товаров (синхронизация минимального запаса между переводами)

en: Sync products "gallery images":
ru: Синхронизировать "изображения галереи" товаров:

en: Sync products and product taxonomies order.
ru: Синхронизировать товары и порядок таксономий товаров.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
ru: Синхронизировать рубрики товаров (отображать тип, эскиз):

en: Sync products variations:
ru: Синхронизация разновидностей товаров:

en: Sync publishing date for translated products.
ru: Синхронизировать дату публикации переведенных товаров.

en: Sync variables products
ru: Синхр. переменных товаров

en: Synchronization complete!
ru: Синхронизация завершена

en: Synchronize %s assignment in content
ru: Синхронизировать назначен. %s в контенте

en: Synchronize attributes and update product variations
ru: Синхронизировать атрибуты и обновить разновидности товаров

en: Synchronize cart content when switching currencies
ru: Синхронизировать содержимое корзины при смене валют

en: Synchronize cart content when switching languages
ru: Синхронизировать содержимое корзины при смене языков

en: Tags
ru: Теги

en: Take this and edit
ru: Использовать это и редактировать

en: Taxonomies Missing Translations
ru: Систематики без перевода

en: Template for currency switcher
ru: Шаблон для переключателя валюты

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
ru: Благодарим за выбор WooCommerce Multilingual. Нам нужно слегка обновить ваш сайт, чтобы у него было все необходимое для работы в многоязычной среде.

en: Thank you for using %sWooCommerce Multilingual%s! You can express your love and\n                                    support by %s rating our plugin and saying that %sit works%s for you.
ru: Благодарим за пользование %sМногоязычным WooCommerce%s! Вы можете продемонстрировать\n свое восхищение и поддержку, поставив нашему плагину оценку %s и выразив свое %sудовлетворение%s.

en: The WordPress Multilingual Plugin
ru: Плагин для создания многоязычных сайтов на базе WordPress

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ru: Если вы уйдете с этой страницы, внесенные изменения не будут сохранены.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
ru: Пользователь может видеть стоимость через внешний интерфейс. Чтобы расчет стоимости выполнили за вас, оставьте ее пустой. Если стоимость заказа может варьировать, перед ней будет стоять слово "от:".

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %sMulti-currency%s configuration.
ru: Валюта по умолчанию изменена. Чтобы цены правильно отображались во всех валютах, необходимо обновить валютный курс в настройках %sПоддержки нескольких валют%s.

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
ru: Доплата за расходы влияет на обменный курс, полученный от выбранной службы, перед его сохранением. Доплата за расходы включена в обменные курсы в таблице выше.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %sWooCommerce settings%s page and select the default currency for your store.
ru: Не удается включить мультивалютный режим, так как не была задана определенная валюта. Перейдите на страницу %sнастроек WooCommerce%s и выберите валюту по умолчанию своего магазина.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
ru: Советуем воспользоваться Редактором переводов WPML. Он предназначен для значительного упрощения процесса перевода и одновременно обеспечивает гораздо более надежную интеграцию с различными расширениями WooCommerce.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the\n                             %sWooCommerce Multilingual products translation%s page.\n                             Please use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual products translation table.
ru: Рекомендуется переводить товары WooCommerce, используя страницу\n %sПеревода товаров WooCommerce Multilingual%s.\n Используйте эту страницу только для перевода элементов, которые недоступны в таблице для перевода товаров WooCommerce Multilingual.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
ru: Получившаяся в результате цена будет увеличением этого значения после первого округления. %sНапр.:

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
ru: Значение, вычитаемое из ранее полученной суммы.

en: There are no attributes defined
ru: Атрибуты не определены

en: There are no translatable product attributes defined
ru: Атрибуты продукта для перевода не определены

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
ru: Пользовательские систематики переводимого товара не определены

en: There are some settings that require careful attention.
ru: Имеются настройки, требующие вашего внимательного рассмотрения.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
ru: Не удалось переключиться на канал %s. Можно %sповторить попытку%s. Если проблема не исчезла, %sзагрузите %s%s и установите вручную

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
ru: Эти страницы в настоящее время переводятся через WPML переводчиками:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different  languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
ru: Это действие позволяет автоматически применять таксономию %s к контенту на разных языках. После сканирования исходного контента та же таксономия будет применена к контенту перевода.

en: This feature was disabled. Please enable %sWPML cookies%s to continue.
ru: Эта функция отключена. Чтобы продолжить, разрешите %sфайлы cookie WPML%s.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ru: Это поле недоступно для редактирования, так как WPML копирует его значение из исходного языка.

en: This is a translation of %s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %s for translating products.
ru: Это перевод %s. Некоторые поля – нередактируемые. Для перевода товаров рекомендуется использовать %s.

