WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (654 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
sv: Din aktuella produktnyckel (%s) matchar inte den valda produkten (%s).

en: %1$s  is installed, but with incorrect version. You need %1$s %2$s or higher.
sv: %1$s  är installerat, men med fel version. Du behöver %1$s %2$s eller högre.

en: %d %s are missing translations.
sv: %d %s saknar översättningar.

en: %d %s is missing translations.
sv: %d %s saknar översättningar.

en: %d %s translation missing.
sv: %d %s översättning saknas.

en: %d %s translations missing.
sv: %d %s översättningar saknas.

en: %d items
sv: %d föremål

en: %d products left
sv: %d produkter kvar

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
sv: %s kan inte nå %s för registrering. Försök igen för att se om det är ett tillfälligt problem. Om problemet kvarstår, se till att denna webbplats har internetåtkomst. Du kan använda insticksprogrammet utan registrering, men du kommer inte att få några automatiska uppdateringar.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
sv: %s kan inte uppdateras eftersom din platsregistrering inte är giltig. %sRegistrera %s%s igen för den här webbplatsen först.

en: %s do not require translation.
sv: %s behöver inte översättas.

en: %s is either not installed or not active.
sv: %s är antingen inte installerad eller inte aktiv.

en: %s is installed and active.
sv: %s är installerad och aktiv.

en: %s is not active.
sv: %s är inte aktiv.

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
sv: %s krävs inte för att köra WooCommerce Multilingual, men rekommenderas om du vill använda separata produktbilder och gallerier för olika språk.

en: %s is not set up.
sv: %s har inte ställts in.

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
sv: %s är registrerad på den här webbplatsen. Du kommer att få automatiska uppdateringar fram till %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
sv: %s är registrerad på den här webbplatsen. Ditt livstidskonto ger dig obegränsade uppdateringar.

en: %s is set up.
sv: %s har ställts in.

en: %s support on wpml.org
sv: %s support på wpml.org

en: %s translation
sv: %s översättning

en: %sRenew here%s.
sv: %sFörnya här%s.

en: (embedded)
sv: (inbäddat)

en: (previous value: %s)
sv: (föregående värde: %s)

en: -- Choose a widget area --
sv: -- Välj ett widget-område --

en: --Attribute--
sv: --Attribut--

en: --Taxonomy--
sv: --Taxonomi--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
sv: 1454,07 &raquo; 1450 när inställd till 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
sv: 1454,07 &raquo; 1454 när inställd till 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
sv: 1454,07 &raquo; 1500 när inställd till 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translations to version <code>%s</code>.
sv: <strong>WooCommerce-översättning finns tillgänglig</strong> &#8211; Installera eller uppdatera dina <code>%s</code>-översättningar till version <code>%s</code>.

en: API key (required)
sv: API-nyckel (obligatorisk)

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
sv: Åtgärden misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate after download
sv: Aktivera efter nedladdning

en: Activating %s
sv: Aktiverar %s

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Currencies
sv: Lägg till valutor

en: Add a new currency switcher to a widget area
sv: Lägg till en ny valutaväxlare i ett widget-område

en: Add currency
sv: Lägg till valuta

en: Add new currency
sv: Lägg till ny valuta

en: Add separate download files for translations when translating products
sv: Lägg till separata nedladdningsfiler för översättningar vid översättning av produkter

en: Add separate download files for translations when you translate this product
sv: Lägg till separata nedladdningsfiler för översättningar när du översätter denna produkt

en: Add translation
sv: Lägg till översättning

en: Additional CSS
sv: Ytterligare CSS

en: All %s are translated.
sv: Alla %s är översatta.

en: All %s have the same %s assignments.
sv: Alla %s har samma %s uppgifter.

en: All categories
sv: Alla kategorier

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
sv: Alla valutaväxlare på din webbplats påverkas av ändringarna i denna sektion.

en: All languages
sv: Alla språk

en: All statuses
sv: Alla statusar

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
sv: Alla butikssidor måste vara översatta till de språk som webbplatsen har konfigurerats för.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
sv: Alla produkter tas bort från den aktuella beställningen för att kunna ändra valuta

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
sv: Alla produkter kommer att tas bort från den aktuella beställningen för att kunna ändra språket

en: All translation statuses
sv: All status för översättningar

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
sv: Tillåtna HTML-taggar: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Already bought %s?
sv: Redan köpt %s?

en: Already bought?
sv: Redan köpt?

en: Are you sure you want to remove this site key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här platsnyckeln?

en: Are you sure you want to unregister?
sv: Är du säker på att du vill avregistrera?

en: At least one currency must be enabled for this language!
sv: Minst en valuta måste vara aktiverad för det här språket!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
sv: Minst ett av dessa fält är obligatoriska: titel, innehåll eller utdrag

en: Attribute Slug
sv: Attributslug

en: Attribute slug: %s
sv: Attributslug: %s

en: Attributes
sv: Attribut

en: Automatic Exchange Rates
sv: Automatiska valutakurser

en: Autosubtract amount
sv: Subtrahera belopp automatiskt

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available parameters
sv: Tillgängliga parametrar

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
sv: Eftersom den här webbplatsen använder standard-permalänkstrukturen kan du inte använda sluggöversättning för produktpermalänkar.

en: Blue
sv: Blå

en: Booking currency
sv: Bokningsvaluta

en: Bookings
sv: Bokningar

en: Border
sv: Ram

en: Button text
sv: Knapptext

en: Buy %s
sv: Köp %s

en: Calculate costs in other currencies automatically
sv: Beräkna kostnader i andra valutor automatiskt

en: Calculate prices in other currencies automatically
sv: Beräkna automatiskt priserna i andra valutor

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
sv: Avbryt (fortsätt med översättningsredigeraren)

en: Cancel registration
sv: Avbryt registrering

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
sv: Det går inte att hämta valutakurser. Anslutningen misslyckades.

en: Cart
sv: Varukorg

en: Categories
sv: Kategorier

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Change default language
sv: Ändra standardspråk

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
sv: Ändringar av dessa översättningar påverkar termer generellt (inte enbart denna produkt)

en: Cheatin' huh?
sv: Fuskar du?

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Checkout
sv: Kassa

en: Checkout &rarr; Pay
sv: Kassa &rarr; Betala

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose if you need multiple currencies
sv: Välja om du behöver flera valutor

en: Choose which attributes to make translatable
sv: Välja vilka attribut som ska göras översättningsbara

en: Choosing if you need multiple currencies
sv: Väljer om du behöver flera valutor

en: Choosing which attributes to make translatable
sv: Väljer vilka attribut som ska göras översättningsbara

en: Clear all colors
sv: Rensa alla färger

en: Clear list
sv: Rensa lista

en: Click to see individual components options.
sv: Klicka för att se alternativ för individuella komponenter.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
sv: Klicka för att se hur priserna i de andra valutorna för närvarande ser ut i frontend.

en: Close setup
sv: Stäng installation

en: Collapse
sv: Dölj

en: Color theme
sv: Färgtema

en: Commercial
sv: Kommersiell

en: Composite Products ( Components )
sv: Composite Products (komponenter)

en: Composite Products ( Scenarios )
sv: Composite Products (scenarier)

en: Configuration Warnings
sv: Konfigurationsvarningar

en: Configure multi-currency for multilingual sites
sv: Konfigurera multi-valuta för flerspråkiga webbplatser

en: Configure products slug translation
sv: Konfigurera översättning för produktslugg

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
sv: Konfigurera specifika produktegenskaper som ska synkroniseras till översättningar.

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
sv: Anslutningen misslyckades! Uppdatera sidan och försök igen. (%s)

en: Content
sv: Innehåll

en: Content / Description
sv: Innehåll / beskrivning

en: Content, title, and excerpt are empty.
sv: Innehåll, titel eller utdrag är tomma.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Core
sv: Standard

en: Create missing translations
sv: Skapa saknade översättningar

en: Currencies
sv: Valutor

en: Currencies order updated
sv: Valutaordning har uppdaterats

en: Currencies to display for each language
sv: Valutor att visa för varje språk

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency - no orders found
sv: Valuta - inga beställningar hittades

en: Currency Position
sv: Valutaposition

en: Currency Preview
sv: Förhandsgranska valuta

en: Currency switcher
sv: Valutaväxlare

en: Currency switcher colors
sv: Färger för valutaväxlare

en: Currency switcher options
sv: Alternativ för valutaväxlare

en: Currency switcher preview
sv: Förhandsgranska valutaväxlare

en: Currency switcher style
sv: Stil på valutaväxlare

en: Current
sv: Aktuellt

en: Current currency background color
sv: Bakgrundsfärg för aktuell valuta

en: Current currency font color
sv: Teckenfärg på aktuell valuta

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
sv: För närvarande finns %s variationer som behöver skapas.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Custom Product attributes
sv: Anpassade produktattribut

en: Custom Taxonomies
sv: Anpassade taxonomier

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv: Anpassat fält %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv: Anpassad taxonomi %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv: Anpassad typ %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Customize the currency switcher
sv: Anpassa valutaväxlaren

en: Daily
sv: Dagligen

en: Date
sv: Datum

en: Decimal Separator
sv: Decimalavskiljare

en: Default currency
sv: Standardvaluta

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
sv: Vissa taxonomier på din webbplats tvingas vara oöversatta. Detta skapar problem när du försöker köra en flerspråkig WooCommerce-webbplats.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
sv: Ett insticksprogram eller tema orsakar antagligen detta.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
sv: Det du kan göra är:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
sv: 1. Inaktivera insticksprogram tillfälligt och se om det här meddelandet försvinner.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
sv: 2. Byt tema tillfälligt och se om det här meddelandet försvinner.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
sv: Det är bäst att kontakta %s, berätta att du får detta meddelande och erbjuda dig att skicka en Duplicator-kopia av webbplatsen. Vi kommer att arbeta med temats/insticksprogrammets skapare och åtgärda problemet för gott och ge dig en tillfällig lösning så att du inte fastnar.

en: Default: %name% (%symbol%) - %code%
sv: Standard: %name% (%symbol%) - %code%

en: Delete
sv: Radera

en: Description
sv: Beskrivning

en: Determined automatically based on exchange rate
sv: Fastställa automatiskt baserat på växelkurs

en: Development
sv: Utveckling

en: Disable %s for %s
sv: Inaktivera %s för %s

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Don't send this information and skip compatibility notes
sv: Skicka inte denna information och hoppa över kompatibilitetsmeddelanden

en: Done!
sv: Klart!

en: Down
sv: Ned

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Files
sv: Ladda ned filer

en: Download Files for Variation #%s
sv: Ladda ned filer för variation #%s

en: Download WooCommerce
sv: Ladda ner WooCommerce

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
sv: Nedladdning misslyckades!\n\nKlicka på OK för att återvalidera din prenumeration eller AVBRYT för att försöka igen.

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
sv: Nedladdning misslyckades!\n\nUppdatera sidan och försök igen.

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
sv: Det går inte att ladda ner eftersom WordPress inte kan skriva till insticksprogram-mappen. %sSå här fixar du det%s.

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
sv: Nedladdning är inte möjlig. WordPress kan inte skapa de mappar som krävs p.g.a. gränsen\n på 256 tecken för den aktuella Windows-miljön.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
sv: Laddar ner översättningar... Stäng inte den här sidan.

en: Draft
sv: Utkast

en: Drag and drop the currencies to change their order
sv: Dra och släpp valutorna för att ändra sortering

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
sv: Duplicera termer (välj attribut):

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %s Currency Switcher
sv: Redigera %s-valutaväxlare

en: Edit My Address
sv: Redigera min adress

en: Edit Product Currency Switcher
sv: Redigera valutaväxlare för produkt

en: Edit currency switcher
sv: Redigera valutaväxlare

en: Edit this item
sv: Ändra detta objekt

en: Edit this item inline
sv: Ändra detta objekt inline

en: Edit this product translation
sv: Ändra denna produktöversättning

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Enable %s for %s
sv: Aktivera %s för %s

en: Enable Multiple Currencies
sv: Aktivera flera valutor

en: Enable automatic exchange rates
sv: Aktivera automatiska valutakurser

en: Enable the multi-currency mode
sv: Aktivera multi-valuta

en: Enable this if you want to translate attribute values with Woocommerce Multilingual
sv: Aktivera detta om du vill översätta attributvärden med Woocommerce Multilingual

en: Enable/disable
sv: Aktivera/Inaktivera

en: Enter API key
sv: Ange API-nyckel

en: Enter prices in other currencies
sv: Ange priser i andra valutor

en: Enter site key
sv: Ange platsnyckel

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Exchange Rate
sv: Växelkurs

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
sv: Växelkurs = %s växelkurs x (1 + växlingsavgift/100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
sv: Valutakurs har uppdaterats automatiskt från %s

en: Exchange rates source
sv: Källa för valutakurser

en: Exchange rates updated successfully
sv: Valutakurser har uppdaterats

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
sv: Spännande översättningar och kopplade variationer kommer att tas bort.

en: External Product
sv: Extern produkt

en: File URL
sv: Fil-URL

en: Finish translating
sv: Avsluta översättning

en: Finished! You can visit the %sstrings translation%s screen to translate the strings now.
sv: Klar! Du kan gå till skärmen %ssträngöversättningar%s för att översätta strängarna nu.

en: Fix product_type taxonomy terms
sv: Åtgärda taxonomitermer för product_type

en: Fixer.io API key
sv: Fixer.io API-nyckel

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
sv: För 1454,07, när ökningen till närmaste heltal är 100 och det automatiskt avdragna beloppet är 1, blir det resulterande beloppet 1499.