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
ru: Это стоимость одного заказанного блока. Все другие расходы (за ресурсы и людей) добавляются.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
ru: Это может привести к проблемам с URL-адресами на других языках.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
ru: На этой странице можно переводить все строки, используемые WooCommerce для создания другого вида URL-адресов. Благодаря переводу у вас будут полностью локализованные адреса в соответствии с языком страниц.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
ru: Эта страница позволяет устанавливать и обновлять имеющиеся плагины. Чтобы удалить любой из этих плагинов, перейдите на страницу %sплагины%s и удалите плагин. (Плагины удаляются при условии, что у вас есть соответствующие права.)

en: This taxonomy does not require translation.
ru: Эта таксономия не требует перевода.

en: This taxonomy requires translation.
ru: Эта таксономия требует перевода.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
ru: Этот заказ на перевод больше не будет закреплен за вами. Другие переводчики смогут его забрать и продолжить перевод.

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
ru: Благодаря этой функции вы сможете задавать цены на товары в разных валютах. Цены можно определять на основании заданного валютного курса или задавать их для конкретных продуктов в явном виде.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
ru: Данное действие позволит автоматически генерировать разновидности переведенных товаров в соответствии с недавно переведенными атрибутами.

en: Thousand Separator
ru: Разделитель разрядов

en: Title
ru: Заголовок

en: To configure how the %sWooCommerce products%s are translated, visit the WooCommerce Multiligual %ssettings%s page.
ru: Для настройки способа перевода %sтоваров WooCommerce%s посетите страницу %sнастроек%s Многоязычного WooCommerce.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %sMultilingual Content Setup%s
ru: Для настройки систематики или атрибутов товаров переводимыми или непереводимыми перейдите в раздел %sНастройка многоязычного контента%s

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
ru: Чтобы получать автоматические обновления, необходимо зарегистрировать %s для этого сайта. %sЗарегистрировать %s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
ru: Для установки и обновления %s необходимо %sзарегистрировать%s %s для этого сайта.

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %ssetup wizard%s.
ru: Чтобы быстро перевести эту и другие страницы магазина WooCommerce, запустите %sмастер установки%s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
ru: Для запуска полностью переведенного сайта следует перевести все термины таксономии. Некоторые элементы магазина, такие как разновидности, зависят от перевода таксономии.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
ru: Чтобы использовать многоязычный сайт электронной коммерции, необходимо перевести страницы магазина WooCommerce на все языки сайта. После установки всех страниц с помощью этого меню можно добавить их переводы.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
ru: Чтобы выбрать различные каналы обновлений (бета, разработка), вам необходимо обновить существующие продукты до последних стабильных версий.

en: To translate %s please use the %s translation%s page, inside the %sWooCommerce Multilingual admin%s.
ru: Для перевода %s воспользуйтесь страницей %sперевода%s внутри  %sконсоли администратора WooCommerce Multilingual%s.

en: To translate Extra Options strings please save %s and go to the <b><a href="%s">String Translation interface</a></b>
ru: Для перевода строк дополнительных параметров сохраните %s и перейдите к <b><a href="%s">Интерфейсу перевода строк</a></b>

en: To&hellip;
ru: Кому&hellip;

en: Tour Data
ru: Данные тура

en: Translatable?
ru: Переводимый?

en: Translate %s
ru: Перевести %s

en: Translate Products
ru: Перевести товары

en: Translate Store Pages
ru: Переведите страницы магазина

en: Translate URLs
ru: Перевести URL-адреса

en: Translate WooCommerce products
ru: Перевести товары WooCommerce

en: Translate endpoints
ru: Перевести конечные точки

en: Translate shipping classes
ru: Перевести варианты доставки

en: Translate the 'store' pages
ru: Перевести страницы «магазина»

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
ru: Переводите %s? Воспользуйтесь таблицей %s для упрощения перевода.

en: Translating the 'store' pages
ru: Перевод страниц «store»

en: Translation Options
ru: Параметры перевода

en: Translation complete
ru: Перевод закончен

en: Translation in progress
ru: Перевод выполняется

en: Translation of
ru: Перевод

en: Translation to
ru: Перевод на

en: Translations
ru: Переводы

en: Troubleshooting
ru: Диагностика

en: Type
ru: Тип

en: Uncategorized
ru: Без рубрики

en: Unknown repository
ru: Неизвестное хранилище

en: Unregister %s from this site
ru: Отменить регистрацию %s этого сайта

en: Up
ru: Вверх

en: Update %s for all translated %s
ru: Обновить %s всех переведенных %s

en: Update Plugin
ru: Обновить плагин

en: Update Translation
ru: Обновить перевод

en: Update WPML
ru: Обновить WPML

en: Update currency
ru: Обновить валюту

en: Update frequency
ru: Частота обновления

en: Update manually now
ru: Обновить вручную сейчас

en: Update products count:
ru: Обновить количество товаров:

en: Update settings for %s
ru: Обновить настройки %s

en: Update translation
ru: Обновить перевод

en: Updates channel:
ru: Канал обновлений:

en: Updating %s
ru: Обновление %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
ru: Обновление плагинов на вашем сайте. Не закрывайте и не покидайте эту страницу.

en: Upgrade
ru: Повысить версию

en: Upgrade WPML
ru: Повысить версию WPML

en: Uploads
ru: Загрузки

en: Use custom settings for translations download files
ru: Использовать пользовательские настройки для файлов загрузки переводов

en: Use the same files for translations
ru: Использовать те же файлы для переводов

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
ru: Чтобы использовать "translation_of", также необходимо добавить параметр "lang"

en: Value(s)
ru: Значения

en: Variations data
ru: Данные разновидностей

en: View
ru: Просмотреть

en: View "%s"
ru: Посмотреть "%s"

en: View Cart
ru: Корзина

en: View Order
ru: Просмотреть заказ

en: Visit website
ru: Посетить сайт

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
ru: ВНИМАНИЕ! Среди незначительных ограничений – макс. 1000 запросов/месяц и евро в качестве единственной доступной базовой валюты для пользователей с бесплатной учетной записью. Если вам необходимо свыше 1000 запросов в месяц или вы хотите использовать все 170 доступных базовых валют, вам нужно будет выбрать один из платных планов, цена которых начинается всего с 10 дол. США в месяц.

en: WPML Translation Editor
ru: Редактор переводов WPML

en: WPML support
ru: Поддержка WPML

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %sproduct_type%s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %sMultilingual Content Setup page%s.
ru: Мы обнаружили проблему в конфигурации вашего WPML: систематика %sproduct_type%s задана как переводимая, а это могло повлечь за собой проблемы с переведенными товарами. Ее можно устранить на %sстранице «Настройка многоязычного контента»%s.

en: We detected that the %sproduct_type%s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual %stroubleshooting page%s.
ru: Мы обнаружили, что в случае перевода некоторых товаров поле %sproduct_type%s было задано неправильно. Это произошло из-за того, что систематика product_type была переведена. Проблему можно исправить на %sстранице устранения неполадок%s WooCommerce Multilingual.

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
ru: Мы поможем выполнить несколько шагов, чтобы сделать ваш магазин WooCommerce многоязычным. В частности, это:

en: We'll help you:
ru: Мы поможем:

en: Weekly on
ru: Еженедельно в

en: Weekly on %s
ru: Еженедельно в %s

en: When this option is on, when you switch to a secondary currency on the front end, only the products with custom prices in that currency are being displayed. Products with prices determined based on the exchange rate are hidden.
ru: Если этот параметр включен, при переключении ко вторичной валюте во внешнем интерфейсе отображаются только товары с рассчитываемыми ценами в этой валюте. Товары с ценами, определенными на основании обменного курса не отображаются.