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %sStatus%s tab.
sv: För din bekvämlighet har vi markerat alla objekt som kräver din uppmärksamhet med en ikon. Du ser en lista över allt som behöver åtgärdas under fliken %sStatus%s.

en: From&hellip;
sv: Från&hellip;

en: Get WPML
sv: Skaffa WPML

en: Get WPML Media
sv: Skaffa WPML Media

en: Get WPML String Translation
sv: Skaffa WPML strängöversättning

en: Get WPML Translation Management
sv: Skaffa WPML Translation Management

en: Get your site-key for %1$s. If you already have a key, get it from %2$s. Otherwise, %3$s
sv: Skaffa din platsnyckel för %1$s. Om du redan har en nyckel, hämta den från %2$s. Annars, %3$s

en: Global Attributes
sv: Globala attribut

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Gray
sv: Grå

en: Heading
sv: Rubrik

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide This Message
sv: Dölj detta meddelande

en: Hide prices in other currencies
sv: Dölj priser i andra valutor

en: How to translate attributes
sv: Hur man översätter attribut

en: How to translate product categories
sv: Hur man översätter produktkategorier

en: How to translate this?
sv: Hur översätter jag detta?

en: I'll do the setup later
sv: Jag gör inställningarna senare

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
sv: Om du använder ett sidbyggarverktyg för att skapa WooCommerce-produkter ska du enbart använda WPML:s översättningsredigerare.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
sv: Om du använder nerladdningsbara produkter kan du välja att få dessa sökvägar\n                                            synkroniserade, eller separata för varje språk.

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
sv: Om du redan har köpt eller förnyat din prenumeration, men ändå ser detta meddelande, återvalidera din prenumeration

en: If you want different slugs for shop pages (%s/%s), you need to disable the shop prefix for products in <a href="%s">WooCommerce Settings</a>
sv: Om du vill ha andra sluggar för butikssidorna (%s/%s) måste du inaktivera butiksprefix för produkter i <a href="%s">WooCommerce-inställningar</a>

en: Image
sv: Bild

en: Images
sv: Bilder

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
sv: För att redigera anpassade attribut måste du använda <a href="%s">anpassa produktöversättning-redigeraren</a>

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
sv: För att kunna se produktinformationen, kör %smanuell uppdateringskontroll%s för att initiera produktlistan eller (temporärt) ta bort ovanstående kod.

en: Incorrect setup
sv: Felaktig installation

en: Increment for nearest integer
sv: Påslag för närmsta heltal

en: Individual components
sv: Individuella komponenter

en: Insert your key and activate automatic updates:
sv: Infoga din nyckel och aktivera automatiska uppdateringar:

en: Install WooCommerce Pages
sv: Installera WooCommerce-sidor

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
sv: Installera saknade WooCommerce-sidor och skapa översättningar.

en: Installed
sv: Installerat

en: Installer
sv: Installerare

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
sv: Installeraren kan inte kontakta uppdateringsservern för att få information om tillgängliga produkter och söka efter nya versioner. Om du ser detta meddelande för första gången kan du ignorera det, eftersom det kan vara ett tillfälligt kommunikationsproblem. Om problemet kvarstår och din WordPress-admin blir långsammare kan du inaktivera automatiska versionskontroller. Lägg till följande rad i din wp-config.php-fil:

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
sv: Installeraren kan inte visa produktinformation eftersom den automatiska uppdateringen av %s uttryckligen har inaktiverats med konfigurationen nedan (vanligen i wp-config.php):

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Invalid currency parameter: "%s"
sv: Ogiltig valutaparameter: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
sv: Ogiltig språkparameter: "%s"

en: Invalid language parameter: %s
sv: Ogiltig språkparameter: %s

en: Invalid nonce
sv: Ogiltig nonce

en: Invalid product
sv: Ogiltig produkt

en: Invalid site key for the current site.
sv: Ogiltig platsnyckel för den aktuella webbplatsen.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
sv: Ogiltig platsnyckel för den aktuella webbplatsen. Om felet kvarstår, prova att avregistrera och sedan registrera på nytt med samma platsnyckel.

en: Invalid taxonomy %s
sv: Ogiltig taxonomi %s

en: Keep
sv: Behåll

en: Keep %s
sv: Behåll %s

en: Keep using %s
sv: Fortsätt att använda %s

en: Label
sv: Etikett

en: Language
sv: Språk

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Last updated: %s
sv: Senast uppdaterad: %s

en: Later
sv: Senare

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
sv: Lär dig hur du gör din e-handelssida flerspråkig

en: Learn more
sv: Mer information

en: Left
sv: Vänster

en: Left with space
sv: Vänster med mellanrum

en: Let's continue
sv: Låt oss forstätta

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
sv: Låt oss göra din WooCommerce-butik flerspråkig

en: Lifting charge
sv: Växlingsavgift

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: Logout
sv: Logga ut

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual. Would you like to automatically create translated variations and images?
sv: Det ser ut som att du uppdaterar från en tidigare version av WooCommerce Multilingual. Vill du skapa översatta variationer och bilder automatiskt?

en: Lost Password
sv: Glömt lösenord

en: Manually
sv: Manuellt

en: Monthly on the
sv: Månadsvis på den

en: Monthly on the %s
sv: Månadsvis på den %s

en: More details
sv: Mer information

en: Multi-currency
sv: Multivaluta

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %sAdd secondary currency%s.
sv: Flera valutor har ställts in, men ingen sekundär valuta har valts. %sLägg till sekundär valuta%s.

en: Multi-currency is not enabled.
sv: Multi-valutor är inte aktiverat.

en: Multilingual Content Setup
sv: Inställningar för flerspråkigt innehåll

en: Multiple Currencies
sv: Flera valutor

en: My Account
sv: Mitt konto

en: Name
sv: Namn

en: Native WooCommerce product editing screen
sv: Ursprunglig skärmbild för WooCommerce produktredigering