en: White
ru: Белый

en: Widget Currency Switcher
ru: Переключатель валюты в виджете

en: Widget area
ru: Область виджета

en: Widget title
ru: Название виджета

en: WooCommerce Multilingual depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
ru: Для работы WooCommerce Multilingual требуется несколько плагинов. В случае отсутствия необходимого плагина, следует установить его и активировать.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML String Translation</a> versions prior %s.
ru: Многоязычный WooCommerce включен, но не задействован. Он не совместим с версиями <a href="%s">WPML String Translation</a> ранее %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML Translation Management</a> versions prior %s.
ru: Многоязычный WooCommerce включен, но не задействован. Он не совместим с версиями <a href="%s">WPML Translation Management</a> ранее %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior %s.
ru: Многоязычный WooCommerce включен, но не задействован. Он не совместим с версиями <a href="%s">WPML</a> ранее %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
ru: Многоязычный WooCommerce включен, но не задействован. Он не совместим с версиями <a href="%s">WPML</a> ранее 2.0.5.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">Woocommerce</a> versions prior %s.
ru: Многоязычный WooCommerce включен, но не задействован. Он не совместим с версиями <a href="%s">Woocommerce</a> ранее %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
ru: WooCommerce Multilingual включен, но не задействован. Для работы требуется %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ru: Многоязычный WooCommerce включен, но не задействован. Сначала завершите установку WPML.

en: WooCommerce Multilingual products editor
ru: Редактор товаров WooCommerce Multilingual

en: WooCommerce Multilingual products translator
ru: Переводчик товаров WooCommerce Multilingual

en: WooCommerce Multilingual will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
ru: WooCommerce Multilingual также будет использовать файлы cookie для определения языка и валюты заказа каждого клиента, а также валюты отчетов, созданных WooCommerce. WooCommerce Multilingual добавляет в эти отчеты информацию о валюте.

en: WooCommerce Multilingual will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
ru: WooCommerce Multilingual будет использовать файлы cookie, чтобы понимать данные корзины при использовании языков в доменах и для передачи данных между доменами.

en: WooCommerce Multilingual › Setup Wizard
ru: WooCommerce Multilingual › Мастер настройки

en: WooCommerce Store Pages
ru: Страницы магазина WooCommerce

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
ru: Страницы магазина WooCommerce переведены на все языки сайта.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
ru: Нет страниц магазина WooCommerce на этих языках:

en: Yes - show products even if they are not yet translated (%smore on how this will work%s)
ru: Да – показывать товары, даже если они еще не переведены (%sподробнее о том, как это работает%s)

en: Yes, go to the troubleshooting page
ru: Да, перейти к странице устранения неполадок

en: You are using WooCommerce Multilingual %s. This version includes an important UI redesign for the configuration screens and it requires <a href="%s">WPML %s</a> or higher. Everything still works on the front end now but, in order to configure options for WooCommerce Multilingual, you need to upgrade WPML.
ru: Вы используете WooCommerce Multilingual %s. Эта версия содержит важные изменения дизайна пользовательского интерфейса экранов конфигурации. Для нее требуется версия <a href="%s">WPML %s</a> или позднее. Сейчас во внешнем интерфейсе все работает без изменений, но для настройки параметров WooCommerce Multilingual необходимо повысить версию WPML.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
ru: Вы используете потенциально менее стабильный канал для %s. Если это не специально, вам необходимо переключиться на канал «Производство».

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).\n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
ru: Вы используете недопустимый ключ сайта, определенный в качестве константы %s (скорее всего в wp-config.php).\n Удалите его или используйте правильное значение, чтобы можно было правильно зарегистрироваться.

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
ru: Используется то же значение, что и для обычной базы рубрик. Известны случаи возникновения конфликтов, приводящих к сбоям в работе URL-адресов.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
ru: Можно очистить содержимое корзины при смене языка или валюты в случае возникновения проблем с корзиной или страницей оформления заказа

en: You can enter or edit your default values on the %sPermalinks settings%s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %sAccount settings%s page.
ru: Вы можете ввести или изменить свои значения по умолчанию на странице %sНастройки постоянных ссылок%s или, в случае конечных точек, на странице %sНастройки учетной записи%s WooCommerce.

en: You can make these updates now, or later from the %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s menu.
ru: Эти обновления можно применить сейчас или позже через меню %sWooCommerce &raquo; Многоязычный WooCommerce%s.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
ru: Строки, связанные с глобальными дополнениями, можно перевести на %sстранице Перевода строк WPML%s. Воспользуйтесь поиском вверху страницы, чтобы найти строки.