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Needs updating
sv: Behöver uppdateras

en: New Widget Area Currency Switcher
sv: Ny valutaväxlare för widget-område

en: No - dismiss
sv: Nej - avvisa

en: No - only display products on other languages once they are translated
sv: Nej - visa bara produkter på andra språk när de är översatta

en: No products found
sv: Inga produkter hittade

en: No repositories defined.
sv: Inga centrallager definierade.

en: Normally, you first create products in the site's default language and then you translate them. If products are not translated, do you want to show them on other languages?
sv: Normalt skapar du först produkter på sidans standardspråk och sedan översätter du dem. Om produkter inte översätts, vill du visa dem på andra språk?

en: Not sure which option to choose? Read about %spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%s.
sv: Osäker på vilket alternativ du ska välja? Läs om %spotentiella problem vid byte av språk och valuta när det finns varor i varukorgen%s.

en: Not translated or needs updating
sv: Ej översatt eller kräver uppdatering

en: Note, to change this later, go to %sWPML &raquo; Settings &raquo; Post Types Translation.%s
sv: Obs! För att ändra detta senare går du till %sWPML &raquo; Inställningar &raquo; Översättning av inläggstyper.%s

en: Number of Decimals
sv: Antal decimaler

en: OK (translate with the WordPress editor)
sv: OK (översätt med WordPress-redigeraren)

en: One or more WooCommerce pages have not been created
sv: En eller fler WooCommerce-sidor har inte skapats

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
sv: En eller fler WooCommerce-sidor har inte skapats.

en: One-off cost for the booking as a whole.
sv: Engångskostnad för bokningen som helhet.

en: Only numeric
sv: Endast siffror

en: Operation complete!
sv: Åtgärd klar!

en: Options
sv: Alternativ

en: Order Received
sv: Beställning mottagen

en: Order currency:
sv: Beställ valuta:

en: Order language:
sv: Beställ språk:

en: Order of currencies
sv: Valutasortering

en: Original
sv: Ursprunglig

en: Original Slug
sv: Ursprunglig Slug

en: Original language
sv: Originalspråk

en: Other currency background color
sv: Bakgrundsfärg för övrig valuta

en: Other currency font color
sv: Teckenfärg på övrig valuta

en: Parent product: %s
sv: Överordnad produkt: %s

en: Pending
sv: Väntande

en: Permalink settings
sv: Permalänk-inställningar

en: Person Type Name
sv: Persontypsnamn

en: Person Types
sv: Persontyper

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
sv: Välj en annan permalänkstruktur eller inaktivera sluggöversättning.

en: Please enter a valid number
sv: Ange ett giltigt nummer

en: Please enter in a value less than the regular price
sv: Ange med ett värde mindre än standardpriset

en: Please go to the %s and fill in your %s.
sv: Gå till %s och fyll i din %s.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
sv: Skapa en säkerhetskopia av din databas innan du startar synkroniseringen.

en: Please note that the site key is case sensitive.
sv: Notera att platsnyckeln är skiftlägeskänslig.

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Plugins Status
sv: Status insticksprogram

en: Plugins will be updated to their most advanced version in the channel that you selected.
sv: Insticksprogram kommer att uppdateras till sin mest avancerade version i den kanal som du har valt.

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
sv: Förbered din WooCommerce-butik för att köras flerspråkigt!

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Privacy and data usage policy
sv: Policy för sekretess och dataanvändning

en: Private
sv: Privat

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Product
sv: Produkt

en: Product Add-ons Group "%s"
sv: Produkttillägg grupp "%s"

en: Product Attribute Base
sv: Bassökväg för produktattribut

en: Product Base
sv: Produktutbud

en: Product Bundles
sv: Produktpaket

en: Product Category Base
sv: Bassökväg för produktkategorier

en: Product Shop Base
sv: Bassökväg för produktbutik

en: Product Tag Base
sv: Bassökväg för produktetiketter

en: Product Translation Interface
sv: Produktöversättningsgränssnitt

en: Product attribute base
sv: Bassökväg för produktattribut

en: Product base
sv: Produktutbud

en: Product category base
sv: Bassökväg för produktkategorier

en: Product not found: %d
sv: Det gick inte att hitta produkten: %d

en: Product page Currency Switcher
sv: Valutaväxlare för produktsida

en: Product tabs
sv: Produktflikar

en: Product tag base
sv: Bassökväg för produktetiketter

en: Product url
sv: Produkt-URL

en: Production
sv: Produktion

en: Products
sv: Produkter

en: Products Download Files
sv: Produktnedladdningsfiler

en: Products Missing Translations
sv: Produkter saknar översättningar

en: Products Synchronization
sv: Produktsynkronisering

en: Products before cart reset
sv: Produkter innan varukorgen återställdes

en: Products removed after switching to %s:
sv: Produkter borttagna efter byte till %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
sv: Uppmana om bekräftelse och återställ varukorgen

en: Published
sv: Publicerad

en: Purchase note
sv: Köpnotering

en: Quick Edit
sv: Snabbändring

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %s for editing products translations. %s
sv: Snabbändring är inaktiverad för produktöversättningar. Du rekommenderas att använda %s för att ändra produktöversättningar. %s

en: Rate
sv: Kurs

en: Ready!
sv: Klar!

en: Register
sv: Registrera

en: Register %s
sv: Registrera %s

en: Registered
sv: Registrerad

en: Regular Price
sv: Ordinarie pris

en: Release notes
sv: Viktig information

en: Released
sv: Utgivet

en: Remember my preference.
sv: Kom ihåg min inställning.

en: Remove current site key (%s)
sv: Ta bort aktuell platsnyckel (%s)

en: Renew %s
sv: Förnya %s

en: Report to
sv: Rapportera till

en: Reporting to
sv: Rapporterar till

en: Required plugins
sv: Plugins som krävs

en: Reset
sv: Återställ

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
sv: P.g.a. vissa element i din platskonfiguration kan innehållet i varukorgen eventuellt inte synkroniseras korrekt när användare byter valuta eller språk på besökssidan.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
sv: Det rekommenderas att du %s med alternativet att återställa varukorgen i en sådan här situation.

en: Resources
sv: Resurser

en: Resources Label
sv: Etikett för resurser

en: Resources label
sv: Etikett för resurser

en: Return to the plugins page
sv: Återgå till insticksprogramsidan

en: Return to the updates page
sv: Återgå till uppdateringssidan

en: Revalidate subscription
sv: Återvalidera prenumeration

en: Right
sv: Höger

en: Right now, there are no products needing translation.
sv: Just nu finns det inga produkter som behöver översättning.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
sv: Just nu behöver inga taxonomitermer översättas.

en: Right with space
sv: Höger med mellanrum

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
sv: Avrunda det konverterade priset till närmaste heltal. %sT.ex. 15,78 blir 16,00

en: Rounding to the nearest integer
sv: Avrundning till närmsta heltal

en: Running WooCommerce multilingual with default language other than English.
sv: WooCommerce multilingual körs med ett standardspråk annat än engelska.

en: Sale Price
sv: Extrapris

en: Same as default currency
sv: Samma som standardvaluta

en: Save
sv: Spara

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Schedule
sv: Schema

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Search
sv: Sök

en: Secondary currencies: %s
sv: Sekundära valutor: %s

en: Select Page
sv: Välj sida

en: Select Translatable Attributes
sv: Välj översättningsbara attribut

en: Select a preset
sv: Välj en förinställning

en: Select currency
sv: Välj valuta

en: Select the attribute to translate:
sv: Välj attribut att översätta:

en: Select the taxonomy to translate:
sv: Välj taxonomi att översätta:

en: Send theme and plugins info, in order to get faster support and compatibility alerts
sv: Skicka information om teman och insticksprogram för att få snabbare support och kompatibilitetsvarningar

en: Set costs in other currencies manually
sv: Ange kostnader i andra valutor manuellt

en: Set dates
sv: Ställ in datum

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual URLs translations page
sv: Ställ in olika sluggar för olika språk för %s på WooCommerce Multilingual URL:s översättningssida

en: Set on %s
sv: Inställt på %s

en: Set prices in other currencies manually
sv: Ställ in priser i andra valutor manuellt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup Complete
sv: Installation klar

en: Shipping Classes
sv: Fraktklasser

en: Shop
sv: Butik

en: Shop page
sv: Butikssida

en: Show
sv: Visa

en: Show a currency selector on the product page template
sv: Visa en valutaväljare i produktsidans mall

en: Show all currencies
sv: Visa alla valutor

en: Show only products with custom prices in secondary currencies
sv: Visa endast produkter med anpassade priser i sekundära valutor

en: Show only reviews in %s (%s)
sv: Visa endast recensioner på %s (%s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
sv: Visa recensioner på alla språk (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
sv: Visar en lista över produkter som fanns i varukorgen innan korgen återställdes p.g.a. att språk eller valuta ändrades. Den kommer att vara dold om det inte finns några produkter att visa.

en: Sign-up Fee
sv: Registreringsavgift

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
sv: Platsnyckeln fastställdes av %s, troligen i wp-config.php. Ta bort konstanten innan du försöker registrera.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
sv: Platsnyckeln fastställdes av %s, troligen i wp-config.php. Ta bort konstanten innan du försöker avregistrera.

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Slug
sv: Slugg

en: Slug type
sv: Slug-typ

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual wpml-config.xml file have been overwritten.
sv: Vissa inställningar från WooCommerce Multilingual i filen wpml-config.xml har skrivits över.

en: Some translated %s have different %s assignments.
sv: Vissa översatta %s har olika %s uppgifter.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
sv: Något gick fel och vi kunde inte installera alla uppdateringar från %s-kanalen. Klicka här för att %sförsöka igen%s. Om felet kvarstår, växla tillbaka till produktionskanalen och kontakta %s%s supporten%s.

en: Source product id not found: %s
sv: Källprodukt hittades inte: %s

en: Start the Setup Wizard
sv: Starta installationsguiden

en: Store Pages
sv: Butikssidor

en: Store URLs
sv: Butik-URL:er

en: Subscription Price
sv: prenumerationspris

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
sv: Prenumerationen har förfallit. Du måste antingen köpa en ny prenumeration eller uppgradera om detta är tillgängligt.

en: Subscription is expired.
sv: Prenumerationen har förfallit.

en: Successfully updated %s for all translated %s.
sv: Uppdaterade framgångsrikt %s för alla översatta %s.

en: Switch
sv: Växla

en: Switch back to %s
sv: Växla tillbaka till %s

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
sv: Växla till denna valuta när språket byts på besökssidan

en: Switching currencies when there are items in the cart
sv: Växla valutor när det finns varor i varukorgen

en: Switching currency?
sv: Byta valuta?

en: Switching language?
sv: Byta språk?

en: Switching languages when there are items in the cart
sv: Byta språk när det finns varor i varukorgen

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
sv: Synkronisera produktlagrets kvantitet och status (synkroniserar min. lager mellan översättningar)

en: Sync products "gallery images":
sv: Synkronisera produkter "galleribilder":

en: Sync products and product taxonomies order.
sv: Synkronisera beställningar av produkter och produkt-taxonomier.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
sv: Synkronisera produkt-kategorier (visa typ, minibild):

en: Sync products variations:
sv: Synka produktvariationer:

en: Sync publishing date for translated products.
sv: Synkronisera utgivningsdatum för översatta produkter.

en: Sync variables products
sv: Synka variabla produkter

en: Synchronization complete!
sv: Synkronisering klar!

en: Synchronize %s assignment in content
sv: Synkronisera %s-uppgifter i innehåll

en: Synchronize attributes and update product variations
sv: Synkronisera attribut och uppdatera produktvariationer

en: Synchronize cart content when switching currencies
sv: Synkronisera varukorgsinnehåll när du byter valuta

en: Synchronize cart content when switching languages
sv: Synkronisera varukorgsinnehåll vid byte av språk

en: Tags
sv: Taggar

en: Take this and edit
sv: Ta denna och redigera

en: Taxonomies Missing Translations
sv: Taxonomier saknar översättningar

en: Template for currency switcher
sv: Mall för valutaväxlare

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
sv: Tack för att du har valt WooCommerce Multilingual. Vi behöver göra några uppgraderingar på din webbplats så att den har allt som krävs för att köras flerspråkig.

en: Thank you for using %sWooCommerce Multilingual%s! You can express your love and\n                                    support by %s rating our plugin and saying that %sit works%s for you.
sv: Tack för att du använder %sWooCommerce Multilingual%s! Du kan uttrycka ditt gillande och \n stöd genom att %s betygsätta vårt insticksprogram och berätta att %sdet fungerar%s för dig.

en: The WordPress Multilingual Plugin
sv: Insticksprogrammet WordPress Multilingual

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv: Ändringarna du gjorde kommer att gå förlorade om du lämnar den här sidan.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
sv: Kostnaden visas för användaren på besökssidan. Lämna tom om du vill få den beräknad. Om en bokning har varierande kostnad kommer den att ha prefixet "från:".