en: You can translate strings related to subscription products on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
ru: Строки, связанные с товарами с подпиской, можно перевести на %sстранице Перевода строк WPML%s. Воспользуйтесь поиском вверху страницы, чтобы найти строки.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %sWooCommerce product translation page%s
ru: Имя группы, ее описание и каждую метку параметров дополнения вашего товара можно перевести на %sстранице перевода товаров WooCommerce%s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %sWooCommerce product translation page%s
ru: Имя и описание типа лица можно перевести на %sстранице перевода товаров WooCommerce%s

en: You can translate the labels of your table rates on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
ru: Метки ваших табличных курсов можно перевести на %sстранице Перевода строк WPML%s. Воспользуйтесь поиском вверху страницы, чтобы найти строки меток.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %sWooCommerce product translation page%s
ru: Заголовки ваших пользовательских ресурсов можно перевести на %sстранице перевода товаров WooCommerce%s

en: You can translate this method title on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
ru: Заголовок этого метода можно перевести на %sстранице Перевода строк WPML%s. Воспользуйтесь поиском вверху страницы, чтобы найти строку заголовка метода.

en: You can translate your custom product tabs on the %sWooCommerce product translation page%s
ru: Вкладки пользовательских товаров можно перевести на %sстранице перевода товаров WooCommerce%s

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
ru: В корзину невозможно добавить другой «%s».

en: You have entered an incorrect API Access Key
ru: Вы ввели неправильный API-ключ доступа

en: You have to save all settings before updating exchange rates
ru: Перед обновлением обменных курсов необходимо сохранить все настройки

en: You have untranslated terms!
ru: Есть непереведенные термины!

en: You haven't added any secondary currencies.
ru: Не добавлено ни одной вторичной валюты.

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
ru: Для получения обновлений или техподдержки этого плагина требуется действующая подписка. %sКупите подписку или введите имеющийся ключ сайта%s.

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
ru: Следует проверить файлы конфигурации WPML, добавленные другими плагинами, или ручные настройки в разделе %s.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
ru: Для дальнейшего получения обновлений и техподдержки необходимо продлить подписку.

en: You've successfully installed %sWooCommerce Multilingual%s. Would you like to see a quick overview?
ru: %sWooCommerce Multilingual%s успешно установлен. Показать краткий обзор?

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
ru: Вы сменили язык, а в корзине остались товары. Если оставить %s язык, корзина будет очищена и товары в нее придется добавлять снова.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
ru: Корзина не пуста! После смены валюты все товары будут удалены из корзины, и их придется добавлять снова.

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s admin and do the final setup.
ru: Ваш многоязычный магазин почти готов. Затем необходимо перейти в разные вкладки в консоли администратора %sWooCommerce &raquo; Многоязычный WooCommerce%s и закончить установку.

en: Your product permalink base is not translated to:
ru: База постоянных ссылок товаров не переведена на:

en: Your settings have been saved.
ru: Параметры сохранены.

en: Your site uses %s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %s effective June 1st, 2018.
ru: Ваш сайт использует %s для автоматического подсчета цен во вторичной валюте. 1 июня 2018 г. в силу вступил %s.

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
ru: По-видимому, ваша подписка больше не действительна. Повторите попытку регистрации, используя правильный ключ сайта.

en: Your subscription expires in %d day.
ru: Ваша подписка истекает через %d день.

en: Your subscription expires in %d days.
ru: Ваша подписка истекает через %d дней.

en: activated
ru: активировано

en: activating
ru: активация

en: and
ru: и

en: configure WooCommerce Multilingual
ru: Настроить WooCommerce Multilingual

en: default
ru: по умолчанию

[ctx: default-slug]
en: product
ru: товар

en: downloaded
ru: загружено

en: downloading...
ru: загрузка…

en: failed!
ru: сбой!

en: important change about this service
ru: важное изменение касательно этой службы

en: installed
ru: установлено

en: installing...
ru: установка…

en: left
ru: слева

en: multi-currency settings page
ru: страница настроек в случае нескольких валют

en: never
ru: никогда

en: none
ru: нет

en: of
ru: из

en: permalinks settings
ru: настройки постоянных ссылок

en: products with variations
ru: товары с разновидностями

[ctx: slug]
en: product-category
ru: рубрика-товара

[ctx: slug]
en: product-tag
ru: тег-товара

en: translations
ru: переводы

en: updated
ru: обновлено

en: updating...
ru: обновление…

en: which theme and plugins you are using.
ru: об используемых теме и плагинах.

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual folder.
ru: В папке WooCommerce Multilingual отсутствует файл wpml-config.xml.

en: your account
ru: ваша учетная запись