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %sMulti-currency%s configuration.
sv: Standardvalutan har ändrats. För att kunna visa rätt pris i alla valutor måste du uppdatera växelkurserna i konfigurationen för %sMulti-currency%s.

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
sv: Växlingsavgiften ändrar valutakursen beroende på vald tjänst innan den sparas. Valutakurser som visas i tabellen ovan inkluderar växlingsavgiften.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %sWooCommerce settings%s page and select the default currency for your store.
sv: Läget för multi-valuta kan inte aktiveras eftersom en specifik valuta inte har ställts in. Gå till sidan %sWooCommerce settings%s och välj standardvaluta för din butik.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
sv: Det rekommenderade sättet är att använda WPML Translation Editor. Det är specialanpassat för att göra översättningsprocessen mycket enklare samtidigt som det integrerar bättre med andra WooCommerce-tillägg.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the\n                             %sWooCommerce Multilingual products translation%s page.\n                             Please use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual products translation table.
sv: Det rekommenderade sättet att översätta WooCommerce-produkter är att använda sidan\n                             %sWooCommerce Multilingual produktöversättning%s.\n                             Använd endast den här sidan för at översätta element som inte finns tillgängliga i WooCommerce Multilingual produktöversättningstabell.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
sv: Det resulterande priset blir en ökning av detta värde efter inledande avrundning.%sT.ex.:

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
sv: Värdet kommer att dras bort från det tidigare erhållna beloppet.

en: There are no attributes defined
sv: Det finns inga angivna attribut

en: There are no translatable product attributes defined
sv: Det finns inga angivna översättningsbara produktattribut

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
sv: Det finns inga definierade översättningsbara anpassade produkttaxonomier

en: There are some settings that require careful attention.
sv: Det finns vissa inställningar som kräver extra uppmärksamhet.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
sv: Det gick inte att växla till kanalen %s. Du kan %sförsöka igen%s. Om problemet kvarstår %sladda ner %s%s och installera igen manuellt

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
sv: Dessa sidor översätts för närvarande av översättare via WPML:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different  languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
sv: Denna åtgärd låter dig automatiskt tillämpa %s-taxonomin på ditt innehåll på olika språk. Den låter dig skanna originalinnehållet och tillämpa samma taxonomi på översatt innehåll.

en: This feature was disabled. Please enable %sWPML cookies%s to continue.
sv: Denna funktion har inaktiverats. Aktivera %sWPML cookies%s för att fortsätta.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This is a translation of %s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %s for translating products.
sv: Det här är en översättning av %s. Några fält går inte att ändra. Du rekommenderas att använda %s för översättning av produkter.

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
sv: Detta är kostnaden per bokat block. Alla övriga kostnader (för resurser och personer) läggs till detta.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
sv: Detta kan orsaka problem med URL:er på olika språk.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
sv: Denna sida gör det möjligt att översätta alla strängar som används av WooCommerce för att bygga olika typer av URL:er. Genom att översätta dem får du helt lokaliserade URL:er som matchar språket på sidorna.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
sv: Den här sidan låter dig installera insticksprogram och uppdatera befintliga insticksprogram. För att ta bort något av dessa insticksprogram, gå till sidan %sinsticksprogram%s och om du har behörighet att ta bort insticksprogram kommer du att kunna göra det.

en: This taxonomy does not require translation.
sv: Denna taxonomi behöver inte översättas.

en: This taxonomy requires translation.
sv: Denna taxonomi behöver översättas.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
sv: Detta översättningsjobb kommer inte längre att vara tilldelat dig. Andra översättare kan ta det och fortsätta översättningen.

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
sv: Detta ger dig möjlighet att sätta produktpriser i flera valutor. Priserna kan bestämmas baserat på en bestämd valutakurs eller ställas in unikt för särskilda produkter.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
sv: Detta kommer automatiskt att skapa variationer för översatta produkter motsvarande de nyligen översatta attributen.

en: Thousand Separator
sv: Tusentalsavgränsare

en: Title
sv: Titel

en: To configure how the %sWooCommerce products%s are translated, visit the WooCommerce Multiligual %ssettings%s page.
sv: För att konfigurera hur %sWooCommerce-produkter%s översätts, gå till sidan %sinställningar%s för WooCommerce Multiligual.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %sMultilingual Content Setup%s
sv: För att konfigurera produkt-taxonomier eller attribut som översättningsbara eller ej översättningsbara, gå till %sInställning av flerspråkigt innehåll%s

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
sv: För att få automatiska uppdateringar måste du registrera %s för den här webbplatsen. %sRegistrera %s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
sv: För att installera och uppdatera %s, %sregistrera%s %s dig för denna sida.

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %ssetup wizard%s.
sv: För att snabbt översätta denna och andra WooCommerce-butikssidor, kör %sinstallationsguiden%s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
sv: För att driva en fullt översatt sida ska du översätta alla taxonomitermer. Vissa butikselement, såsom variationer, är beroende av taxonomiöversättningen.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
sv: För att kunna ha en flerspråkig e-handelssida måste butikssidorna i WooCommerce översättas till webbplatsens alla språk. När alla språk är installerade kan du lägga till översättningarna från den här menyn.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
sv: För att välja olika uppdateringskanaler (beta, utveckling) måste du uppdatera dina befintliga produkter till de senaste stabila versionerna.

en: To translate %s please use the %s translation%s page, inside the %sWooCommerce Multilingual admin%s.
sv: För att översätta %s, använd %s översättnings%ssidan i %sWooCommerce Multilinguals admin%s.

en: To translate Extra Options strings please save %s and go to the <b><a href="%s">String Translation interface</a></b>
sv: För att översätta Extra alternativ-strängar, spara %s och gå till <b><a href="%s">Strängöversättningsgränssnittet</a></b>

en: To&hellip;
sv: Till&hellip;

en: Tour Data
sv: Rundtursdata

en: Translatable?
sv: Översättningsbar?

en: Translate %s
sv: Översätt %s

en: Translate Products
sv: Översätt produkter

en: Translate Store Pages
sv: Översätt butikssidor

en: Translate URLs
sv: Översätt URL:er

en: Translate WooCommerce products
sv: Översätt WooCommerce-produkter

en: Translate endpoints
sv: Översätt endpoints

en: Translate shipping classes
sv: Översätt fraktklasser

en: Translate the 'store' pages
sv: Översätt 'butik'-sidorna

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
sv: Översätter du %s? Använd tabellen %s för enklare översättning.

en: Translating the 'store' pages
sv: Översätter butikssidorna

en: Translation Options
sv: Översättningsalternativ

en: Translation complete
sv: Översättning färdig

en: Translation in progress
sv: Översättning pågår

en: Translation of
sv: Översättning av

en: Translation to
sv: Översättning till

en: Translations
sv: Översättningar

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Type
sv: Typ

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: Unknown repository
sv: Okänt centrallager

en: Unregister %s from this site
sv: Avregistrera %s från den här platsen

en: Up
sv: Upp

en: Update %s for all translated %s
sv: Uppdatering %s för alla översatta %s

en: Update Plugin
sv: Uppdatera insticksprogram

en: Update Translation
sv: Uppdatera översättning

en: Update WPML
sv: Uppdatera WPML

en: Update currency
sv: Uppdatera valuta

en: Update frequency
sv: Uppdateringsfrekvens

en: Update manually now
sv: Uppdatera manuellt nu

en: Update products count:
sv: Uppdatera produktantal:

en: Update settings for %s
sv: Uppdatera inställningar för %s

en: Update translation
sv: Uppdatera översättning

en: Updates channel:
sv: Uppdateringskanal:

en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
sv: Uppdaterar insticksprogrammen på din webbplats. Stäng inte den här sidan och lämna den inte.

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrade WPML
sv: Uppgradera WPML

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Use custom settings for translations download files
sv: Använd anpassade inställningar för översättnings-nedladdningsfiler

en: Use the same files for translations
sv: Använd samma filer för översättning

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
sv: Användandet av "translation_of" kräver att man även tillhandahåller en "lang"-parameter

en: Value(s)
sv: Värde(n)

en: Variations data
sv: Variationsdata

en: View
sv: Visa

en: View "%s"
sv: Visa "%s"

en: View Cart
sv: Visa varukorg

en: View Order
sv: Visa beställning

en: Visit website
sv: Besök webbplatsen

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
sv: VARNING! Små begränsningar inkluderar 1000 begäranden/månad och att EUR är den enda tillgängliga basvalutan för kunde som använder ett gratiskonto. Om du behöver fler än 1000 begäranden per månad eller vill använda de 170 tillgängliga basvalutorna måste du välja ett av betalalternativen som kostar från 10$ per månad.

en: WPML support
sv: WPML-support

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %sproduct_type%s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %sMultilingual Content Setup page%s.
sv: Ett problem upptäcktes med din WPML-konfiguration: Taxonomin %sproduct_type%s är inställd som översättningsbar vilket kan orsaka problem med översatta produkter. Du kan åtgärda detta på %sinstallationssidan för flerspråkigt innehåll%s.

en: We detected that the %sproduct_type%s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual %stroubleshooting page%s.
sv: En felaktig inställning av fältet %sproduct_type%s upptäcktes för vissa produktöversättningar. Detta inträffade eftersom taxonomin product_type har översatts. Du kan åtgärda detta på %sfelsökningssidan%s för WooCommerce Multilingual.

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
sv: Vi behöver hjälpa dig med några steg för att göra din WooCommerce-butik flerspråkig. Dessa steg inkluderar:

en: We'll help you:
sv: Vi hjälper dig:

en: Weekly on
sv: Veckovis på

en: Weekly on %s
sv: Veckovis på %s

en: When this option is on, when you switch to a secondary currency on the front end, only the products with custom prices in that currency are being displayed. Products with prices determined based on the exchange rate are hidden.
sv: När det här valet är aktiverat och du växlar till en sekundär valuta i frontend visas endast produkter med anpassade priser i den valutan. Produkter med priser som fastställs baserat på växelkursen är dolda.

en: White
sv: Vit

en: Widget Currency Switcher
sv: Valutaväxlar-widget

en: Widget area
sv: Widgetområde

en: Widget title
sv: Widget-rubrik

en: WooCommerce Multilingual depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
sv: WooCommerce Multilingual är beroende av flera insticksprogram för att fungera. Om något av dessa program saknas bör du installera och aktivera det.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML String Translation</a> versions prior %s.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverat men inte aktivt. Det är inte kompatibelt med  <a href="%s">WPML strängöversättnings</a>versioner före %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML Translation Management</a> versions prior %s.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverat men inte aktivt. Det är inte kompatibelt med  <a href="%s">WPML Translation Management</a>-versioner före %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior %s.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverat med inte aktivt. Det är inte kompatibelt med  <a href="%s">WPML</a>-versioner före %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverat med inte aktivt. Det är inte kompatibelt med  <a href="%s">WPML</a>-versioner före 2.0.5.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">Woocommerce</a> versions prior %s.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverat men inte aktivt. Det är inte kompatibelt med  <a href="%s">Woocommerce</a>-versioner före %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverad men inte verksam. Den kräver %s för att fungera.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
sv: WooCommerce Multilingual är aktiverad men används inte. Slutför installationen av WPML först.

en: WooCommerce Multilingual products editor
sv: WooCommerce Multilingual produktredigerare

en: WooCommerce Multilingual products translator
sv: WooCommerce Multilingual produktöversättare

en: WooCommerce Multilingual will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
sv: WooCommerce Multilingual kommer också att använda cookies för att identifiera varje kunds språk och valuta, samt valutan för de rappoter som skapas av WooCommerce. WooCommerce Multilingual utökar dessa rapporter genom att lägga till valutainformation.

en: WooCommerce Multilingual will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
sv: WooCommerce Multilingual kommer att använda cookies för att förstå korginformationen när språk används på domäner och för att överföra data mellan domäner.

en: WooCommerce Multilingual › Setup Wizard
sv: WooCommerce Multilingual › Installationsguide

en: WooCommerce Store Pages
sv: WooCommerce butikssidor

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
sv: Butikssidorna i WooCommerce översätts till webbplatsens alla språk.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
sv: Sidorna för WooCommerce-butiken finns inte för dessa språk:

en: Yes - show products even if they are not yet translated (%smore on how this will work%s)
sv: Ja - visa produkter även om de inte är översatta (%smer om hur det här fungerar%s)

en: Yes, go to the troubleshooting page
sv: Ja, gå till felsökningssidan

en: You are using WooCommerce Multilingual %s. This version includes an important UI redesign for the configuration screens and it requires <a href="%s">WPML %s</a> or higher. Everything still works on the front end now but, in order to configure options for WooCommerce Multilingual, you need to upgrade WPML.
sv: Du använder WooCommerce Multilingual %s. Denna version inkluderar en viktig gränssnittsombyggnad för konfigurationsskärmarna och den kräver <a href="%s">WPML %s</a> eller högre. Allt fungerar fortfarande på besökssidan nu men för att konfigurera alternativ för WooCommerce Multilingual måste du uppgradera WPML.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
sv: Du använder en potentiellt mindre stabil kanal för %s. Om du inte avsiktligt aktiverade detta kan du växla till kanalen 'Produktion'.

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).\n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
sv: Du använder en ogiltig platsnyckel angiven som konstanten %s (troligen i wp-config.php).\n Ta bort den eller använd ett korrekt värde för att kunna registrera korrekt.

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
sv: Du använder samma värde som för standard kategoribas. Detta är känt för att skapa konflikter vilket resulterar i att url:er inte fungerar korrekt.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
sv: Du kan välja att tömma varukorgen på innehåll när du byter språk eller valuta ifall du har problem med varukorgen eller utcheckningssidan

en: You can enter or edit your default values on the %sPermalinks settings%s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %sAccount settings%s page.
sv: Du kan ange eller redigera dina standardvärden på sidan %sInställningar för permalänkar%s eller, för endpoints, på sidan för %sKontoinställningar%s för WooCoommerce.

en: You can make these updates now, or later from the %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s menu.
sv: Du kan göra dessa uppdateringar nu eller senare från menyn %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
sv: Du kan översätta strängar relaterade till globala tillägg på sidan %sWPML strängöversättning%s. Använd sökningen högst upp på den sidan för att hitta strängarna.

en: You can translate strings related to subscription products on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
sv: Du kan översätta strängar som har att göra med prenumerationsprodukter på sidan %sWPML strängöversättning%s. Använd sökningen högst upp på den sidan för att hitta strängarna.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %sWooCommerce product translation page%s
sv: Du kan översätta gruppnamn, gruppbeskrivning och alla alternativetiketter för ditt produkttillägg på sidan %sWooCommerce produktöversättning%s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %sWooCommerce product translation page%s
sv: Du kan översätta persontypnamn och beskrivning på sidan  %sWooCommerce produktöversättning%s

en: You can translate the labels of your table rates on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
sv: Du kan översätta etiketterna för dina tabelltaxor på sidan %sWPML strängöversättning%s. Använd sökningen högst upp på den sidan för att hitta etikettsträngarna.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %sWooCommerce product translation page%s
sv: Du kan översätta titlarna på dina anpassade resurser på sidan %sWooCommerce produktöversättning%s

en: You can translate this method title on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
sv: Du kan översätta denna metodtitel på sidan %sWPML strängöversättning%s. Använd sökningen högst upp på sidan för att hitta metodtitelsträngen.

en: You can translate your custom product tabs on the %sWooCommerce product translation page%s
sv: Du kan översätta dina anpassade produktflikar på sidan %sWooCommerce produktöversättning%s

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
sv: Du kan inte lägga till ytterligare en %s i varukorgen.

en: You have entered an incorrect API Access Key
sv: Du har angivit en felaktig API-åtkomstnyckel

en: You have to save all settings before updating exchange rates
sv: Du måste spara alla inställningar innan du uppdaterar valutakurserna

en: You have untranslated terms!
sv: Du har oöversatta termer!

en: You haven't added any secondary currencies.
sv: Du har inte lagt till några sekundära valutor.

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
sv: Du måste ha en giltig prenumeration för att få uppgraderingar eller support för det här insticksprogrammet. %sKöp en prenumeration eller ange en befintlig platsnyckel%s.

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
sv: Du bör kontrollera de konfigurationsfiler för WPML som har lagts till av andra insticksprogram eller via manuella inställningar i sektionen %s.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
sv: Du måste förnya din prenumeration för att fortsätta få uppdateringar och support.

en: You've successfully installed %sWooCommerce Multilingual%s. Would you like to see a quick overview?
sv: Du har installerat %sWooCommerce Multilingual%s. Vill du se en snabb överblick?

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
sv: Du har bytt språk och det ligger artiklar i varukorgen. Om du behåller %s språket kommer varukorgen att tömmas och du kommer att behöva lägga till dem igen.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
sv: Din varukorg är inte tom! När du ändrat valuta kommer alla varor i korgen att tas bort och du måste lägga till dem på nytt.

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s admin and do the final setup.
sv: Din flerspråkiga butik är nästan klar. Nu ska du går till de olika flikarna i %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s admin och göra de slutliga inställningarna.

en: Your product permalink base is not translated to:
sv: Din bassökväg för produktpermalänkar har inte översatts till:

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Your site uses %s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %s effective June 1st, 2018.
sv: Din webbplats använder %s för att automatiskt räkna ut priser i den sekundära valutan. Detta är en %s som börjar gälla 1 juni 2018.

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
sv: Din prenumeration verkar inte längre vara giltig. Försök att registrera igen med en giltig platsnyckel.

en: Your subscription expires in %d day.
sv: Din prenumeration förfaller om %d dag.

en: Your subscription expires in %d days.
sv: Din prenumeration förfaller om %d dagar.

en: activated
sv: aktiverat

en: activating
sv: aktiverar

en: and
sv: och

en: configure WooCommerce Multilingual
sv: konfigurera WooCommerce Multilingual

en: default
sv: standard

[ctx: default-slug]
en: product
sv: produkt

en: downloaded
sv: nedladdad

en: downloading...
sv: laddar ner...

en: failed!
sv: misslyckades!

en: important change about this service
sv: viktiga ändringar av den här tjänsten

en: installed
sv: installerat

en: installing...
sv: installerar...

en: left
sv: kvar

en: multi-currency settings page
sv: inställningssida för flera valutor

en: never
sv: aldrig

en: none
sv: ingen

en: of
sv: av

en: permalinks settings
sv: Inställningar för permalänkar

en: products with variations
sv: produkter med variationer

[ctx: slug]
en: product-category
sv: produkt-kategori

[ctx: slug]
en: product-tag
sv: produkt-tagg

en: translations
sv: översättningar

en: updated
sv: uppdaterat

en: updating...
sv: uppdaterar...

en: which theme and plugins you are using.
sv: vilket tema och vilka insticksprogram du använder.

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual folder.
sv: filen wpml-config.xml saknas från mappen WooCommerce Multilingual.

en: your account
sv: ditt konto
